Jak wybrać kocioł na ekogroszek, by nas nie zawiódł?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zakup pieca na ekogroszek to jedna z tych decyzji, którą podejmujemy na wiele lat. Kocioł ten śmiało można nazwać więc przyszłościową inwestycją w ekologiczne i tanie ogrzewanie domu. Jednocześnie kotłów na ten rodzaj paliwa jest nieskończenie wiele, a co za tym idzie jego wybór nie jest oczywisty. Warto jednak zauważyć, że dobrze wybrany piec na ekogroszek będzie w stanie efektywnie zapewnić komfort cieplny domownikom, a także będzie zapewniał odpowiednią wygodę dla osoby, która zajmie się jego obsługą. Wobec tego jak wybrać dobry piec na ekogroszek, by nie rozczarował on nas w przyszłości?

Sprawdź swoje potrzeby grzewcze jeszcze przed zakupem kotła

Przy zakupie pieca na ekogroszek- a także każdego, innego kotła, dobrze jest na samym początku zapoznać się z własnymi potrzebami grzewczymi. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jeśli kupimy kocioł o pokaźnej mocy grzewczej, do domu o niewielkiej powierzchni, to nie będziemy wstanie wykorzystać jego potencjału, a także nie doprowadzi on do zmniejszenia naszych rachunków za ogrzewanie. Ważny jest także rodzaj izolacji cieplnej, gdyż to ona determinuje zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Warto wspomnieć, że według obecnie obowiązujących przepisów, budynki muszą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, które w takiej sytuacji mogą być dla nas niezwykle cennym źródłem informacji. To właśnie w tym dokumencie określone – w przybliżeniu – roczne zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną. Robiąc jednak bardziej precyzyjną kalkulację, warto pamiętać również o tym, że im lepsza jest izolacja cieplna budynku, tym mniejsze będzie jego finalne zapotrzebowanie na ciepło. Dla porównania można powiedzieć, że starsze budynki bez termomodernizacji mogą potrzebować nawet 120W mocy grzewczej, zaś nowe, odpowiednio docieplone już około 80-90W.

Podstawowe elementy kotłów na ekogroszek, na które trzeba zwrócić uwagę

Kotły na ekogroszek to dość zróżnicowane sprzęty. Posiadają one jednak pewne elementy, na które koniecznie trzeba przed zakupem zwrócić uwagę. Przede wszystkim zdecydujmy się na zakup takiego pieca, który posiada automatyczne sterowniki. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z takim kotłem i nie są obeznane z jego obsługą. Jeśli z kolei nie jest to nasze pierwsze urządzenie tego typu, możemy zdecydować się na tradycyjne sterowniki. Kocioł na ekogroszek dwustanowy może co prawda wymagać nieco więcej obsługi, jednak często można dzięki temu doprowadzić do osiągnięcia lepszych wyników grzewczych. Ważny jest także dobór odpowiedniego palnika, a obecnie na rynku dostępne są kotły na ekogroszek z:

  • palnikiem zwykłym typu retora;
  • palnikiem obrotowym, okrągłym;
  • pal prostokątnym;
  • palnikiem rynnowym.

W przypadku paliwa jakim jest ekogroszek, optymalnym rozwiązaniem wydaje się być kocioł z palnikiem rynnowym. Oczywiście palnik, musi być także dobrany odpowiednio do samej mocy kotła.

Długa gwarancja i serwis kotła na ekogroszek

Nie ukrywajmy, ale kotły na ekogroszek to jedynie urządzenia, które jak każde inne mogą mieć pewne problemy i awarie. Wobec tego przy zakupie warto dowiedzieć się, jak wygląda kwestia gwarancji i ewentualnego serwisu pieca na ekogroszek. Im dłuższa gwarancja, tym bezpieczniej może czuć się użytkownik, gdyż w sytuacji nieoczekiwanej, kiedy kocioł na ekogroszek odmówi posłuszeństwa, to doświadczony serwis zajmie się jego naprawą i przywróci mu pełną sprawność. Wydawać by się mogło, że w tej sytuacji absolutnym minimum jest gwarancja obowiązująca przez pięć lat.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*