Czy na poddaszu można mieć kominek?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Remontujesz poddasze i zamarzył Ci się kominek? Nie wiesz jednak, czy Twoje marzenie jest możliwe do zrealizowania? Przeczytaj, jakie wymagania musi spełnić Twoje poddasze, aby można było na nim zamontować kominek. Poznaj także inne możliwości ogrzewania poddasza.

Image from: pixabay.com

Wymagania konstrukcyjne stropu

Kominek wydaje się niepozornym elementem wyposażenia mieszkania. Pomimo swoich małych gabarytów, waży dość dużo – niektóre modele wraz z elementami konstrukcyjnymi mają nawet kilkadziesiąt kilogramów. Dlatego tak ważne w przypadku kominków na poddaszu jest sprawdzenie wytrzymałości konstrukcyjnej stropu. W tym celu należy skontaktować się ze specjalistą konstruktorem, który na podstawie planów budynku wyda decyzję, czy w danym miejscu jest możliwość montażu kominka.

Odpowiedni przewód dymowy jest kolejnym parametrem, który należy brać pod uwagę podczas planowania ustawienia kominka na poddaszu. Przewód dymowy musi mieć minimum dwa metry długości (liczone od miejsca wlotu do wylotu powietrza). Jeśli kąt nachylenia dachu jest zbyt mały, to należy szukać innych rozwiązań. Gdy przewód dymowy jest za niski, to można zamontować na nim nasadę kominową lub elektryczny wentylator – poprawia ciąg kominowy niezależnie od warunków pogodowych.

W jakim miejscu ustawić kominek?

Jeśli wymagania techniczne są spełnione, to należy wybrać najlepsze miejsce do usytuowania kominka z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz z możliwością rozprowadzenia ciepła na całym poddaszu.

Najkorzystniejsze miejsce do montażu kominka to niewielka odległości od komina. Dzięki temu można łatwo go podłączyć oraz optymalnie wykorzystać jego wszystkie funkcje grzewcze. Nie wolno montować kominka w pobliżu instalacji elektrycznych, gazowych oraz hydraulicznych – jest to niebezpieczne dla życia i zdrowia domowników. 

Kryteria wyboru kominka

  • określenie funkcji kominka – czy ma pełnić funkcję dekoracyjną, czy ma ogrzewać całe poddasze,
  • wielkość poddasza – należy dobrać wielkość kominka do wielkości ogrzewanego poddasza,
  • lokalizacja – warto kominek umiejscowić obok komina, aby uniknąć gruntownych i kosztownych modyfikacji,
  • wytrzymałość stropu pod kominkiem.

Alternatywy dla tradycyjnego kominka

Jeśli warunki techniczne poddasza wykluczają montaż tradycyjnego kominka, to warto zapoznać się z alternatywnymi rozwiązaniami, do których należą:

  • kominek wolnostojący,
  • biokominek,
  • koza.

Każde z tych rozwiązań nie ma dużych wymagań konstrukcyjnych budynku i jest prawie tak efektowne, jak kominek. Warto rozważyć również inne możliwości ogrzewania poddasza, do których należą:

Ogrzewanie podłogowe

Na poddaszu jako alternatywę dla kominka można zamontować ogrzewanie podłogowe. Niestety, tak jak w przypadku kominka ważny jest strop (w wielu przypadkach musi on zostać dodatkowo docieplony). Należy pamiętać, że każda dodatkowa warstwa podłogi jest obciążeniem dla stropu, który często trzeba przeprojektować. Ogrzewanie podłogowe może być wykonane za pomocą elektrycznych mat grzewczych, lecz są one mało wydajne i drogie w eksploatacji.

Ogrzewanie elektryczne

Najprostszym i najdroższym sposobem ogrzewania poddasza są grzejniki elektryczne, które podłączane są do zwykłych gniazdek 230V. Istnieją również kaloryfery o mocy większej niż 2kW, lecz wymagają zasilania z osobnego obwodu.

Kocioł gazowy

Może zostać zamontowany na poddaszu niezależnie od istniejącej instalacji grzewczej. Jednak wymaga on odpowiedniej wentylacji oraz systemu, który będzie odprowadzał spaliny (należy zamontować, m.in. koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe). Warto montować kotły dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania.

Ogrzewanie kominkiem, nie zawsze jest możliwe. Warto rozważyć inne alternatywne sposoby niezależnego ogrzewania poddasza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*