Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Szukasz niedrogiego, ekologicznego i niekłopotliwego sposobu na ogrzanie domu? W takim razie na pewno zainteresują cię pompy ciepła. Stosowanie ich niesie ze sobą szereg wymiernych korzyści, nie tylko finansowych. Zobacz, co warto o nich wiedzieć.
Pompa ciepła jest ekologicznym i tanim w eksploatacji urządzeniem, dzięki któremu można znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. Wbrew nazwie pompy wykorzystuje się nie tylko do grzania, ale też do chłodzenia, oraz do podgrzewania wody użytkowej (kranowej).
Pompa ciepła nie wytwarza ciepła, ale pobiera je z otoczenia – najczęściej z gruntu, ale możliwe jest także pobieranie ciepła z wody lub powietrza.
Do prawidłowego działania pompy ciepła niezbędne jest źródło prądu elektrycznego. Coraz częściej widuje się zestawienia pompy z fotowoltaiką. Całkowicie eliminuje to rachunki za ogrzewanie domu i wody.
Ciekawostką jest, że o pompach ciepła, traktowanych jako stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku urządzeń grzewczych, mówi się już blisko 200 lat. Jednakże dopiero pierwsza połowa dwudziestego wieku przyniosła faktyczne spopularyzowanie pomp na całym świecie. Od kilku lat wyraźnie rośnie liczba pomp ciepła w Polsce. Przyczyn takiej sytuacji należy upatrywać w coraz wyższej świadomości ekologicznej i znacznemu obniżeniu cen urządzeń.
Zasada działania pompy ciepła przypomina nieco zasadę działania lodówki. W obu przypadkach ciepło jest pobierane z chłodniejszego miejsca i przesyłane do cieplejszego. Jednak sama pompa ciepła gabarytami nieco przypomina lodówkę, a jej działanie jest trochę bardziej złożone.
Ciepło pobierane jest z ziemi, powietrza lub wody (to ostatnie rozwiązanie wybierane jest najrzadziej) i przekazywane do nośników ogrzewania, najczęściej podłogowego lub sufitowego. Przy pompach ciepła nader rzadko wykorzystuje się klasyczne grzejniki wieszane na ścianach.
Gdybyśmy chcieli ubrać to w schemat, musiałby on wyglądać następująco:
– dolne źródło ciepła: grunt, powietrze, woda,
– pompa ciepła,
– górne źródło ciepła – system grzewczy w budynku.
Stosowanie pomp ciepła, zarówno w budynkach jedno, jak i wielorodzinnych, niesie ze sobą szereg zalet:
– Oszczędność. Tradycyjne metody ogrzewania budynków zakładają zakup paliw stałych lub płynnych, ewentualnie konieczność pogodzenia się ze znacznie większymi w okresie zimowym rachunkami za ogrzewanie elektryczne. Pompy korzystają z odnawialnych źródeł ciepła, nie wymagają paliw, a zużycie prądu jest zdecydowanie niższe niż w przypadku ogrzewania nim domu.
– Czystość. Kto palił węglem lub ekogroszkiem ten wie, jak w gruncie rzeczy brudne jest to zajęcie i jak wielu zabiegów wymaga utrzymanie pieca w czystości. Pompa ciepła nie generuje sadzy, popiołu. Nie wytwarza też innych efektów ubocznych.
– Ekologia. Wykorzystanie pompy ciepła do ogrzewania budynku to jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań. W tym przypadku całkowicie eliminuje się emisję dwutlenku węgla do atmosfery oraz powstawanie odpadów związanych ze spalaniem paliw stałych.
– Brak nakładu pracy własnej. Raz uruchomiona pompa ciepła będzie działała kilkadziesiąt lat. Nie trzeba dokładać do niej węgla, pamiętać o kupowaniu oleju, nie ma konieczności czyszczenia. To wygoda, ekologia i oszczędność w jednym. Inwestycja, która na pewno zwróci się wraz z upływem lat.
Zdjęcie główne: materiał od klienta