Dom bez pozwolenia na budowę — do ilu metrów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy, kto zastanawiał się nad budową własnego domu i robił rozeznanie w tym temacie, wie, że niestety proces załatwienia koniecznej dokumentacji nie należy do najprostszych i najszybszych. Istnieje jednak możliwość wybudowania domu bez pozwolenia na budowę. Jakie wymogi trzeba spełniać?

Do ilu metrów można wybudować dom bez pozwolenia?

Istnieje możliwość wybudowania domu bez pozwolenia na budowę. Odbywa się to na zasadzie zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Najczęściej są to konstrukcje szkieletowe, wzniesione w stylu kanadyjskim. Ten typ budownictwa jest prosty w budowie i stosunkowo bezpieczny dla środowiska. Co więcej, coraz częściej tego typu budowle stają się domami całorocznymi, nie tylko domkami letniskowymi. Wielkość takiego domu nie może przekroczyć 35 m2. Budynek tego typu postawiony na działce innej niż rekreacyjna musi wpisywać się w plan zagospodarowania przestrzennego. Ponadto w trakcie składania zawiadomienia nie można używać określenia “budynek mieszkalny”. Trzeba mieć również świadomość, że dom tego typu musi być parterowy, zaś jeśli planujemy poddasze lub drugą kondygnację, musi być opisana jako nieużytkowa. 

Photo by Amigos3D from Pixabay.com

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, iż w momencie wejścia w życie Polskiego Ładu, nad którym obecnie pracuje Rząd, liczba 35 m2 ma zostać zwiększona i wynosić 70 m2 w przypadku budowy domu bez specjalnego pozwolenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*