Co warto wiedzieć o pościeli satynowej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Satynowa pościel w sypialni dodaje jej elegancji i poczucia luksusu. Satyna różni się jednak od zwykłej bawełny, kory czy innych tkanin, z których zazwyczaj uszyta jest pościel. Trzeba prawidłowo o nią dbać i korzystać z niej w odpowiedni sposób, żeby służyła przez lata. Zobacz, co warto wiedzieć o pościeli satynowej. 

Satyna – co to za materiał?  

Prawdziwa satyna jest tkaniną wykonaną w 100% z naturalnych materiałów i nie zawiera żadnych domieszek syntetycznych tworzyw. Może być wykonana z włókien jedwabnych, jest to wtedy satyna jedwabna, lub bawełnianych – satyna bawełniana. Można, co prawda, natknąć się na określenie satyna poliestrowa, jednak jest to tylko chwyt producentów. Tkanina z tworzywa sztucznego jest dużo gorszej jakości i okazuje się być mniej trwała od swoich naturalnych odpowiedników.

Satyna jedwabna jest bardzo drogim materiałem, przez co rzadko się go stosuje i pełni raczej rolę ozdobnej wstawki. Do produkcji jedwabiu potrzebna jest przędza jedwabnika, co sprawia, że materiał ten nie jest wegański. Do wytwarzania pościeli korzysta się zazwyczaj z satyny bawełnianej, która jest doskonałym wyborem dla wegan, ceniących sobie jakość. Od zwykłej bawełny satyna bawełniana różni się tym, że jest znacznie gładsza i posiada połyskującą powierzchnię, co daje dużo bardziej estetyczne wykończenie. Satyna jest też bardziej wytrzymała od zwykłej tkaniny bawełnianej.

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu pościeli satynowej? 

Wybierając pościel z bawełny satynowej warto przyjrzeć się jakości jej wykonania. Te najlepsze tkaniny satynowe są lekkie i oddychające, dzięki czemu zapewniają większy komfort snu. Pościele niższej jakości będą zawierały domieszki tworzyw sztucznych, przez co nie będa już prawdziwą satyną.

Tkanina ta nie należy do najtańszych, ale nie warto tu oszczędzać, ponieważ można się gorzko rozczarować. Gorsze wykonanie pościeli sprawia, że może się ona szybko popruć, szwy mogą rozejść się w praniu, a materiał straci swój charakterystyczny połysk. Przekłada się to także na mniejszą oddychalność materiału, przez co pościel będzie się łatwo nagrzewać, a skóra pocić pod sztucznym materiałem.

Dobrej jakości pościel satynowa wyróżnia się swoją trwałością. Pomimo delikatności materiału, ciasny splot sprawia, że jest on wytrzymały. Dobrej jakości pościel satynowa charakteryzuje się także o dużą odpornością na ścieranie się naniesionych na nie wzorów czy też samych materiałów. Piękne pościele w rozmaite wzory znajdziesz na stronie internetowej https://www.lozkoholicy.pl/pol_m_Salon-i-Sypialnia_Komplety-poscieli_Posciel-satyna-bawelniana-1573.html

Jak prać pościel satynową?  

Podczas niewłaściwego prania pościel może się podniszczyć. Najlepiej jest prać taką pościel ręcznie, ponieważ takie pranie jest najdelikatniejsze. Wybierając program w pralce, postaw na tryb delikatny, dedykowany do satyny, jedwabiu i koronek. Temperatura powinna być niska, a detergenty muszą być delikatne i naturalne. Zbyt mocne środki piorące mogą wpływać na blaknięcie tkaniny, z kolei zbyt mocny tryb prania może uszkodzić jej strukturę i wpłynąć negatywnie na trwałość tkaniny.

Zrezygnuj z wirowania pościeli. Delikatnie odciśnij wodę z materiału, rozłóż go na płaskiej powierzchni w pobliżu źródła ciepła i susz właśnie w taki sposób. Dzięki temu pościel satynowa nie będzie się niszczyć, rozciągać i posłuży Ci przez długie lata.

Zdjęcie autorstwa Samantha Diederichs z Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Magda 27.07.2022

    Śpię pod satyną zwłaszcza w lecie, jest idealna.