Jakie są sposoby na ogrzewanie domu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pogłębiający się globalny kryzys energetyczny sprawia, że Polacy szukają tańszych sposobów na ogrzewanie domu. Przeczytaj, jakie instalacje grzewcze będą najbardziej opłacalne w nadchodzącym roku według wstępnych prognoz.

Izolacja termiczna budynku i odzyskiwanie ciepła

Na ostateczny koszt ogrzania domu wpływa wiele czynników – są to m.in.: izolacja termiczna budynku, wielkość domu, jego zapotrzebowanie cieplne, a także koszt samego paliwa. Warto zainwestować w termoizolację budynku poprzez ocieplenie ścian budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, dzięki czemu możliwe będzie zatrzymanie ciepła we wnętrzu i obniżenie kosztów ogrzewania. Dobrym rozwiązaniem może być zlecenie audytu energetycznego, który będzie stanowić podstawę do dofinansowania z Programu Czyste Powietrze, który wspiera przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Rekomendowanym rozwiązaniem jest również montaż instalacji wentylacyjnej wyposażonej w rekuperator. Taka instalacja posiada wymiennik, którego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza, wywiewanie go ze środka budynku i przekazywanie świeżego. Rekuperator można umieścić w pomieszczeniu gospodarczym, w takim jak np. kotłownia, w której znajduje się już kocioł C.O. i pompa ciepła. Więcej o korzyściach płynących z montażu rekuperatora przeczytasz na stronie: https://armatura24.pl/rekuperatory.

Dostępne metody ogrzewania

Coraz częściej słyszy się, że w obecnej sytuacji nie sztuką jest budowa domu, ale jego ogrzanie. Właściciele domów mogą zdecydować się na różne metody ogrzewania budynku. Do najpopularniejszych należą: ogrzewanie za pomocą instalacji gazowej, pompy ciepła, ogrzewanie paliwem stałym (kotły na węgiel, pellet, ekogroszek), piece na pellet, ogrzewanie kominkowe oraz instalacje solarne, które częściej są wykorzystywane raczej do podgrzewania wody. Sytuacja na rynku energetycznym dynamicznie się zmienia, ale według prognoz ekspertów najbardziej opłacalna będzie eksploatacja pompy ciepła przy ogrzewaniu podłogowym lub grzejnikowym. Wstępne przewidywania zakładają, że ceny gazu wzrosną w nadchodzącym roku, podczas gdy właściciele pomp będą mogli skorzystać z tzw. dodatku elektrycznego. Alternatywą dla gazu może być nowoczesny kocioł na pellet, który zapewnia wysoką sprawność oraz niską emisję zanieczyszczeń. Szeroki wybór trwałych urządzeń grzewczych znajdziesz na stronie: https://armatura24.pl/ogrzewanie.

Fot.: R ARCHITECTURE/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*