Lampy solarne w ogrodzie – pomysły i aranżacje

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie ogrodu powinno przede wszystkim zapewniać pełne bezpieczeństwo poruszania się po nim po zmroku. Można tę funkcję połączyć także z walorami dekoracyjnymi, które sprawią, że przebywanie w ogrodzie stanie się przyjemniejsze. Podpowiadamy jak za pomocą lamp solarnych stworzyć efektowną aranżację oświetleniową w ogrodzie. 

Czym są lampy solarne i jakie mają zalety? 

Lampy solarne to modele, które mogą przybierać wiele różnych kształtów, najczęściej oferowane są w formie przeznaczonej do wtykania w glebę. Podstawą ich działania jest wbudowany element solarny, który za dnia kumuluję energię słoneczną, dzięki której w nocy mogą emitować oświetlenie. Wybierając je, warto jednak postawić na droższe modele, które oferują o wiele dłuższą żywotność, dzięki temu posłużą w ogrodach nawet przez kilka lat bez konieczności ich wymiany. 

Zalety lamp solarnych

Ogromna popularność lamp solarnych w ogrodach wynika z kilku głównych zalet, którymi się one cechują. Wśród nich wymienić można między innymi: 

  • brak kosztów związanych z poborem energii elektrycznej, gdyż zasilane są przez słońce,
  • możliwość ulokowania ich w niemal dowolnej części ogrodu, bez zwracania uwagi na dostępność w niej zasilania elektrycznego, 
  • łatwe przenoszenie z miejsca na miejsce,
  • stosunkowo niską cenę, 
  • szeroki wybór modeli, kolorów i stylów, w jakich są wykonane. 

Jak wykorzystać lampy solarne w ogrodzie?

Ze względu na swoje liczne zalety dają wiele możliwości aranżacyjnych w ogrodach. Dlatego też, aby ułatwić ich wykorzystywanie w tej przestrzeni, poniżej prezentujemy kilka pomysłów na aranżacje z ich użyciem.

Rozświetlone ścieżki

Dzięki temu, że lampy solarne najczęściej przeznaczone są do montażu w podłożu, można z powodzeniem wykorzystać je do oświetlenia ścieżek i tras wytyczonych do poruszania się po ogrodzie. 

Wystarczy rozlokować je w określonej odległości od siebie na całej długości ścieżki, aby uzyskać przytłumiony, klimatyczny efekt światła padającego z bocznej strony. Kwestia rozlokowania lamp jest dowolna. 

Podkreślenie rabaty kwiatowej

Lampy solarne doskonale sprawdzą się także do podkreślenia i wyeksponowana rabat kwiatowych. Wetknięte między nasadę emitowane przez nie światło będzie subtelnie przedzierać się spod liści oraz płatków kwiatów, tworząc nieco tajemniczą i magiczną aurę, dzięki której przebywanie w ogrodzie po zmroku stanie się czystą przyjemnością. 

Podkreślenie budynku

Lampy solarne świetnie się sprawdzą do oświetlenia posesji. Rozlokowane w równych odstępach wokół całego budynku i wetknięte na przykład w trawnik. Podświetlą bryłę budynku i wyróżnią ją na tle zielonej roślinności, przez co będzie się prezentować nowocześnie i stylowo, bez względu na stylistykę, w jakiej została wykonana. 

Romantyczne oczko wodne

Jeśli w ogrodzie występuje oczko wodne, lampy solarne idealnie będą nadawały się do jego oświetlenia! Nie wymagają zasilania elektrycznego, przez co mogą być zastosowane nawet blisko jego brzegów. Dzięki temu emitowane przez nie światło będzie efektownie rozchodzić się po tafli wody, tworząc romantyczny klimat. 

>> Zobacz też: Altana ogrodowa drewniana krok po kroku – rozmowa z Ewą z blogu rodzinka2plus2.pl

Lampy solarne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe zastosowanie klasycznego, zasilanego elektrycznie oświetlenia, a do tego są ekologiczne i nie generują niemal żadnych kosztów, oprócz tych związanych z ich zakupem. Nadchodząca wiosna to idealny okres na stworzenie z ich wykorzystaniem efektownych aranżacji świetlnych w ogrodach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*