Czym kierować się w wyborze oświetlenia do domu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Oświetlenie to ważny element aranżacji, który pozwala wykreować odpowiedni nastrój, a także wygodnie użytkować przestrzeń. Przeczytaj, jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy doborze oświetlenia do domu. 

Rodzaj i funkcja światła 

Oświetlenie należy dostosować do indywidualnych potrzeb i funkcji, jakie pełni przestrzeń. Na ogół wyróżniamy oświetlenie górne, miejscowe oraz akcentujące. Przede wszystkim oświetlenie ma za zadanie zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom oraz odpowiednie warunki do wykonywania zadań wzrokowych. Wykreowanie właściwego otoczenia świetlnego do nauki, pracy czy gotowania jest kluczowe dla zdrowia, bezpieczeństwa oraz koncentracji. Niewłaściwe oświetlenie może powodować zmęczenie wzroku, przejawiające się łzawieniem i zaczerwienieniem powiek, zmniejszenie ostrości widzenia i szybkości spostrzegania, a w dłuższej perspektywie przyczynić się do pogorszenia wzroku. Przy wyborze oświetlenia należy wziąć pod uwagę parametry takie jak barwa i intensywność emitowanego światła. Warto zadbać o to, żeby oświetlenie przy biurku było precyzyjne i chłodne, co sprzyja skupieniu i nie męczy wzroku podczas wypełniania dokumentów czy pracy na komputerze. Ciepła barwa światła jest przyjemniejsza w odbiorze, sprzyja relaksacji i jest bardziej subtelna. Najlepiej sprawdzi się w lampach dekoracyjnych, a także w oświetleniu do sypialni czy do wykreowania nastrojowego klimatu podczas kolacji.

Design oraz styl wnętrzarski

Oświetlenie ma znaczący wpływ na samopoczucie mieszkańców, a także estetykę aranżacji. Warto dopasować lampy do stylu, w którym zostało urządzone pomieszczenie. Elegancki plafon sufitowy, który rozprowadza przyjemny blask ​​ o optymalnym natężeniu, świetnie się prezentuje zarówno we wnętrzach w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Natomiast we wnętrzach minimalistycznych i industrialnych można zastosować transparentne lampy loftowe lub dyskretne kinkiety. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się także oświetlenie inspirowane latami 60. i 70., a zwłaszcza nurtem space age oraz stylem bauhaus. Ich przeciwwagę stanowią drewniane i wyplatane kosze lamp z rattanu, które świetnie wpasowują się w minimalistyczne aranżacje, a także we wnętrza w stylu orientalnym i boho. Żyrandole inspirowane naturą, zwłaszcza tekstylne i ręcznie wyplatane, dodadzą charakteru i ocieplą wizualnie przestrzeń zarówno salonu, jak i sypialni. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*