Ogród zimowy – czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogród zimowy to kusząca propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią otaczać się zielenią przez cały rok. Jednak przed jego wybudowaniem należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Sprawdź, z czym wiąże się posiadanie przydomowej oranżerii.

Zalety ogrodu zimowego

Przydomowy ogród zimowy niewątpliwie ma wiele zalet. Jest to atrakcja zarówno dla domowników, jak i wszystkich odwiedzających nas gości. To dodatkowa przestrzeń w naszym domu, w której można przebywać, co jest szczególnie istotne w przypadku małych domków jednorodzinnych lub zabudowie szeregowej. W dobrze urządzonym ogrodzie zimowym możemy spędzać czas cały rok. Gdy kupimy do niego odpowiednie meble, nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzać w nim małe przyjęcia.

Ogród zimowy jest miejscem cichym i klimatycznym. Przyniesie więc nam chwile odprężenia i namiastkę lata w mroźne, zimowe dni. Korzystnie wpływa na mikroklimat panujący w całym domu i jego całościowy bilans cieplny. W domu, przy którym znajduje się ogród zimowy, możemy cieszyć się ustabilizowaną wilgotnością powietrza oraz odpowiednim natlenieniem.

Ogród zimowy pozwala nam na hodowlę nawet egzotycznych gatunków roślin, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Wady ogrodu zimowego

Nie ulega wątpliwości, że ogród zimowy, oprócz swoich zalet, ma również i wady. Jedną z nich jest konieczność całorocznej pielęgnacji roślin, systematyczne wietrzenie pomieszczenia oraz regulacja nasłonecznienia. Samą roślinność należy też regularnie nawadniać oraz nawozić. Jeżeli więc często przebywamy poza domem, oranżeria może nie być dla na dobrym rozwiązaniem.

Samo wybudowanie ogrodu zimowego wymaga dość dużych nakładów finansowych. Materiały termoizolacyjne oraz samo wyposażenie jest niestety dosyć drogie. Konstrukcja ogrodu powinna być trwała, a przy tym również estetyczna. Utrzymanie oranżerii wiąże się również z dodatkowymi kosztami eksploatacji. Zwiększa się zapotrzebowanie na zużycie wody oraz energię elektryczną. Doliczyć należy również wydatki związane z zakupem nawozów i odżywek.

Projekt ogrodu zimowego

Przy projektowaniu zimowej oranżerii, pamiętajmy, by była ona dopasowana stylem do reszty budynku. Dodatkowo, konieczne jest zastosowanie oszklenia o wysokim poziomie chłonięcia promieni słonecznych oraz niskim współczynniku przenikania ciepła. Same profile wzmacniające powinny być wyposażone we wkładkę termoizolacyjną, a szkło odporne na uszkodzenia mechaniczne. Budową ogrodów zimowych zajmują się profesjonalne firmy działające na terenie całej Polski, jak np. ogrody zimowe Katowice oraz ogrody zimowe Zielona Góra. Nie musisz więc zajmować się sprawami technicznymi samodzielnie.

Jeżeli powierzchnia ogrodu zimowego jest mniejsza niż 25 m2, nie musimy prosić o specjalne zezwolenie na budowę. Jeżeli z przyczyn technicznych, wybudowanie oranżerii przy Twoim domu jest niemożliwe, możesz zdecydować się na zadaszony taras. Jeżeli jesteś z okolic, szczególnie polecamy zadaszenia tarasów Łódź.

Fot.: Gregory Beaty/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*