Drabiny do remontu domu i mieszkania – jak wybrać?

Drabiny do remontu domu i mieszkania – jak wybrać?

Materiał Partnera

Budowa
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Drabiny do remontu to kluczowy element wyposażenia każdego majsterkowicza. Przeczytaj, jak wybrać idealną drabinę i korzystać z niej bezpiecznie. To wydatek na lata, dlatego dobrze przemyśl swój wybór!

Dlaczego warto zadbać o drabinę w czasie remontu domu lub mieszkania?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że drabina jest nieocenionym narzędziem podczas remontu lub urządzania mieszkania. To właśnie ona umożliwia wykonywanie prac na różnych wysokościach – od malowania ścian po montaż oświetlenia czy zasłon. 

To właśnie drabina zapewnia bezpieczny i stabilny dostęp do wysokich miejsc. Bez niej musiałbyś korzystać z rozwiązań co najmniej mało bezpiecznych (a nawet upadek ze stołu czy krzesła, które nie zostały stworzone do takich zadań, jest i bolesny, i bardzo niebezpieczny!). Sprawdź zatem, na co zwrócić uwagę, jeśli nie masz drabiny lub twoja poprzednia nadaje się już wyłącznie na śmieci.

Rodzaje drabin

Drabina drabinie nierówna! Chociaż wszystkie pełnią tę samą funkcję, to wybór powinien zależeć od co najmniej kilku czynników. Oto, co warto wiedzieć o rodzajach drabin.

Drabiny przystawne – co warto wiedzieć?

Drabiny przystawne to, jak wskazuje już sama nazwa, rodzaj drabiny, którą należy przystawić do płaskiej powierzchni – to ona zapewni oparcie. Takie drabiny mogą umożliwiać szybkie dostanie się na naprawdę duże wysokości i są świetnym wyborem do prac wokół domu, ale podczas remontu mogą okazać się mało praktyczne, bo nie pozwolą na dostanie się do miejsc położonych z dala od ścian. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć ich do zawieszania luster, firanek czy nawet czyszczenia wyżej położonych części ścian.

Co istotne, takie drabiny są bezpieczne przede wszystkim dzięki stosowaniu odpowiednich warstw antypoślizgowych i stabilizatorów (te ostatnie chronią również podłoże przed zniszczeniem, np. podłogę). W tym przypadku pamiętaj jednak o zdrowym rozsądku – drabina musi znajdować się na twardej, stabilnej powierzchni. W żadnym wypadku nie naśladuj bohaterów filmów z kategorii „zawał BHP-owca”!

Drabiny składane – idealne do zadań remontowych

Najpopularniejszym rodzajem drabiny do zadań domowych są drabiny składane. Te modele zazwyczaj są znacznie niższe niż wspomniane wyżej drabiny przystawne, ale nie jest to problemem w warunkach, do których są przeznaczone.

W przypadku prac wewnątrz domu czy mieszkania maksymalna wysokość, na którą musisz się dostać, nie jest zbyt wysoka i w takiej sytuacji prawdopodobnie idealna będzie domowa drabina 4-stopniowa. Jeśli planujesz używanie drabiny także poza domem, np. w ogrodzie, zastanów się nad drabiną składaną z większą liczbą stopni (producenci tacy jak Metalkas oferują modele nawet i 10-stopniowe).

Co istotne, takie drabiny są też bardzo bezpieczne (oczywiście pod warunkiem, że pozna się zasady bezpiecznego korzystania z nich). Dwustronna konstrukcja zapewnia stabilność, a w przypadku niewielkiej ilości miejsca nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyłożyć drabiny do ściany podobnie jak drabiny przystawne (czyli, innymi słowy, nie rozkładać drabiny). Warto mieć też na uwadze, że ten rodzaj drabiny czasami nazywany jest „malarską” ze względu na najczęstsze użycie właśnie w trakcie prac malarskich. 

Materiał wykonania drabiny

Wybór materiału, z którego wykonana jest drabina, ma kluczowe znaczenie dla jej właściwości użytkowych, trwałości i bezpieczeństwa. Oto główne rodzaje materiałów używanych w produkcji drabin.

Aluminium

Drabiny aluminiowe są wyjątkowo popularne ze względu na ich lekkość, co ułatwia przenoszenie. Chociaż aluminium w codziennym życiu jest nam znane przede wszystkim z mało wytrzymałych puszek na napoje, to stopy aluminium używane do produkcji drabin są naprawdę wytrzymałe (dość powiedzieć, że aluminium to materiał wykorzystywany także w lotnictwie!).

Oprócz tego aluminiowe drabiny są odporne na korozję, dzięki czemu mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Drewno

Drabiny drewniane są ciężkie i wymagają regularnej konserwacji, aby materiał wykonania nie uległ zniszczeniu. Chociaż drewno jest naturalnym izolatorem, co sprawia, że takie drabiny są świetne do prac ze źródłami prądu, to wspomniane wcześniej cechy sprawiają, że takie modele drabin są już rzadkością i raczej nie wybiera się ich do prac remontowych.

Włókno szklane

Drabiny wykonane z włókna szklanego stanowią doskonałą alternatywę dla profesjonalistów wykonujących prace elektryczne, ponieważ materiał ten nie przewodzi prądu. Włókno szklane jest również odporne na korozję i warunki atmosferyczne, co sprawia, że drabiny z tego materiału są trwałe i odpowiednie do zastosowań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. 

Chociaż są zazwyczaj cięższe niż te aluminiowe, oferują znakomitą stabilność i bezpieczeństwo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*