Artykuł sponsorowany
Aby określić, do jakich prac remontowych przyda się szlifierka, należy najpierw wyróżnić konkretne rodzaje sprzętu. W zależności od konstrukcji, sprawdzi się on w wykonywaniu określonych zadań, np. szlifowania większych powierzchni lub tych wykonanych z drewna.
W zależności od zastosowanej tarczy szlifierka kątowa może wykonywać operacje przecinania, szlifowania i obróbki zgrubnej szerokiej gamy materiałów. Dzięki dużej ilości tarcz i przystawek wielu rzemieślników i majsterkowiczów uważa, że może ona zastąpić nawet inne narzędzia. Jednak podczas pracy ze szlifierką kątową bardzo ważne jest, aby nigdy nie używać niewłaściwej tarczy. Na przykład obróbka zgrubna tarczą tnącą może spowodować poważne obrażenia.
Szlifierka uniwersalna to wszechstronne narzędzie wśród szlifierek. Dzięki żelaznej płycie szlifierskiej można go elastycznie dostosowywać. Służy do pracy na małych i średnich powierzchniach. Jej specjalnością jest jednak szlifowanie niewielkich, trudno dostępnych powierzchni: Dzięki stożkowej powierzchni szlifierskiej idealnie nadaje się do precyzyjnego szlifowania fałd, narożników i krawędzi. Szlifierka uniwersalna może być stosowana do powierzchni drewnianych, metalowych, lakierowanych lub malowanych. Przy odpowiednim doborze arkuszy szlifierskich możliwe jest zarówno szlifowanie, jak i wygładzanie.
Szlifuje i wygładza nierówności, takie jak warstwy farby, kleje do płytek lub kleje do wykładzin. W porównaniu do szlifierki do płyt kartonowo-gipsowych szlifierka do betonu może być używana do szlifowania i czyszczenia twardych materiałów, takich jak jastrych, beton lub granit, dzięki wyższej wydajności i osprzętom, takim jak diamentowe tarcze szlifierskie lub stalowe szczotki. Z kolei szlifierka do płyt kartonowo-gipsowych służy do szlifowania bardziej miękkich materiałów, takich jak płyty gipsowo-kartonowe i szpachlówka. Szlifierka do betonu ma podobną konstrukcję do szlifierki kątowej, dzięki czemu można ją łatwo odróżnić od szlifierki do płyt kartonowo-gipsowych, która zwykle ma teleskopowy uchwyt.
Szlifierka porusza się po powierzchni okrężnymi ruchami oscylacyjnymi. Najlepiej nadaje się do szlifowania powierzchni, a oprócz obróbki powierzchni drewnianych może również usuwać warstwy farby czy lakieru. Jest idealna do dużych i gładkich powierzchni, ale także do narożników, krawędzi i zaokrągleń. Na przykład do szlifowania pokrytego farbą drewnianego stołu. Podczas pracy z narzędziem należy uważać, aby szlifierka oscylacyjna była prowadzona lekko ukośnie lub ruchem okrężnym, aby uzyskać jednolity wzór szlifowania.
W przeciwieństwie do szlifierki oscylacyjnej, która wykonuje tylko ruchy oscylacyjne, dodatkowe ścieranie jest generowane przez obrót tarczy szlifierskiej. Szlifierka rotacyjna służy do szlifowania średnich i dużych powierzchni. Dzięki mimośrodowym ruchom szlifierskim wzór szlifowania jest równiejszy. Nawet zakrzywione powierzchnie można równomiernie usunąć za pomocą wyściełanego talerza szlifierskiego, wykonując ruchy obrotowe. Ścieralność materiału tą szlifierką jest bardzo duża, dlatego idealnie nadaje się do szlifowania farb i lakierów oraz do przygotowywania prac malarskich.
Zamiast arkusza szlifierskiego, szlifierka taśmowa ma nieskończoną taśmę szlifierską. Szlifierka taśmowa jest zatem odpowiednia do bardzo dużych powierzchni, ponieważ ma wysoką wydajność usuwania. Jej nieskończona taśma szlifierska może być używana do drewna, tworzyw sztucznych i metali. Służy również do usuwania warstw farby lub lakieru. Precyzyjne szlifowanie szlifierką taśmową wymaga jednak wielu ćwiczeń, ponieważ ze względu na konstrukcję podczas szlifowania można łatwo formować rowki.
Służy do szlifowania zacieranych ścian gipsowo-kartonowych, sufitów i ścian wewnętrznych. Usuwa resztki tapet, resztki klejów, farby, lakiery i luźne tynki, przygotowując powierzchnię do dalszej obróbki np. do malowania lub tapetowania. Dzięki obrotowej tarczy i papierowi ściernemu o odpowiednim uziarnieniu jest szczególnie polecana do obróbki płyt gipsowo-kartonowych, szpachlówki i drewna.