Co przyda się przy hodowli bydła?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prowadzenie gospodarstwa rolnego i hodowla zwierząt to odpowiedzialne zadanie, które wymagają dobrej logistyki i organizacji. Jeśli jesteś właścicielem bydła, z pewnością wiesz, jak wiele pracy wymaga taka praca. Warto jednak również trzymać rękę na pulsie pod względem pojawiających się na rynku nowości – ponieważ mogą się znaleźć wśród nich rozwiązania, które ułatwią Ci codziennego życie na farmie.

Zadbaj o komfort zwierząt podczas upałów

Nawodnienie zwierząt oraz zapewnienie im możliwości przebywania w optymalnej dla nich temperaturze jest bardzo ważne, zwłaszcza latem, kiedy upały mogą przyczynić się do złego samopoczucia bydła i problemów zdrowotnych. Żeby umożliwić trzodzie możliwość wygodnego przyjmowania płynów, koniecznie zaopatrz się w poidła dla bydła, które dzięki dużej objętości i odpowiedniej formie, będą doskonałym uzupełnieniem obory. Podczas lata powinieneś również wyposażyć się w dodatki elektrolitowe, które może zaoferować Ci  sklep rolniczy. Dodawanie ich do wody dla zwierząt może sprawić, że gospodarka mineralna ich organizmów będzie lepiej funkcjonować. Ważne jest również zadbanie, by w ciągu dnia, przebywając na zewnątrz, bydło miało możliwość schronić się w cieniu – zwłaszcza podczas najwyższych temperatur. Twoim obowiązkiem jest również zatroszczenie się o stały dostęp do wody – nawet na pastwisku. Istotne są też odpowiednie systemy chłodzenia obory, w której zwierzęta spędzają czas po powrocie na gospodarstwo – na przykład wentylacja grawitacyjna i mechaniczna.

Rozród bydła i dbanie o młode

Jeśli jako hodowca chcesz powiększyć swoje stado i zależy Ci na rozrodzie zwierząt, z pewnością potrzebujesz dużej dawki wiedzy na ten temat. Dbanie o młode dowolnego gatunku jest odpowiedzialnym i wymagającym zajęciem, dlatego warto dokształcać się w tym temacie dostępnymi publikacjami, książkami i artykułami z zakresu zootechnika. Pamiętaj, że ważne jest zarówno odpowiednie traktowanie zwierząt, jak i zapewnienie im najlepszych warunków hodowlanych. Podczas rozrodu szczególnie istotne są takie elementy, jak: zadbanie o niski poziom hałasu, który nie będzie przekraczał 80 dB – ponieważ duże natężenie dźwięków negatywnie wpływa na stan zdrowotny bydła, behawior krów i ich wydajność mleczną, zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń – co może pomóc Ci w zapobieganiu pogarszaniu się kondycji zdrowotnej zwierząt, między innymi poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia u nich chorób układu oddechowego, a także zatroszczenie się o dobre oświetlenie obory – średnio 25 lx, ale robocze oświetlenie może wynosić 100 lx, a to zainstalowane w dojarni czy kojcach porodowych – nawet 200 lx. Sztuczne oświetlenie w oborze powinno imitować naturalne oświetlenie. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*