Dalie ogrodowe – odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dalie są chętnie wybierane zarówno do hodowli w ogrodzie jak i w doniczkach. Różnorodność kolorów i kształtów powoduje, że wśród dostępnych odmian z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i swojego ogrodu.

Skąd pochodzą dalie?

Genezy tych kwiatów należy upatrywać w Meksyku, skąd szybko zaczęły pojawiać się na pozostałych kontynentach. Występują także pod nazwą georginii.

Jak wygląda kwiat dalii?

Dalia to przykład rośliny znanej i lubianej od lat – w fazie kwitnienia wypuszcza duże liście i wielobarwne kwiaty. Ich budowa jak i wielkość zależy już od konkretnej odmiany. Niektóre z nich mogą osiągnąć nawet ponad 20 cm średnicy!

Oto popularne odmiany dalii

Dalie bardzo łatwo krzyżować. W efekcie można wyróżnić jej wiele odmian, które będą różnić się zarówno pod kątem wielkości jak i kolorów kwiatów.

Dalie strzępiaste

Dalie strzępiaste wyróżniają się zgodnie z sugestywną nazwą oryginalnymi, strzępiastymi płatkami w wyrazistych kolorach, jak np. odmiana Karen przykuwająca wzrok intensywną czerwienią.

Dalie ciemnolistne

Ciemnolistne odmiany dalii wyróżnia szlachetność kwiatostanów i mnogość barw, w jakich występują. Dalia Sunshine zachwyca żółtymi płatkami z czerwoną aureolą wokół pręcików.

Dalie dekoracyjne

Dalie dekoracyjne występują w wielu konfiguracjach kolorystycznych, co pozwoli z łatwością dobrać odpowiedni wariant do swojego ogrodu dla nadania mu oryginalności. Elegancka odmiana Arabian Night z ciemnoczerwonymi płatkami skutecznie zwraca uwagę!

Dalie kaktusowe

Na uwagę zasługuje także dalia kaktusowa, której cechą charakterystyczną są igiełkowate kwiaty. Z uwagi na to, że można osiągnąć duże rozmiary najlepiej sprawdzi się na trawnikach (solo jak i w większych skupiskach) oraz na rabatach.

Dalie karłowe

Dalia karłowa wyróżnia się z kolei kwiatami o średnicy ok. 10 cm w wielu różnorodnych barwach i kształtach. Wielu zwolenników ma odmiana Sweetheart o biało-różowych płatkach.

Dalie pomponowe i anemonowe

Na tle wymienionych odmian warto zwrócić także uwagę na dalię pomponową. W jej nazwie należy upatrywać się podpowiedzi dotyczącej wyglądu kwiatostanów – są bowiem idealnie kuliste, występują w wielu intensywnych kolorach, np. fuksjowym jak Franz Kafka.
Dwubarwne odmiany dalii anemowych jak np. Fire and Ice zwracają uwagę dzięki biało-różowym płatkom.

Jak wybrać stanowisko dla dalii?

Pierwszym krokiem poprzedzającym sadzenie dalii powinno być zwrócenie uwagi na jej odmianę oraz docelowe rozmiary, jakie może osiągnąć. W przypadku mniejszych dalii można je umieścić np. na rabatach czy w pobliżu innych niewysokich kwiatów.

Z kolei sięgając po większe odmiany najlepiej będzie zasadzić je w pobliżu liściastych drzew. Będą one pełnić dwojaką funkcję dla georginii – po pierwsze, ochronią je przed wiatrem, a po drugie – stworzą dla nich oryginalną aranżację.

Sadzonki dalii – jak sadzić dalie

Dalie potrzebują dostępu do słońca. Zdrowe i jędrne sadzonki dalii, które można zakupić tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/dalia/, należy umieścić w uprzednio odchwaszczonej ziemi. Równie ważne jest jej systematyczne podlewanie – roślina źle toleruje suche podłoże, co przełoży się na mniej okazałe kwitnienie.

Przepuszczalna i żyzna gleba to podstawa. Podłoże nie powinno być zbyt wilgotne – w przeciwnym razie dojdzie do gnicia karp. Aby się przed tym uchronić można zastosować drenaż z użyciem kamyków lub żwirku.

Pielęgnacja dalii

Dalie wyróżniają się różnorodnością odmian – te najwyższe mogą mieć nawet 2 m wysokości. Gdy osiągną tak duże rozmiary konieczne może okazać się sięgnięcie po specjalne podpory, które ułatwią jej wzrost i zabezpieczą przed przewracaniem.

Z uwagi na zapotrzebowanie georginii na potas i fosfor zaleca się korzystanie z nawozu obfitującego w te składniki, szczególnie od wiosny do lipca.

Dla zachowania zwartego kształtu zaleca się systematyczne przycinanie – dzięki temu wieloletnia dalia będzie wypuszczać więcej kwiatów. Wpłynie na to także regularne usuwanie uschniętych kwiatostanów.

Z uwagi na zapotrzebowanie georginii na potas i fosfor zaleca się korzystanie z nawozu obfitującego w te składniki, szczególnie od wiosny do lipca.

Dla zachowania zwartego kształtu zaleca się systematyczne przycinanie – dzięki temu wieloletnia dalia będzie wypuszczać więcej kwiatów. Wpłynie na to także regularne usuwanie uschniętych kwiatostanów.

Dalia nie ma wymaga wiele uwagi podczas uprawy. Kluczem jest odpowiedni dobór stanowiska, podłoża oraz nawożenia w okresie intensywnego wzrostu. Odwdzięczy się okazałym kwitnieniem, które z pewnością urozmaici Twój ogród!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*