Działki inwestycyjna to dobra alternatywa dla niskooprocentowanych lokat bankowych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu działki, aby nie żałować podjętej decyzji o zakupie? Sprawdźmy!
Znalezienie idealnej działki inwestycyjnej wymaga sporo wysiłku i czasu (lub dużo szczęścia). Warto już na wstępie dokonać ostrej selekcji ogłoszeń. Upewnijmy się, czy ziemia, która nas potencjalnie interesuje, spełnia szereg restrykcyjnych wymogów, dzięki którym możemy dokonać bezpiecznej transakcji, a w przyszłości bez problemów rozpocząć planowane przedsięwzięcie.
Na co konkretnie zwrócić uwagę przy wyborze działki? Sprawdźmy, czy jest to teren, który może zyskać na wartości w kolejnych latach. Największy wzrost wartości możemy osiągnąć, kupując nieuzbrojoną działkę rolną, której wartość podniesie np. wraz z doprowadzeniem prądu, kanalizacji czy wody. Po uzbrojeniu i przekształceniu tego typu gruntu możemy sprzedać działkę z dużym zyskiem.
Dobra lokalizacja działki inwestycyjnej to klucz do sukcesu i tak naprawdę jedno z najważniejszych kryteriów, jakie należy uwzględnić podczas zakupu tego typu gruntu. Warto inwestować w działki znajdujące się w atrakcyjnym miejscu (np. blisko atrakcji turystycznych, dużych miast) lub zlokalizowane w okolicy o dużym potencjale rozwoju (np. działki w miejscowościach nadmorskich lub górskich). Jeśli zależy nam na wzroście nabytego gruntu, powinniśmy upewnić się, czy do działki można w szybki i łatwy sposób dojechać z pobliskich ośrodków miejskich (kwestia połączeń komunikacyjnych również ma znaczenie).
Kolejna istotna sprawa to parametry działki inwestycyjnej. Jeśli chcemy w przyszłości postawić na działce dom lub inną nieruchomość, musimy się upewnić czy będzie to możliwe (czy wymiary działki są wystarczające). W tym celu należy dokładnie zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 75, poz. 690 ze zm.). To rozporządzenie określa ogólne warunki, jakie musi spełnić potencjalny budynek, który powstanie na działce, aby nie naruszał ładu przestrzennego i był zgodny z prawem. O czym jeszcze trzeba pamiętać, aby nie żałować inwestycji?
Koniecznie musimy zobaczyć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Z tego typu dokumentu dowiemy się, jakie jest przeznaczenie danych terenów oraz jakie są ewentualne ograniczenia ustanowione w ich użytkowaniu. Jeśli interesującego dla nas obszaru nie został jeszcze uchwalony plan miejscowy, warto złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunki zabudowy – wiąże się to z opłatą skarbową w wysokości 598 złotych (opłata nie dotyczy właścicieli lub użytkowników wieczystych danego terenu). Warto zrobić to jeszcze przed finalizacją transakcji i podpisaniem aktu notarialnego.
Zdjęcie główne: whatwolf/freepik.com
te wszystkie formalności takie skomplikowane achhhh