Czym jest pellet?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pellet jest obecnie jednym z popularniejszych paliw. Wiele osób jednak wciąż nie wie, co to właściwie jest. Dowiedz się, czym dokładnie jest pellet, jakie jest jego zastosowanie oraz poznaj wszystkie jego zalety.

Pellet – co to takiego?

Zacznijmy od rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących pelletu oraz od tego, czym on właściwie jest. Pellet to nic innego jak  paliwo w postaci granulatu o kształcie sprasowanych wałków wielkości 6-8 mm i maksymalnej długości 30 mm. Jest on produkowany z tak zwanej biomasy, czyli odpadów z produkcji rolnych i leśnych, które zostają poddane procesowi prasowania. Pellet uzyskuje się między innymi z trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych, ze słomy, siana, biomasy roślin energetycznych oraz z łusek słonecznika. 

Warto także pamiętać, że ze względu na zastosowanie pelletu, możemy podzielić go na dwie grupy: przemysłowy oraz ten stosowany w gospodarstwach domowych. Ten pierwszy produkowany jest zazwyczaj ze słomy, natomiast ten drugi z odpadów drzewnych. Istotne jest jednak, że odpady te muszą być koniecznie oczyszczone z zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych.

Jeśli zależy Ci na zakupie wysokiej jakości pelletu, to koniecznie sprawdź pellet Barlinek

Jak palić pelletem?

Wiesz już, czym dokładnie jest pellet, jednak jak prawidłowo nim palić? Warto zacząć od wyboru odpowiedniego sprzętu. Przyda się przede wszystkim dobrej jakości kocioł oraz komin, na przykład kominy Schiedel. Bardzo ważny jest także odpowiedni dopływ powietrza. Wykorzystanie pełni potencjału pelletu można osiągnąć między innymi przez doprowadzanie powietrza wtórnego.  

Zalety pelletu

Palenie pelletem ma wiele zalet. Główną z nich jest jego ekologiczność i gwarancja bezpieczeństwa dla zdrowia. Pellet jest bowiem jedną z najczystszych form paliwa na świecie, ponieważ w wyniku fotosyntezy emisja dwutlenku węgla wynosi 0%. Ponadto podczas spalania nie wytwarza substancji smolnych, które zanieczyszczają powietrze. Drugą ogromną zaletą pelletu jest ekonomiczność. Paliwo to jest bardzo kaloryczne, dzięki czemu możesz spalać go mniej, a osiągniesz zamierzony efekt.

Warto jednak pamiętać, że pellet możemy podzielić na różne klasy ze względu na jego jakość. Jeśli zależy Ci na produkcie o jak najwyższej jakości, to postaw na pellet klasy A1 o wysokich parametrach spalania i niskiej ilości popiołu oraz azotu.

Zdjęcie główne: pexels.com/Mrdidg

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Kris 30.06.2022

    No właśnie stawia się na ekologię. A pellet niby z odpadowa cena kosmiczna. Ale nasze państwo rozdawane więc ekologię ma w du….i woli nadal dopłacać do kopciuchow opalanych węglem. Brawooo. Tak tylko w Polsce.