Jak dobrze kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno mieszkania to dla wielu osób jedna z najpoważniejszych inwestycji w życiu. Dlatego też przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić, na co należy zwrócić uwagę, aby zakup okazał się w pełni udany. Poniżej podpowiadamy jak kupić wymarzone mieszkanie z rynku wtórnego.

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze 

Wbrew wielu poradnikom, podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego to właśnie pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Z tego względu podczas oglądania skup się na swoich odczuciach. Zwróć uwagę na to, jakie wrażenie wywarła na Tobie lokalizacja oraz samo wnętrze. Jeśli od samego początku nie czujesz się w nim dobrze, może okazać się, że również później mieszkanie nie będzie sprawiać Ci przyjemności. Wiele osób, które znalazło swoje wymarzone lokum, mówi o tym, że od razu po wejściu poczuli „to coś”. Zakup mieszkania można bowiem porównać do wyboru partnera życiowego i to nie tylko pod względem długości związku – jeśli od początku nie czujemy chemii, marne szanse na to, że zmieni to remont. 

Zwracaj uwagę na szczegóły 

W trakcie oglądania nieruchomości z rynku wtórnego niezwykle ważne jest to, aby zwracać uwagę na szczegóły. Oczywiście rozłożenie pomieszczeń, ulokowanie okien czy metraż także są istotne, ale to właśnie szczegóły niewidoczne na pierwszy rzut oka, mogą bardzo wiele powiedzieć o danym mieszkaniu.

W trakcie oglądanie nieruchomości przyjrzyj się dokładnie ścianom. Sprawdź, czy nie widać na nich pęknięć, zacieków lub wykwitów pleśni i grzybów. Dowiedz się, kiedy był przeprowadzany ostatni remont i dlaczego. Być może mieszkanie uległo zalaniu lub przeszło pożar.

Ważną kwestią jest także stolarka okienna i jej szczelność. Możesz sprawdzić ją w łatwy sposób. Wystarczy, że podejdziesz do okna, otworzysz je, a następnie wsuniesz między skrzydło, a ramę kartkę papieru i zamkniesz okno. Jeśli karta stabilnie pozostaje na swoim miejscu i nie można jej wyciągnąć bez otwierania okna, oznacza to, że stolarka jest szczelna, a mieszkanie nie będzie się zbyt szybko wychładzać zimą. 

Zwróć także uwagę na instalację elektryczną i zapytaj właścicieli mieszkania o jej wykonanie. Wszelkiego rodzaju niedociągnięcia lub usterki pomogą Ci bowiem wynegocjować niższą cenę, lub pozwolą Ci uniknąć zakupu nieruchomości, która wymaga generalnego remontu. 

Zadbaj o to, aby transakcja była w pełni bezpieczna 

Jedną z najistotniejszych kwestii w trakcie zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest jego stan prawny. Przed dokonaniem transakcji powinieneś zlecić skontrolowanie nieruchomości prawnikowi, oraz dodatkowo zapytać sprzedającego o to: 

  • czy jest jedynym właścicielem mieszkania – chcąc to sprawdzić, poproś sprzedającego o umowę kupna-sprzedaży, będącą aktem notarialnym lub zaświadczeniem o prawie własności, a także skontroluj wpis w księdze wieczystej, 
  • kto jest zameldowany w mieszkaniu – nie ma bowiem nic gorszego niż zakup mieszkania z rynku wtórnego z lokatorami. Dlatego też poproś sprzedającego o przedłożenie zaświadczenia o braku zameldowania osób trzecich, a także zwróć uwagę na to, aby w umowie kupna-sprzedaży znalazł się zapis o tym, że sprzedający oświadcza brak obciążenia lokalu prawami osób trzecich, 
  • czy mieszkanie jest zadłużone – tę kwestię możesz skontrolować sprawdzając wpis w księdze wieczystej, w której musi zostać odnotowane obciążenie hipoteki. Dodatkowo, jeśli mieszkanie przynależy także do spółdzielni, udaj się do niej w celu zdobycia informacji o ewentualnych zaległościach za czynsz, wodę, czy inne media. 
podpisanie umowy
Image by Sozavisimost, from: pixabay.com

Kupno mieszkania z rynku wtórnego wymaga zadbania o liczne formalności, jednak jeśli zajmiemy się nimi jeszcze przed dokonaniem transakcji, zyskamy gwarancję udanego zakupu. Jeśli ilość obowiązków Cię przytłacza, pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy firm zewnętrznych, które zajmą się każdą problematyczną kwestią i pomogą Ci w dokonaniu dobrego zakupu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*