Wybór płytek to ważny etap w trakcie remontu domu lub mieszkania. Kupno właściwych kafli nie jest jednak prostym zadaniem, ponieważ muszą one być nie tylko piękne, ale też trwałe i praktyczne. Przed pójściem do sklepu budowlanego zdecyduj, jakie kolor mają mieć Twoje płytki i z jakiego tworzywa mają być wykonane. W tym artykule zebraliśmy garść praktycznych porad i wskazówek dotyczących wyboru płytek.
Pierwszą rzeczą, o której zdecydowanie warto pamiętać, jest to, że płytek lepiej nie wybierać bazując na zdjęciach z internetu. Przed zakupem upatrzonego modelu płytek koniecznie idź do sklepu i zobacz dane kafle na miejscu. Pamiętaj, aby sprawdzić ich teksturę, dotknąć kafli i porównać je z ogólnie wybraną kolorystyką domu. Zdjęcia płytek często nie oddają dobrze koloru ani rozmiaru danego modelu. Fakturę, odbicie światła, geometrię i rodzaj krawędzi można sprawdzić tylko w sklepie.
Jeśli chodzi o wygląd i fakturę płytek, dobrze jest pamiętać, że kafle matowe i półmatowe wyglądają o wiele lepiej i bardziej naturalnie niż płytki błyszczące. Wystarczy obejrzeć katalogi ze zdjęciami wykończonych łazienek, aby przekonać się o prawdziwości tej tezy. Matowe płytki świetnie sprawdzają się we wnętrzach w stylu skandynawskim, klasycznym lub rustykalnym. Drewno, beton, kamień, trawertyn, metal, marmur – płytki, które imitują te materiały, zwykle wyglądają wyjątkowo i są godne polecenia. Naturalność to podstawowa idea nowoczesnego projektu łazienki.
Na rynku istnieje kilka rodzajów płytek. Poniżej przedstawiamy charakterystykę poszczególnych modeli.
Płytki ceramiczne
Najpierw krótkie omówienie rodzajów płytek, które należą do „ceramicznego” grona. Zasadniczo płytki ceramiczne wypalane są w niskiej temperaturze i nie przepuszczają wilgoci. Nowoczesne płytki ceramiczne są także szklane, dzięki czemu ich powierzchnia jest wyjątkowo solidna i zabezpiecza przed przeciekami. Najbardziej wyrafinowanym rodzajem płytek ceramicznych, wypalanych w najwyższych temperaturach pieca jest porcelana.
Są to płytki ceramiczne wykonane z białej gliny, która jest bardziej elastyczna i może być nieco prześwitująca. Płytki porcelanowe są wypalane w wysokiej temperaturze, dzięki czemu są trwalsze i twardsze. Trend na wykańczanie wnętrz za pomocą porcelanowych płytek rozpoczął się we Włoszech.
Płytka z kamienia naturalnego
Chociaż płytki kamienne były używane na całym świecie od czasów starożytnych, 30 lat temu zyskały one popularność we współczesnych domach. Wiele rodzajów kamienia jest ciętych na płytki do użytku domowego i komercyjnego; różnią się one pod względem wytrzymałości, trwałości i nieprzepuszczalności. Najdelikatniejsza jest płytka wapienna, która ma ziemisty wygląd i nie można jej polerować na wysoki połysk. Nieco twardsze są płytki marmurowe, które nie wymagają konserwacji. Granit z kolei jest najdroższy, ale też najłatwiejszy w utrzymaniu. Jest też kwarcyt, który jest również bardzo twardy i nie należy go mylić z kwarcem – kamieniem technicznym, który jest twardy i odporny na plamy. (Wiele z tych kamieni jest częściej używanych jako płyta na blaty i ściany kabin prysznicowych.)
Nie ma idealnego rozmiaru kafli, a każda łazienka będzie wymagała innej ich wielkości, ale możesz przestrzegać ogólnych zaleceń. Na przykład lepiej jest wybrać płytkę licową o dużym rozmiarze, ale w rozsądnych granicach. Płytka w rozmiarze 90 cm w łazience o szerokości 150 cm nie sprawdzi się natomiast najlepiej. W przypadku łazienek o małej powierzchni odpowiednie będą płytki o następujących rozmiarach:
Wybór koloru płytek zależy nie tylko od Twoich preferencji, ale także od tego, jaki efekt chcesz uzyskać we wnętrzu danego pomieszczenia. Wybór chłodnych odcieni, takich jak niebieski lub zielony, zapewni Ci uczucie świeżości i spokoju. Jeśli nie przepadasz za chłodnymi barwami, wybierz kremowe odcienie, a także kolory żółci, beżu lub piasku, które pomogą wizualnie „ocieplić” łazienkę. Optyczne powiększenie małej łazienki nie jest trudne: wystarczy wybrać jasne odcienie płytek. Aby wzmocnić efekt oświetlenia, „poszerzyć” pomieszczenie i je rozjaśnić, możesz także zastosować odpowiednio rozmieszczone płytki lustrzane, które odbiją światło.
Wybierając jasne odcienie, pamiętaj, że jednolitość kolorów bardzo szybko się nudzi, a za 1-2 lata będziesz chciał je zmienić, dlatego jasne płytki lepiej wykorzystać jako dodatek.
Jeśli chcesz aby Twoja łazienka była w białym kolorze, wybierz płytki z wytłaczanymi wzorami i akcentami. Ciekawe i jasne detale sprawią, że biel nie będzie wydawać się nudna i sterylna.
Ciemne płytki dobrze sprawdzają się na podłogach – takie kolory są bardziej praktyczne i będą Ci służyły przez długie lata. Jasne płytki w połączeniu z jasną fugą bardzo szybko staną się brudne, a ich mycie będzie dla Ciebie uciążliwe. Warto także dokonać wyboru na korzyść matowego wykończenia. Połysk może z czasem zanikać. Jeśli chcesz samodzielnie łączyć kilka kolorów, polecamy wybór płytek z jednej kolekcji. Pojedyncza seria zawiera zwykle wszystkie elementy niezbędne do wykonania pełnej okładziny ściennej łazienki lub kuchni.
Jeśli już wybrałeś płytki, teraz należy obliczyć, ile paczek kupić. W takim przypadku możesz obliczyć przybliżoną liczbę płytek, znając ich rozmiar oraz powierzchnię pomieszczenia. Możesz to obliczyć za pomocą kalkulatora konstrukcyjnego, musisz dodać 7% -15% do końcowego wyniku.