Garaż blaszany na działce. Czy potrzebne jest zgłoszenie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie już praktycznie każda rodzina posiada własny samochód. Często zdarza się tak, że każdy kierowca w domu posiada swoje auto. Wszyscy też chcą jak najlepiej o nie dbać, żeby w dobrym stanie posłużyło im jak najdłużej. Dlatego wiele osób decyduje się na garażowanie czterech kółek. Jednym z prostszych i stosunkowo tanich sposobów jest postawienie na działce blaszanego garażu. Jakie wymagania trzeba spełnić i czy przed rozpoczęciem prac musimy otrzymać pozwolenie na budowę?

Czy potrzebujemy pozwolenie na budowę, a może wystarczy zgłoszenie?

Zgodnie z prawem budowlanym, możemy na działce postawić garaż blaszany bez pozwolenia na budowę w przypadku, jeśli budowla nie przekracza 35 m2, a łączna ich liczba nie wynosi więcej niż 2 na każde 500 m2 działki. Jednakże zamiar postawienia tego typu budowli na działce należy zgłosić do odpowiednich organów, czyli do starosty bądź prezydenta miasta nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem prac. W przypadku, kiedy w trakcie tego okresu nie zostanie wniesiony sprzeciw, możemy rozpocząć budowę — mamy tu do czynienia z tzw. milczącą zgodą. Musimy jednak pamiętać o spełnieniu wszystkich wymogów norm i bezpieczeństwa, czy zachowaniu odpowiednich odległości od granic posesji. Składając zgłoszenie, potrzebować będziemy również plan budynku, mapkę sytuacyjną czy oświadczenie o prawie do dysponowania działką. Od momentu zgłoszenia mamy na budowę równe 2 lata. 

Podsumowując, blaszany garaż możemy wybudować wyłącznie na podstawie zgłoszenia do odpowiednich organów, bez konieczności pozwolenia na budowę. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach oraz o dotrzymaniu odpowiednich terminów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*