Zasilacz awaryjny UPS – niezawodne zabezpieczenie przed przerwami w dostawie prądu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zasilacz awaryjny UPS (Uninterruptible Power Supply) jest niezawodnym rozwiązaniem mającym na celu zapewnienie ciągłości zasilania w przypadku przerw w dostawie prądu. W momencie nagłej utraty głównego źródła energii zasilacz awaryjny UPS automatycznie przełączy się na zasilanie z wbudowanych akumulatorów i pozwoli na kontynuację pracy podłączonych urządzeń przez pewien czas.

Czas pracy zasilacza awaryjnego UPS zależy od pojemności akumulatorów i obciążenia podłączonych urządzeń. W zależności od modelu czas ten może wynosić od kilku do kilkunastu minut. Zasilacz awaryjny UPS jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić użytkownikom czas na zapisanie danych np. na komputerze i zminimalizować w ten sposób ryzyko ich utraty oraz uszkodzenie sprzętu. W przypadku długotrwałych przerw w dostawie prądu konieczne jest jednak inne źródło zasilania, takie jak np. generator prądotwórczy.

Główne korzyści z korzystania z zasilacza awaryjnego UPS

  1. Ciągłość zasilania: Główną zaletą zasilacza awaryjnego UPS jest zapewnienie ciągłości zasilania. Dzięki temu urządzenia podłączone do UPS mogą działać bez przerwy w przypadku awarii zasilania głównego. Jest to szczególnie istotne w przypadku systemów wymagających niezawodności i bezprzerwowej pracy takich jak m.in. serwery, sieci komputerowe, systemy telekomunikacyjne, czy systemy medyczne.
  2. Akumulator jak źródło zasilania w przypadku przerw w dostawie prądu: Główną rolą akumulatora w UPS jest przechowywanie energii elektrycznej. W momencie nagłej utraty zasilania głównego akumulator automatycznie dostarcza energię do podłączonych urządzeń, zapewniając ciągłość zasilania. Dzięki temu urządzenia mogą kontynuować pracę bez przerwy lub uzyskać wystarczająco dużo czasu na bezpieczne zamknięcie systemów i zapisanie danych.
  3. Ochrona przed skokami napięcia: Zasilacz awaryjny UPS działa na zasadzie stabilizatora napięcia AVR. W wypadku wystąpienia nieprawidłowości w dostawie prądu – skoków/spadków napięcia, UPS dzięki funkcji AVR automatycznie ustabilizuje te wahania i dostarczy stabilne napięcie do podłączonych urządzeń. Chroni to sprzęt elektroniczny przed uszkodzeniem.
  4. Krótki czas przełączenia zasilacza w tryb zasilania akumulatorowego wynoszący ok. 2-6 milisekund oraz czas podtrzymania urządzeń wynoszący do kilkunastu minut w zależności od obciążenia. Krótki czas przełączania oznacza, że przerwa w dostawie prądu jest praktycznie niezauważalna dla podłączonych urządzeń, co zapewnia im stabilną ciągłość pracy. Długi czas podtrzymania urządzeń w zależności od obciążenia daje użytkownikom wystarczającą ilość czasu na podjęcie odpowiednich działań, takich jak zapisanie danych i bezpieczne zamknięcie systemów. Jest to znowu szczególnie istotne w przypadku systemów wymagających niezawodności i bezprzerwowej pracy jak m.in. serwery, sieci komputerowe, systemy telekomunikacyjne, czy systemy medyczne.
  5. Kompaktowa obudowa i mała waga urządzenia, która sprawie, że urządzenie idealnie nadaje się zarówno do wykorzystania w przestrzeni domowej, jak i publicznej.
  6. Dwa gniazda zasilania o napięciu 230V pozwalające na podtrzymywanie pracy dwóch urządzeń jednocześnie.
  7. Pełen system zabezpieczeń: przeciążeniowe, przed przeładowaniem i rozładowaniem.

Szerokie zastosowanie zasilaczy awaryjnych UPS

  • Komputery stacjonarne i laptopy.
  • Małe serwery, stacje robocze, urządzenia sieciowe.
  • Urządzenia peryferyjne m.in. drukarki, skanery, monitory etc.
  • Urządzenia RTV: telewizory, tunery, głośniki, projektory etc.
  • Systemy alarmowe i CCTV.
  • Urządzenia telekomunikacyjne i fiskalne m.in.  telefony, routery, modemy, kasy fiskalne etc.
  • Aparatura kontrolno-pomiarowa m.in.  liczniki, mierniki etc.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*