Co warto wiedzieć o nowoczesnych licznikach energii?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Licznik energii elektrycznej to urządzenie, które zapewne kojarzy każdy z nas. Wykorzystywany zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym, umożliwia on skuteczny pomiar ilości przepływającej energii. Dane uzyskane za jego pośrednictwem pozwalają na prawidłowe rozliczenie się dostawcy prądu z jego odbiorcą i wystawienie adekwatnego rachunku zgodnego zarówno z samym zużyciem, jak i przyjętymi taryfami. Właściciel każdego obiektu ma obowiązek montażu licznika na terenie swojej posesji. Wraz z rozwojem technologii urządzenia te uległy jednak znacznej przemianie, nie tylko usprawniając komunikację na linii dostawca–klient, ale również dając możliwość poznania dokładnego stanu zużycia energii. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu temat nowoczesnych liczników energii.

Indukcyjne czy elektroniczne?

Na rynku dostępne są dwa zasadnicze rodzaje liczników zużycia energii. Pierwszym z nich jest klasyczne już model indukcyjny. Urządzenia te zostały wyposażone w charakterystyczną aluminiową tarczę poruszaną przez pole magnetyczne wytwarzane przez dwie cewki. W pierwszej z nich szybkość prądu odpowiada natężeniu prądu pobieranego, zaś w drugiej – napięciu. Im więcej energii jest obecnie zużywanej, tym szybsze obroty tarczy. Licznik rejestruje wówczas przybliżone zużycie prądu na bazie odnotowanych obrotów.

Alternatywą dla klasycznych rozwiązań są liczniki elektroniczne wyposażone w ekrany ciekłokrystaliczne wyświetlające czytelne informacje związane ze zużyciem energii. W porównaniu z modelami indukcyjnymi urządzenia te umożliwiają poznanie dokładnego stanu zużycia prądu. Ich działanie opiera się na specjalnie zaprojektowanych układach scalonych generujących impulsy pod wpływem przepływu prądu. Ilość impulsów odpowiada tym samym ilości zużytej energii. Niewątpliwym atutem liczników trójfazowych elektronicznych jest także brak konieczności spisywania ich stanu. Dostawca może sprawdzić zużycie energii zdalnie, co przekłada się także na większy komfort samych odbiorców. Nie musimy obawiać się, że z powodu korków na drodze nie zdążymy wrócić do domu przed przybyciem pracownika elektrowni.

Fazy i taryfy, czyli odmiany liczników elektrycznych

To, jaki licznik energii elektrycznej powinniśmy wybrać, zależy również od umowy, którą podpisujemy z naszym dostawcą. Jeśli korzystamy z taryfy całodobowej, wówczas konieczny będzie montaż licznika jednotaryfowego. Urządzenia te posiadają jeden miernik, umożliwiając odbiorcy płacenie tej samej kwoty za każdą kilowatogodzinę, bez względu na porę dnia. W przypadku, gdy podpisana umowa dotyczy podziału na taryfę dzienną i nocno-weekendową, należy skorzystać z licznika dwutaryfowego.

Nie bez znaczenia jest tu również typ instalacji w danym budynku. Jeśli obiekt opiera się na instalacji jednofazowej o napięciu 230 V, zaś wykorzystywane sprzęty obejmują wyłącznie podstawowe urządzenia AGD/RTV, wystarczy nam tu zwykły licznik jednofazowy. Nowym standardem na rynku staje się jednak licznik 3-fazowy niezbędny w przypadku instalacji trójfazowej o napięciu 400 V oraz budynków, w których wykorzystuje się ogrzewanie lub kuchenki elektryczne.

Inteligentne liczniki prądu – pomiar nowej generacji

Chociaż liczniki elektroniczne cieszą się obecnie największą popularnością, coraz więcej klientów indywidualnych i biznesowych postanawia pójść o kolejny krok dalej, decydując się na montaż inteligentnego trójfazowego licznika prądu. Urządzenia te oferowane chociażby przez markę Schneider Electric łączą w sobie wysoką jakość pomiaru oraz nowatorskie funkcje. Obejmują one monitoring trendów i zwyczajów użytkowników, co umożliwia licznikowi stworzenie szczegółowych statystyk niezwykle pomocnych w obniżeniu zużycia energii.

Inteligentny licznik zużycia energii to także automatyczny system wykrywania awarii instalacji pozwalający na błyskawiczną diagnostykę problemu przez dostawcę bez konieczności zgłaszania go przez użytkownika. Nowatorskie algorytmy czuwają również nad bezpieczeństwem sieci. Wszelkie próby kradzieży prądu przez osoby trzecie zostaną natychmiastowo wykryte i zgłoszone. Niewątpliwym atutem inteligentnych liczników Acti 9 opracowanych przez Schneider Electric jest także prosty montaż zapewniony przez kompaktowe wymiary urządzenia.

Istotne parametry liczników

Planując zakup licznika 3-fazowego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest konstrukcja danego modelu. Wymiary terminala, złącz oraz obudowy nie powinny odbiegać od obowiązujących norm. Konieczna jest również odporność urządzenia pomiarowego na udary. Zwróćmy też uwagę na obecność praktycznych funkcji dodatkowych, takich jak zasilacz pomocniczy czy też elektryczny interfejs. Dobry licznik powinien także zapewniać możliwość indywidualnej parametryzacji.

Bardzo ważne jest też to, aby licznik posiadał zasilacz szerokopasmowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie będzie w stanie pracować nawet w przypadku braku dwóch faz lub jednej fazy i przewodu neutralnego. Uzyskamy wówczas pełną gwarancję, że licznik nie ulegnie uszkodzeniu w trakcie wszelkich testów lub instalacji. Lepsze zarządzanie zużyciem energii zapewni nam z kolei praktyczna pamięć zintegrowana rejestrująca dane z poprzednich okresów rozliczeniowych.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*