Najem okazjonalny – co to jest?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wynajmujący niejednokrotnie muszą zmagać się z nierzetelnym czy nieuczciwym najemcom. Długie miesiące walki o wypłacenie zaległego czynszu lub problemy z zachowaniem w lokalu. Aby zabezpieczyć się na taką ewentualność i móc walczyć z nieuczciwym najemcom, wynajmujący coraz częściej decydują się na najem okazjonalny. Czym jest? Jakie są jego podstawy prawne? Jakie korzyści niesie dla wynajmującego oraz najemcy? 

Najem okazjonalny – co o tym mówi polskie prawo? 

Instytucja najmu okazjonalnego jest regulowana poprzez art. 19a-19e Ustawy o ochronie praw lokatorów. Dotyczy ona tylko mieszkań prywatnych. Co więcej, nowelizacja ustawy z 2017 roku określa również, kto może być najemcą w przypadku takiego modelu prawnego. Nowe zapisy mówią jasno, że najem okazjonalny jest zarezerwowany wyłącznie dla osób nieprowadzących żadnej działalności gospodarczej. Ten rodzaj wynajmu nie może być zawarty na okres dłuższy, niż 10 lat. 

Umowa najmu okazjonalnego – co powinna zawierać? 

Najem okazjonalny musi być potwierdzony poprzez podpisanie umowy. Przepisy określają, że musi być ona zawarta w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim musi określać strony najmu, czyli kto jest właścicielem lokalu, a kto najemcą. Oczywiście musi zostać również określony przedmiot umowy. W tym przypadku jest to lokal. Dokument powinien zawierać informacje na temat jego lokalizacji, wielkości oraz wyposażenia. Koniecznie dołącz do umowy listę sprzętów, które znajdują się lokalu. Oprócz tego umowa określa czas trwania najmu okazjonalnego. Przepisy mówią, że nie może być on dłuższy niż 10 lat, jednak może obowiązywać przez krótszy okres. Ważnym elementem jest czynsz, który najemca będzie płacił za możliwość korzystania z lokalu. Dokument powinien jasno określać jego wysokość, czas zapłaty oraz sposób rozliczenia. Elementem, który można zawrzeć w umowie, jednak nie jest konieczny, jest ewentualna wysokość oraz sposób rozliczenia wpłaty wstępnej, czyli tzw. kaucji. 

Jakie dokumenty są konieczne do zawarcia umowy najmu okazjonalnego? 

Oprócz umowy konieczne jest podpisanie dodatkowych dokumentów. Chodzi m.in. o oświadczenie najemcy, że podda się egzekucji w razie niespełnienia warunków porozumienia. Musi on mieć formę aktu notarialnego. Lokator musi także wskazać inny adres, pod którym będzie mieszkał, gdy opuści wynajmowane lokum. Oprócz tego właściciel tego mieszkania, gdzie najemca będzie mieszkał po wykonaniu egzekucji, musi wyrazić zgodę na jego przyjęcie. 

Najem okazjonalny – bezpieczny wynajem mieszkania

Najem okazjonalny jest zabezpieczeniem właściciela lokalu na wypadek nieuczciwych lokatorów. Brak terminowej płatności czynszu, złe zachowanie w mieszkaniu, wyrządzanie szkód. Najem okazjonalny daje wynajmującemu wszczęcie postępowania egzekucyjnego w momencie, w którym lokator nie stosuje się do zasad określonych w umowie najmu i nie chce opuścić wynajmowanego mieszkania. Więcej na ten temat znajduje się na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/najem-okazjonalny.

Ubezpieczenie lokalu pod wynajem okazjonalny

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej jest dodatkowym zabezpieczeniem nieruchomości na wypadek zdarzeń losowych. Chodzi m.in. o pożary, huragany, uderzenia pioruna, gradobicie czy powódź. Dzięki temu masz pewność, że w razie szkód towarzystwo wypłaci Ci należną sumę. Wysokość ubezpieczenia zależy do danej firmy oraz dodatków, które wykupisz w ramach polisy. Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie, wejdź na stronę ubezpieczeniemieszkania.pl. Dzięki porównywarce wybierzesz dla siebie najlepszą ofertę.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*