Czy warto wybrać elewację domu w kolorze czarnym? Rozważamy za i przeciw

Czy warto wybrać elewację domu w kolorze czarnym? Rozważamy za i przeciw

wirestock/freepik.com

BudowaPozostałe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Coraz częściej spotykane są w naszym kraju domu z czarną elewacją i prawda jest taka, że można je kochać lub nienawidzić, ale z pewnością trudno je zignorować, ponieważ przyciągają one uwagę. Wybór elewacji w czarnym odcieniu to odważny ruch, ale czy jest to dobry pomysł? Wybór tego koloru wiąże się pewnymi szczególnymi względami, jeśli chcesz uzyskać efektowny, budzący podziw, imponujący wygląd. W tym artykule wyjaśnimy, kiedy elewacja w czarnym kolorze jest dobrym pomysłem, a kiedy prawdopodobnie lepiej tego unikać.

Wszystko zależy od odcienia i połysku koloru

Czarny to czarny, prawda? Nie do końca. Odcień czerni ma kluczowe znaczenie. Lepiej wybrać jaśniejszą czerń, o odcieniu od 30 do 50 procent koloru bazowego. Stworzenie odważnego, ale przyjemnego efektu zależy także w dużej mierze od poziomu połysku farby. Matowe wykończenie lepiej pasuje do starszego stylu architektonicznego, podczas gdy wykończenie na wysoki połysk będzie wyglądać naprawdę wyjątkowo w nowoczesnym domu.

Doskonale sprawdzi się materiał taki jak tynk mozaikowy w czarnym kolorze, który jest wszechstronny, odporny na warunki atmosferyczne i UV – co jest bardzo ważne w przypadku czarnego koloru, wytrzymał oraz łatwy w utrzymaniu. Jeśli wybierzesz w sklepie Castorama tynk mozaikowy, elewacja będzie miała wszystkie wymienione właściwości, wyglądając przy tym nowocześnie i nieskazitelnie.  Aby dodać więcej charakteru do ciemnego koloru elewacji, warto zdecydować się na dodanie jasnego akcentu do domu, takiego jak pomalowane na biało ramy okienne lub drzwi.

Czarna elewacja idealnie pasuje do stylu industrialnego i współczesnego

Prosta i podstawowa czerń to wspaniały i czysty odcień. Kolor czarny ma nowoczesny i świeży charakter. Czerń jest dramatyczna, luksusowa, tajemnicza, potężna, elegancka, glamour, wyrafinowana. Kolor ten jest najczęściej używany w industrialnym i współczesnym stylu zewnętrznym.

Wybierając czarną elewacją, musisz się liczyć z tym, że chłodzenie domu będzie kosztować więcej

Ciemne kolory pochłaniają więcej ciepła niż jasne kolory, więc właściciele domów, którzy wybierają elewację w ciemnym kolorze, muszą się liczyć z tym, że prowadzi to do wyższych temperatur we wnętrzu domu. W rezultacie może być konieczne częstsze uruchamianie klimatyzacji, aby utrzymać komfortowy chłód w pomieszczeniach. Nie stanowi to jednak większego problemu w naszym klimacie, ponieważ upalnych dni jest niewiele.

Ale ogrzewanie domu będzie kosztować mniej!

Czarne domy to trend, który został spopularyzowany przez kraje skandynawskie, a także japońską estetykę shou sugi ban. Chociaż czerń zwiększy koszty chłodzenia, warto zwrócić uwagę, że ponieważ pochłania ona więcej ciepła, może zmniejszyć koszty ogrzewania, stąd historyczna popularność czerni w chłodniejszych klimatach. Z drugiej strony biel jest popularna na przykład w klimacie śródziemnomorskim, który jest znany z upalnego sezonu letniego.

Czynnik blaknięcia – czerń blaknie szybciej niż inne kolory

Innym skutkiem tego, że czarna farba zewnętrzna pochłania więcej promieni UV, jest jej tendencja do szybszego blaknięcia niż farby w jaśniejszych kolorach, więc właściciele domów mogą być zmuszeni do częstszego malowania czarnego domu, aby utrzymać jego odcień.

Czarny dom może również blaknąć nierównomiernie – jeśli południowa strona domu jest narażona na ciągłe ostre promienie słoneczne, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie blaknąć szybciej niż inne strony, sprawiając, że wygląd zewnętrzny będzie nieestetyczny. Aby temu częściowo zapobiec, warto zakupić wysokiej jakości wykończenie, czy farby zawierające nieorganiczne pigmenty, które można znaleźć tu https://www.castorama.pl/malowanie/farby-elewacyjne.cat.  Dodatkowo warto zasadzić drzewa, które blokują promienie słoneczne, dzięki czemu elewacja nie wyblaknie tak szybko.

Zacznij od drobnych elementów w kolorze czarnym

Sugerujemy, aby najpierw wprowadzić drobne czarne akcenty do elewacji, na przykład malując na czarno jedną ścianę, aby określić, czy podoba ci się czarny wygląd, zanim zdecydujesz cały się na wybór tego koloru, ponieważ zmiana elewacji to pracochłonny i kosztowny proces.

A jeśli szukasz niezbędnych akcesoriów budowlanych, niezbędnych do takich prac, zajrzyj na stronę https://www.castorama.pl/materialy-budowlane.cat.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*