Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych to szansa na ich długie funkcjonowanie, świetny wygląd i przede wszystkim zabezpieczenie domu przed włamaniem. Zadanie można jednak wykonać we własnym zakresie pod warunkiem trzymania się kilku podstawowych zasad.

Przygotowanie do montażu drzwi zewnętrznych

Łatwiejszy start do tego zadania będą miały osoby, którym zdarzyło się wcześniej wymieniać drzwi wewnętrzne, co zdarza się częściej i jest powszechnie praktykowane. Przydatnym doświadczeniem będzie też wcześniejsza wymiana okien.

Kiedy montuje się drzwi zewnętrzne?

Momentem, który wskazuje się jako optymalny przy montażu drzwi zewnętrznych, jest czas przed wykończeniem podłogi. Kryje się w tym pierwsza ważna kwestia, o której trzeba pamiętać: konieczne jest uwzględnienie położenia kolejnych warstw, co przekłada się na wyższe położenie nadproża względem obecnego „poziomu 0”.

drzwi zewnętrzne
Photo by mirror_image_studio, from: Freepik.com

Pomiary

Czynności przygotowawcze obejmują też sprawdzenie pomiarów otworu drzwiowego. Nie może mieć takich samych wymiarów, jak ościeżnica. Powinien być szerszy z każdej strony o 1,5 cm. Przed przystąpieniem do montażu trzeba oczyścić i wyrównać ościeże.

Oględziny drzwi

Nim osadzimy je w murze, musimy być pewni, że drzwi nie zostały porysowane lub uszkodzone podczas transportu. Trzeba się też upewnić, że faktycznie nie mają wady fabrycznej, zaś zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy, które producent przewidział do montażu. 

Niezbędne narzędzia

Samodzielny montaż drzwi zewnętrznych wymaga zgromadzenia pewnej liczby przyrządów, które umożliwią wykonanie prac. Na szczęście są to zwykle typowe elementy wyposażenia domowej skrzynki narzędziowej, czyli:

 • wiertarka udarowa,
 • wkrętarka,
 • taśma malarska,
 • młotek,
 • nóż,
 • poziomica,
 • pianka montażowa,
 • silikon,
 • kołki,
 • plastikowe lub drewniane kliny,
 • deski.
montaż drzwi
Photo by evprokrey, from: Freepik.com

Grubość ściany a montaż drzwi zewnętrznych

Od grubości ściany zależy głębokość, na jakiej w otworze drzwiowym osadzimy skrzydło.:

 • ściana jednowarstwowa: połowa grubości ściany,
 • ściana dwuwarstwowa: zewnętrzna krawędź ściany nośnej,
 • ściana trójwarstwowa: na poziomie termoizolacji, ale blisko krawędzi ściany osłonowej.

Odpowiednie ustawienie skrzydła drzwiowego jest niezbędne z uwagi na chęć wyeliminowania mostków termicznych, które w przypadku powstania będą bardzo mocno działały na niekorzyść energetyczną budynku. 

Montaż drzwi zewnętrznych w etapach

Ukończenie przygotowań i zgromadzenie potrzebnych narzędzi pozwala na przystąpienie do właściwego montażu drzwi zewnętrznych.  

Montaż ościeżnicy

Po wypakowaniu elementów tworzących ościeżnicę należy ułożyć je na płaskiej i twardej powierzchni. Jeśli podłożem będą płytki lub panele – ułóżmy na nich karton, tak aby nie uszkodzić podłogi. Połączenie elementów nie powinno nastręczyć trudności; projektuje się je obecnie w taki sposób, żeby dało się to wykonać własnoręcznie. 

Umieszczenie ościeżnicy w otworze

Ostrożnie umieszczamy ościeżnicę w murze, aby znalazła się na odpowiedniej głębokości zgodnie z typem ściany – po to, żeby nie dopuścić do powstania mostków termicznych. Ościeżnicę trzeba unieruchomić przy pomocy przygotowanych wcześniej klinów. Od razu zwraca się uwagę na to, aby z każdej strony miała taką samą odległość od ściany. 

Sprawdzanie pionu i odległości ościeżnicy od ściany

Już po wstępnym osadzeniu w otworze, należy raz jeszcze zmierzyć odległości ościeżnicy od ścian. W tym momencie niezbędne będzie też użycie poziomicy i kątownika – należy się upewnić co do zachowania poziomów i kątów prostych. 

Wstępne osadzenie skrzydła drzwiowego

Po upewnieniu się, że ościeżnica jest dobrze zaklinowana, powinno się osadzić na zawiasach skrzydło drzwiowe. Jest to niezbędne po to, by upewnić się, że nie ma problemu przy jego otwieraniu i zamykaniu. W przypadku trudności – istnieje jeszcze możliwość manipulowania ościeżnicą. 

Mocowanie drzwi

Powodzenie testu powoduje przystąpienie do mocowania drzwi. Nawierca się otwory w ościeżnicy i murze, przytwierdzając ją za pomocą dybli lub kołków. Jest to 6 lub 8 elementów mocujących (w przypadku drzwi antywłamaniowych). 

Izolacja

Szparę pomiędzy ościeżnicą a murem zabezpieczamy, używając pianki poliuretanowej. Koniecznie trzeba wybrać produkt niskoprężny, żeby nie doszło do odkształcenia futryny. Samą ościeżnicę zabezpiecza się wcześniej taśmą malarską, by jej nie zabrudzić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*