Wiatrołap może dla niektórych brzmieć tajemniczo, ale to nic innego, jak dobrze nam znany przedpokój, nazywany również korytarzem czy przedsionkiem. Jak zaaranżować ściany w tej przestrzeni, aby wyglądały elegancko i były funkcjonalne?
Wiatrołap nie jest obowiązkowym elementem budynku, mimo to sporo osób się na niego decyduje. To pomieszczenie oddziela wejściową część domu od mieszkalnej. Może przybierać zarówno formę zewnętrzną, jak i wewnętrzną. W pierwszej opcji jest gankiem lub werandą, które podkreślają architektoniczne walory budynku i pełnią dekoracyjną funkcję. W wewnętrznej postaci wiatrołap określa się również jako korytarz, przedpokój czy przedsionek, co jednoznacznie wskazuje na cel takiej przestrzeni.
Kierując się oryginalną nazwą, możemy domyślić się, że wiatrołap ma spełniać pewne funkcje – zatrzymywać przedostające się do domu masy powietrza, wilgoć, zimno i hałas. Dzięki temu zapobiega utracie ciepła, chroniąc budynek przed nadmiernym wychłodzeniem. Niepozorna przestrzeń pozwala też utrzymać czystość w pozostałych pomieszczeniach, ponieważ to właśnie tam ściągamy buty, zostawiamy mokre parasolki i wieszamy wierzchnie okrycia. Jak zaprojektować wiatrołap, aby wyglądał estetycznie i był praktyczny? Przede wszystkim warto skupić się na ścianach.
Wiatrołapy są zazwyczaj małymi i wąskimi pomieszczeniami, przez co trudno je zaaranżować. Brakuje tam miejsca na ustawianie mebli i urządzanie eleganckiej przestrzeni, pełniącej rolę wizytówki domu. Najprostszym i najlepszym pomysłem jest skupienie się na ścianach, ponieważ odpowiednio wykończone sprawią, że mieszkanie już na samym wejściu będzie wyglądać estetycznie. Można pokryć je dobrej jakości farbą, tapetami, drewnianą boazerią, okładziną o oryginalnej fakturze… Możliwości jest wiele!
Najbardziej uniwersalnym pomysłem jest pomalowanie ścian farbą. Wybierajmy jasne i kremowe barwy o ciepłej tonacji, dzięki której przedpokój będzie sprawiał wrażenie większego, przytulniejszego i jaśniejszego. Warto zdecydować się na farby trwałe, odporne na plamy, uszkodzenia mechaniczne czy szorowanie. Pamiętajmy też, aby kolor ścian we wiatrołapie współgrał z kolorystyką pozostałych pomieszczeń. Pomalowane ściany możemy ozdobić zdjęciami w ramkach, tworząc domową galerię, i wąskimi półkami, na których poustawiamy książki, małe pamiątki i wazoniki.
Bardziej czasochłonnym, ale za to efektywniejszym rozwiązaniem od pomalowania ścian w przedpokoju będzie pokrycie ich tapetą lub fototapetą. Ich zaletą jest to, że zakrywają drobne nierówności i ubytki w ścianie. Obecnie tapety są produkowane w tak wielu wzorach i kolorach, że z powodzeniem pełnią dekoracyjną funkcję. Ciekawym pomysłem jest również pokrycie tapetą lub fototapetą tylko jednej ściany i pomalowanie reszty pomieszczenia farbą o dopasowanej barwie.
Jeżeli farby i tapety wydają nam się zbyt nudnym rozwiązaniem, możemy zdecydować się na bardziej oryginalne ściany i pokryć je okładzinami z naturalnych materiałów, na przykład kamienia dekoracyjnego, cegły i drewna. Takie aranżacje spodobają się miłośnikom stylów boho i industrialnych. Pamiętajmy jedynie, że tego typu okładziny nie potrzebują towarzystwa zbyt wielu dekoracji i lepiej sprawdzą się w większych przestrzeniach.
Zdj. główne: PIRO4D/pixabay.com