Architekt wnętrz z Katowic radzi: jak urządzić komfortowe mieszkanie dla singla?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W Polsce żyje ponad 7,5 miliona singli. Część z nich decyduje się na zakup niewielkich, ale funkcjonalnych mieszkań. Posiadanie własnego mieszkania może znacząco podnieść komfort życia singla, oczywiście pod warunkiem, że lokal będzie odpowiednio urządzony. Architekt wnętrz z firmy MIST podpowiada jak zaaranżować mieszkanie dla osoby mieszkającej samodzielnie.

Podziel mieszkanie na strefy

Single zazwyczaj inwestują w niewielkie mieszkania dwupokojowe lub kawalerki. Jeżeli zależy nam na zwiększeniu komfortu użytkowania małego mieszkania, dobrze jest podzielić je na strefy. Musimy wyodrębnić strefę przeznaczoną do wypoczynku, strefę do rozrywki, a jeżeli zdarza się nam pracować zdalnie – również strefę do pracy.

Podzielenie mieszkania na strefy nie jest trudne, gdy dysponujemy więcej niż jednym pomieszczeniem. Zadanie jest bardziej kłopotliwe, gdy mieszkamy w kawalerce, w której pokój dzienny połączony jest z kuchnią.

W jednopokojowych pomieszczeniach sprawdzą się składane łóżka lub kanapy z funkcją spania. W nocy pełnią one funkcję wypoczynkową, natomiast w ciągu dnia możemy korzystać z nich na inne sposoby. Innym rozwiązaniem jest antresola. Pamiętajmy jedynie o tym, że jest ona bardzo funkcjonalna, gdy jesteśmy zdrowi i sprawni (już zwichnięcie nogi może bardzo utrudnić wspinanie się po drabinkach).

Zalety kuchni połączonej z salonem

Połączenie kuchni z salonem to współcześnie bardzo popularne rozwiązanie pozwalające jak najlepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń. Kuchnię warto oddzielić od strefy mieszkalnej przy pomocy wyższego barku. Przy domowym barze można postawić wysokie krzesło. Stworzymy w ten sposób znakomitą miejscówkę na spotkania z przyjaciółmi. A gdy pracujemy zdalnie – także wygodne miejsce do pracy z komputerem (wysoki blat umożliwia nam naprzemienną stojącą i siedzącą pracę, co jest bardzo zdrowe dla naszego kręgosłupa).

Jeżeli zdecydujemy się połączyć kuchnię z salonem, musimy obowiązkowo pamiętać o dobrej wentylacji. Bez niej podczas gotowania zapachy potraw szybko rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu. Jest to kłopotliwe zwłaszcza wieczorem, gdyż może utrudniać zasypianie. Dodatkowo zadajmy sobie pytanie czy duża, bogato wyposażona kuchnia jest nam w ogóle potrzebna – single często korzystają z diety pudełkowej lub jedzą na mieście. Nie potrzebują więc dużo miejsca i sprzętów na przygotowywanie posiłków.

Optyczne powiększenie mieszkania 

Posiadacze kawalerek i małych mieszkań niemal zawsze chcą je optycznie powiększyć. Jest to jak najbardziej możliwe. Architekt wnętrz z Katowic przekonuje, że bardzo dobrym sposobem jest używanie jasnych kolorów (nie musimy skupiać się wyłącznie na bieli, sprawdzą się również beże czy pastele).

Równie dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z ciężkich firan i zasłon. Wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne, jeżeli pozostawimy okno nieosłonięte. W niektórych przypadkach jest to jednak niemożliwe, ponieważ zależy nam na prywatności. Wówczas możemy postawić na minimalistyczne rolety lub nakleić na szybach folię typu lustro weneckie (takie rozwiązanie sprawia, że widzimy wszystko co dzieje się na zewnątrz, ale osoba, która chce zajrzeć do naszego mieszkania zobaczy jedynie własne odbicie).

Mieszkanie niewymagające

Osoba, która mieszka sama i dużo pracuje nie ma zazwyczaj czasu i ochoty na częste sprzątanie. W mieszkaniach dla singli najlepiej sprawdza się minimalizm. Zdecydujmy się na zakup tylko niezbędnych mebli i zrezygnujmy z dekoracji. Warto jest wybierać meble solidnie wykonane i łatwe do utrzymania w czystości.
Pełną wizualizację mieszkania znajdziesz tutaj: https://mist.com.pl/portfolio/s-m599-s-mieszkanie-katowice/

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*