Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania do nowego mieszkania to niełatwa decyzja. Przy jej podejmowaniu ważne jest ustalenie kosztów, przeanalizowanie plusów i minusów, oraz przemyślenie co jest bardziej opłacalne dla mieszkańców.
Jednym z ważniejszych aspektów wyboru rodzaju ogrzewania jest jego koszt. Cena standardowej instalacji jest zależna głównie od wybranych grzejników oraz ich ilości. Tradycyjny kaloryfer dobrej jakości to koszt rzędu 350-500 zł. Cena pojedynczej sztuki jest oczywiście zależna od tego, czy zależy nam na jego wyglądzie. Dekoracyjne, bardziej luksusowe grzejniki to koszt nawet 4000 za sztukę. Doliczając koszty materiałów, niezbędnych elementów (w tym rur, rozdzielaczy, zaworów) oraz montażu, całość wyniesie ok. 7500-9500 zł.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne będzie jednak droższą inwestycją (o ok. 40%). Drugim ważnym tematem w kwestii kosztów są kwoty, jakie przyjdzie zapłacić za użytkowanie. W tym przypadku korzystanie z elektrycznej podłogówki wyjdzie taniej. Głównym powodem jest to, że należy ona do instalacji niskotemperaturowej. Oznacza to, że do ogrzania domu nie ma potrzeby nagrzewania czynnika grzewczego do wysokich temperatur, jak w przypadku grzejników. To samo dotyczy się temperatury w pomieszczeniu. Ze względu na inny sposób oddawania ciepła możliwe jest obniżenie temperatury o kilka stopni (w porównaniu do grzejników), bez odczuwania dyskomfortu cieplnego.
Istotną kwestią wpływającą na wygodę użytkowania jest zakres sterowania ogrzewaniem. Posiadacze grzejników mają większe możliwości regulacji temperatury oraz szybkości nagrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Temperaturę można dostosować w każdym pomieszczeniu oddzielnie, w zależności od upodobań lokatora. Podłogówka elektryczna posiada większą bezwładność cieplną, czyli dużo wolniej się nagrzewa i potrzebuje także więcej czasu na ostygnięcie, co przekłada się na sterowanie temperaturą. Patrząc na aspekt ekologiczny i ekonomiczny, jest to korzystniejsze, jednak przy użytkowaniu może okazać się uciążliwe. Na szczęście dostępne są rozwiązania, dzięki którym można wygodnie sterować ogrzewaniem za pomocą aplikacji mobilnej. Sposób ten szczególnie przypadnie do gustu osobom, które lubią wracać do ciepłego mieszkania, a nie chcą, aby instalacja była włączona cały czas. Pozwoli to także zaoszczędzić na rachunkach za energię.
Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, planując montaż ogrzewania, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i zastanowić się, które aspekty są dla nas ważniejsze. Elektryczna podłogówka zapewnia równomierne podnoszenie temperatury w pomieszczeniach, co pozytywnie wpływa na komfort przebywania w nim. Natomiast w przypadku grzejników ciepło wydzielanie jest punktowo, przez co nie od razu temperatura we wnętrzu będzie taka sama.
Planując wystrój wnętrza, należy zastanowić się, czy bardziej pasuje do niego brak widocznych elementów (ogrzewanie podłogowe) i możliwość aranżacji miejsca pod oknem, czy może jednak grzejnik będzie urozmaicał wizualnie pomieszczenie i nie zaburzy jego estetyki. Taka instalacja posiada także aspekt funkcjonalny – można wykorzystać je do suszenia ręczników, czy mokrych ubrań. Jednocześnie, montując ogrzewanie podłogowe w łazience, można zastosować mały grzejnik drabinkowy, co w połączeniu zapewni zarówno komfort cieplny jak i możliwość suszenia ręczników oraz ubrań. Podejmując decyzję o rodzaju ogrzewania, uwzględnij także preferencje co do wyboru posadzki – nie wszystkie materiały zapewniają pełną funkcjonalność podłogówki elektrycznej. Tego problemu nie ma w przypadku decyzji o montażu grzejników.
Fot.: materiał prasowy Klienta.