Kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego? O tym musisz pamiętać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Osoby, które chcą kupić mieszkanie, mają do wyboru lokale pochodzące z dwóch rodzajów rynków. Jest to rynek wtórny oraz rynek pierwotny. Do pierwszego zaliczają się mieszkania, które były już użytkowane przez innych. Z kolei rynek pierwotny to mieszkania bezpośrednio od deweloperów. W tym artykule chcemy się skupić na mieszkaniach używanych, które już od dłuższego czasu istnieją na rynku. Co należy wiedzieć przed ich zakupem? Czy proces ten jest skomplikowany? Pora to sprawdzić. 

Mieszkanie mieszkaniu nie jest równe

O ile w przypadku mieszkań deweloperskich wszystko jest nowe, na gwarancji i w idealnym stanie, to w przypadku mieszkań pochodzących z rynku wtórnego jest różnie. Lokale są w różnym stanie. Można znaleźć zarówno takie, do których nie można się wręcz przyczepić i wystarczy dosłownie wejść ze swoimi rzeczami i zamieszkać, ale są także takie, które wymagają remontu. Niekiedy jest to remont nawet generalny. Warto wiedzieć, że wiąże się to z dodatkowym wydatkiem. Jeśli nie mamy oszczędności, to taki remont jest nie za bardzo wykonalny. 

Najlepiej byłoby na samym początku określić swój budżet, czy też możliwości kredytowe. Dzięki temu będziemy szukać mieszkania, które w nim się mieści. Po co zawracać sobie głowę i marnować czas na przeglądanie ofert zbyt drogich, z których i tak nie będziemy mogli skorzystać, prawda? Zgadza się. 

Gdy mamy już określony budżet, to musimy się zastanowić, czy chcemy mieć mieszkanie idealnie wykończone, które tylko odmalujemy i będziemy w nim mieszkać, czy też chcemy sobie z w nim zrobić absolutnie wszystko po swojemu. Wiadomo, że każdy ma swój gust. Dlaczego określenie tego jest takie ważne? Wynika to z tego, że mieszkanie zaniedbane i przeznaczone do remontu jest znacznie tańsze od tego, które jest w stanie idealnym. Czasami zakup tańszego lokum i przeprowadzenie samodzielne remontu, może się okazać bardziej opłacalne. Szczególnie dotyczy to osób, które potrafią sporo rzeczy wykonać samodzielnie. W obecnych czasach ekipy remontowe są naprawdę kosztowne. 

Dlaczego ludzie decydują się na zakup mieszkania z rynku wtórnego?

  • Jest ono przeważnie tańsze;
  • Możemy wprowadzić się do umeblowanego mieszkania;
  • Mieszkanie może być w bardzo dobrej lokalizacji;
  • Niektórzy preferują zabytkowe mieszkania, na przykład w kamienicach.

Sprawdź zapiski prawne

Gdy mamy już upatrzone mieszkanie i jesteśmy na nie zdecydowani, to najgorsze co można zrobić, to podjąć zbyt szybkie i nieprzemyślane decyzje. Przy tak ważnym zakupie nie ma nic gorszego. Warto mieć to na uwadze. 

Najlepiej skorzystać z pomocy notariusza, który jest w stanie sprawdzić status prawny danej nieruchomości. Nie wszyscy sprzedawcy mieszkań są uczciwi oraz prawdomówni. Czasami zdarzają się pewne nieprawidłowości. Nikt nie chciałby przecież kupić nieruchomości, która ma nie do końca ujednoliconą i jednoznaczną sytuację prawną. Jest to skomplikowane. 

Pomoc doradcy finansowego

Mało kto kupuje mieszkanie za gotówkę. Raczej mieszkanie finansujemy w całości, czy też w znacznej większości w ramach kredytu hipotecznego. Nie ma w tym nic złego. Jest to całkowicie normalne. Nie należy jednak „rzucać się z motyką na słońce”. 

Należy wybrać najbardziej opłacalny kredyt z możliwie najniższymi odsetkami. Czasami oferty poszczególnych banków znacznie się od siebie różnią. W związku z powyższym najrozsądniej byłoby skorzystać z pomocy doradcy finansowego. 

Poszerz swoją wiedzę

Do zakupu swojego pierwszego mieszkania warto byłoby poszerzyć swoją wiedzę. Dzięki temu będzie się przygotowanym na wszelkie ewentualności. Skąd czerpać wiedzę? W dzisiejszych czasach sporo ciekawych artykułów znajdziemy w sieci. Wszystkie osoby, które zamierzają w niedalekiej przyszłości zakupić mieszkanie, odsyłamy do artykułu https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/jak-kupic-mieszkanie-z-rynku-wtornego

Znajdziemy w artykule tym wiele cennych porad i wskazówek. Dzięki nim unikniemy pewnych błędów i będziemy w pełni przekonani, że mieszkanie, które mamy na oku okaże się absolutnym strzałem w dziesiątkę. Właśnie o taką pewność nam wszystkim chodzi. 

Czy zakup mieszkania z rynku wtórnego jest skomplikowane? Nie do końca. Dając sobie nieco czasu, a także z pomocą różnych specjalistów na pewno sobie poradzimy.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*