Samodzielne podwieszanie sufitu – o czym pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sufity podwieszane są montowane w biurach, łazienkach czy kuchniach. Niekiedy właściciele nieruchomości decydują się na nie również w przypadku piwnic. Ich montaż wymaga starannego rozplanowania. O czym należy pamiętać?

Określenie budżetu – ile kosztuje montaż?

Jednym z czynników wpływających na cenę instalacji jest zastosowana odmiana sufitu podwieszanego. Do najczęściej wybieranych zalicza się typ wykonany z płyt gipsowo-kartonowych. 

Pozostałe odmiany sufitów podwieszanych to: mineralne miękkie i twarde, drewniane oraz metalowe. Oprócz materiału wykonania dochodzą też inne czynniki wpływające na cenę. Są to warianty faktur, a także różne wersje kolorystyczne. Średnia cena za metr kwadratowy sufitu podwieszanego to ok. 100–120 złotych.

Dobór stelaża ma znaczenie

Zacząć trzeba od wyboru lekkiego i stabilnego stelaża. Producenci stosują takie materiały jak aluminium, tworzywo lub drewno. 

Na najmocniejszych, na przykład metalowych, można dodatkowo założyć izolację cieplną – chociażby w postaci wełny mineralnej – lub akustyczną. Popularne są stelaże jednopoziomowe i dwupoziomowe krzyżowe, a także jednopoziomowe kierunkowe. 

Stelaże jednopoziomowe

Pierwszy typ charakteryzuje się tym, że można go łatwo wypoziomować. Nie ma dużej liczby punktów zaczepienia w stropie, ale płyty mają więcej miejsc podparcia. Tym samym nie są narażone na uszkodzenia, na przykład pękanie. Z kolei stelaż jednopoziomowy kierunkowy sprawdzi się w pomieszczeniach o podłużnym kształcie.

Stelaże dwupoziomowe

Druga odmiana to dobry wybór, gdy sufit podwieszany ma zostać zamontowany w pomieszczeniu o dużej powierzchni. Ze względu na swoją charakterystykę umożliwia mocniejsze obniżenie sufitu.

Co powinien zawierać zestaw narzędzi

Przed montażem sufitów podwieszanych trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Zaliczają się do nich taśma miernicza, kreda (najlepiej niebieska lub biała), akumulatorowa wiertarko-wkrętarka albo wkrętarka udarowa.

Niezbędnym elementem wyposażenia jest też poziomnica laserowa, która sprawdza się przy wyznaczaniu długich linii układu poziomego. W zestawie narzędzi powinny się też znaleźć noże multitool i monterskie. Warto też zaopatrzyć się w drabinę, rusztowanie jezdne lub szczudła budowlane.

Przygotowanie konstrukcji pod montaż sufitu

Po pomiarze powierzchni pomieszczenia i dobraniu właściwej liczby profili trzeba nakreślić linie oznaczające poziom, na którym będzie znajdować się podwieszany sufit. Na ich długości powinny zostać umieszczone profile przyłączy ściennych UD. 

Wyznaczanie układu profili głównych i instalacja kołków rozporowych

Następnie trzeba wyznaczyć układ profili głównych CD. Należy je rozmieścić równolegle co 100 cm, a także nakreślić miejsca, w których nastąpi montaż wieszaków – optymalnie na każdej linii w odstępnie 70–90 cm.

W miejsce uprzednio wywierconych otworów trzeba wstawić kołki rozporowe. W tym przypadku najlepiej zastosować kołki stalowe – nie trzeba się będzie martwić o wystąpienie niepożądanych luzów czy wypadnięcie elementu z betonu.

Ostatnie czynności przed montażem

Na wspomnianych kołkach rozporowych należy umocować wieszaki. Profile CD umieszcza się w profilach UD oraz łączy się obie części wieszaków. Całość należy wypoziomować. Następnie można zacząć montować sufit podwieszany.

Zdjęcie główne: Tima Miroshnichenko/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*