Czym można okleić meble?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Remont i wymiana mebli w mieszkaniu wiążą się najczęściej z ogromnymi kosztami. Nie zawsze jednak kupno nowych mebli jest konieczne. Jak w szybki sposób odświeżyć wygląd pomieszczenia, nie wydając przy tym majątku? Zobacz, czym możesz okleić swoje meble, by wyglądały jak nowe! 

Folia lustrzana na meble i szyby  

Masz w pokoju gablotkę, ale nie chcesz, by goście zaglądali na jej półki? Specjalne folie lustro weneckie pozwolą Ci zachować prywatność bez konieczności likwidacji gabloty. Przy okazji możesz zyskać bardzo ciekawy efekt nie tylko na szybach, lecz także na frontach szafek.

Przy oklejaniu mebli folią lustrzaną uważaj jednak na fakturę znajdującą się na ich powierzchni. Jeśli chcesz okleić folią bok szafy, ale posiada ona tłoczenia imitujące drewno, odbiją się one na folii i będą widoczne. Oklejaj tylko gładkie powierzchnie i uważaj na wszelkie nierówności, ponieważ każde zagniecenie, wypukłość czy niedociągnięcie będzie widoczne na folii i zepsuje efekt lustra. Wszystkie chromowane folie i powierzchnie nie wybaczają błędów podczas aplikacji, dlatego trzeba nakładać je szczególnie ostrożnie.  

Folie statyczne – sposób na ciekawe wzory  

Jeśli Twoje gładkie meble zaczęły Cię nudzić lub planujesz zmianę motywu przewodniego w salonie lub sypialni, folia statyczna pomoże Ci nadać powierzchniom nowy wygląd. Ogromnym plusem tego rodzaju aplikacji na meble jest całkowita bezinwazyjność, ponieważ folie te są bezklejowe i mocują się na powierzchniach za pomocą energii statycznej. Dzięki temu można używać ich wielokrotnie, a wszystkie błędy przy nakładaniu łatwo poprawisz, przyklejając folię od nowa.

Na foliach znajdują się ciekawe wzory i faktury, które mogą odmienić wygląd mebli. Aplikacje sezonowe, takie jak płatki śniegu czy jesienne liście to świetny sposób na tymczasowe udekorowanie szyb i gablot w meblach z okazji Gwiazdki czy Halloween. Odpowiednio przygotowane gładkie fronty mebli również nadadzą się do przyklejenia folii statycznej, dlatego jeśli marzysz o motywie tropikalnym lub geometrycznych wzorach w wystroju mieszkania, możesz łatwo nałożyć je na meble.

Okleina imitująca drewno lub kamień  

W okresie PRL-u bardzo popularnym sposobem na odświeżenie starych mebli było pokrycie ich drewnopodobną okleiną. Z czasem, kiedy na rynku pojawiły się lepsze, bardziej realistyczne alternatywy, okleina na meblach stała się synonimem kiczu.

Nowoczesne okleiny bardzo różnią się jednak od tych, które kojarzą się z PRL-em. Imitacja drewna, którą pokryty jest arkusz samoprzylepny, do złudzenia przypomina prawdziwą deskę, jest również dużo lepiej fakturowana, dzięki czemu trudno rozpoznać, że to naprawdę okleina.

Dzięki pokryciu mebli okleiną możesz szybko i tanio zmienić ich kolor. Okleina to także świetne rozwiązanie na blaty oraz szafki w kuchni. Drewno, marmur, granit, możliwości są nieograniczone. 

Okleina dekoracyjna 

Możesz też odświeżyć wygląd swoich mebli za pomocą okleiny ozdobnej z najróżniejszymi motywami. Od eleganckich kwiatów na ciemnym tle, przez tropikalne liście po industrialną cegiełkę, na Twoich meblach może pojawić się wszystko. Taki akcent na drzwiach szafy czy jednej z szuflad w komodzie ożywi pomieszczenie i urozmaici wnętrze. Dzięki takim prostym modyfikacjom nie musisz wymieniać mebli, aby odświeżyć wystrój w pomieszczeniu.

Zdj. główne: Nathan Oakley/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*