Od czego zależy cena hybrydowej pompy ciepła?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Planowanie instalacji grzewczej w nowym budynku czy przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych w istniejącej nieruchomości niewątpliwie wymaga dokładnego rozeznania finansowego. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszy się hybrydowa pompa ciepła, czyli rozwiązanie, które łączy zalety ogrzewania czerpanego z OZE i kondensacyjnego kotła gazowego. Instalacja tego rodzaju słynie bowiem z wyjątkowej ekonomiczności. Jak wygląda to w praktyce? Jaka jest cena hybrydowej pompy ciepła oraz samego ogrzewania z jej wykorzystaniem? Odpowiadamy!

Hybrydowa pompa ciepła – cena zakupu

Cena pompy ciepła hybrydowej jest uzależniona od wielu czynników. Do najważniejszych należą:

  • rodzaj pompy – split, czyli składająca się z dwóch jednostek lub monoblok, a więc mająca wszystkie podzespoły ukryte w jednej obudowie,
  • rodzaj kotła – jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny,
  • rodzaj czynnika chłodniczego,
  • moc.

Z pewnością trzeba się jednak przygotować na wyższy koszt niż w przypadku zwykłej pompy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że hybrydowa pompa ciepła zawiera w sobie kompletny kocioł gazowy, zatem jest wyposażona w dodatkowe urządzenie – kupujesz system grzewczy 2 w 1. Najbardziej ogólnie można jednak przyjąć, że cena pompy ciepła hybrydowej zaczyna się od około 30 tysięcy zł. Co istotne, nie trzeba się obawiać o wysoki koszt montażu – jest on bowiem nieskomplikowany i nie wymaga wykonywania żmudnych instalacji, takich jak np. wykopy wymagane przy pompie gruntowej.

Dobra wiadomość dotycząca ceny hybrydowej pompy ciepła jest taka, że osoby zainteresowane jej zakupem mogą liczyć na dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze lub Moje Ciepło

Dowiedz się więcej o tym, jak działa pompa ciepła hybrydowa i gdzie ją kupić: https://www.immergas.pl/klient-indywidualny/hybrydowe-pompy-ciepla/.

Ogrzewanie hybrydowe gaz i pompa ciepła – cena eksploatacji

Analizując opłacalność inwestycji w hybrydową pompę ciepła, trzeba wziąć oczywiście pod uwagę jej eksploatację. Jaka jest zatem cena ogrzewania hybrydowego, czyli gazu i pompy ciepła? To rozwiązanie, które automatycznie wybiera najbardziej ekonomiczne przy danych warunkach pogodowych źródło energii. Sterownik dopasowuje je do poziomu chłodu, by przynieść użytkownikowi maksymalne możliwe oszczędności. Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie ceny prądu znacząco wzrosły; a pompa ciepła jest zasilana właśnie energią elektryczną. W najbardziej mroźne dni oraz noce musi pracować intensywniej, by skutecznie ogrzać pomieszczenia, co oznacza wzmożony pobór prądu. To sytuacja, która w przypadku zwykłej pompy prowadzi do podwyższenia rachunków za energię elektryczną.

Natomiast praca hybrydowej pompy ciepła może zostać wsparta działaniem kotła kondensacyjnego – albo chwilowo całkowicie zastąpiona ogrzewaniem gazowym. I nie są to decyzje, które musi podejmować mieszkaniec budynku. Instalacja sama „decyduje”, które urządzenie będzie w danym czasie pracować najbardziej wydajnie i opłacalnie. Choć zatem nie sposób wskazać konkretnej ceny ogrzewania hybrydowego, bo ta jest uzależniona od mocy pompy, warunków pogodowych i wielu innych czynników, to z całą pewnością można powiedzieć, że jest najbardziej ekonomiczną opcją.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*