Jak stworzyć praktyczne oświetlenie w piwnicy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Piwnice ze względu na swoją lokalizację, najczęściej pozbawione są dostępu do światła dziennego, dlatego też wyposażenie ich w odpowiednie oświetlenie jest jedynym sposobem na to, aby móc w pełni korzystać z tych pomieszczeń. O czym warto pamiętać, wybierając oświetlenie do piwnicy i jak je prawidłowo rozlokować, aby gwarantowało jak największą funkcjonalność tych pomieszczeń? 

Dwa najważniejsze rodzaje oświetlenia w piwnicach 

Oświetlenie stosowane w piwnicy można podzielić na dwa główne rodzaje, z czego każde z nich ma odrębne zdanie w tych pomieszczeniach. 

Oświetlenie główne piwnic

Podstawowym i obowiązkowym elementem oświetlenia każdej piwnicy jest główne źródło światła, które najlepiej, aby zostało zamontowane na środku pomieszczenia pod sufitem. Niekiedy wystarczy zastosować tylko to oświetlenie, zwłaszcza w przypadku niewielkich piwnic i tych traktowanych jak spiżarnie lub składziki. 

Najlepiej w roli oświetlenia głównego piwnic sprawdzą się niskie lampy w formie plafonów, przylegające do powierzchni sufitów. Pamiętaj, aby miały one klasę szczelności IP44, dzięki której oprawy te będą odporne na działanie niekorzystnych warunków, wysokiej wilgotności powietrza oraz zmiennych temperatur, które są częstym zjawiskiem w piwnicach. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku głównego oświetlenia piwnic jest także zastosowanie lamp z wbudowanym czujnikiem ruchu, które będą załączać oświetlenie od razu po naszym wejściu do piwnicy i wyłączać je w momencie, kiedy je opuścimy. 

Oświetlenie dodatkowe piwnic 

Drugim rodzajem oświetlenia, kolego montaż zalecany jest w przypadku, kiedy służy ona nie tylko do przechowywania przedmiotów, ale też do majsterkowania jest oświetlenie dodatkowe. Sprawdzi się ono w pobliżu regałów z przetworami czy przechowywanymi przedmiotami. Najlepiej w piwnicach w roli oświetlenia dodatkowego sprawdzą się wszelkiego rodzaju kinkiety ścienne lub lampy mocowane na przewodzie. 

Oświetlenie schodów i wejścia do piwnicy

Bardzo często, aby dostać się do piwnicy, trzeba pokonać schody. Dlatego też wybierając do nich oświetlenie, nie wolno zapominać o tym obszarze. Prawidłowe oświetlenie schodów powinno obejmować całą ich powierzchnię i umożliwia włączenie go zarówno w trakcie wchodzenia do piwnicy, jak i wychodzenia z niej. Zagwarantuje to bowiem pełne bezpieczeństwo. Świetnie w tej roli sprawdzają się lampy z czujnikiem ruchu, których czas świecenia po wykryciu w ich polu widzenia poruszających się obiektów można dopasować do indywidualnych potrzeb za pomocą wbudowanych timerów. 

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do piwnicy? 

Wiedząc już, w jakich miejscach powinno znaleźć się oświetlenie w piwnicy, warto także dowiedzieć się jak je właściwie dobrać.

Pierwszym niezbędnym elementem prawidłowego doboru oświetlenia w piwnicy jest określenie jego funkcji. Inne światło wybierzemy bowiem do piwnicy będącej wyłącznie składzikiem, z kolei całkiem inne do tej pełniącej funkcję pralni czy też pracowni. 

Następną kwestią jest dobór barwy światła montowanego w piwnicach. Najlepiej w tym przypadku stawiać na żarówki o barwie do 5000K. Gwarantują one bowiem najbardziej naturalny efekt, zbliżony do światła dziennego.  

Wybierając natomiast same oprawy oświetleniowe, należy, jak już wcześniej wspomniano zwrócić uwagę na to, aby miały one klasę szczelności IP44. Tego typu lampy w sklepach można najczęściej znaleźć pod hasłem oświetlenie techniczne, reflektory zewnętrzne lub oświetlenie przemysłowe.  

Te trzy aspekty gwarantują dobranie odpowiedniego oświetlenia w piwnicach, które pozwoli swobodnie korzystać z wszystkich ich  zalet, bez żadnych przeszkód i obaw o swoje bezpieczeństwo. 

Podsumowując, oświetlenie w piwnicach powinno składać się z pojedynczej oprawy głównej, zamontowanej na środku tego pomieszczenia, a w przypadku dużych pomieszczeń z dodatkowego oświetlenia ściennego oraz lamp zastosowanych na wejściu do piwnicy i schodach prowadzących do niej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*