Montowanie listew przypodłogowych – najpopularniejsze sposoby

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzięki starannie przymocowanym listwom podłoga zyskuje eleganckie i estetyczne wykończenie. Choć ich montaż nie jest skomplikowany, to często sprawia trudności. W jaki sposób samodzielnie zamontować listwy przypodłogowe? Wyjaśniamy.

Sposób montażu powinniśmy dopasować do rodzaju listwy przypodłogowej. Do wyboru mamy kilka metod. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić przykręcanie, montaż za pomocą kleju bądź montaż za pomocą taśmy. Bez względu na to, jaką metodę wybierzemy, najpierw skupmy się na odpowiednich przygotowaniach – dokładnie wymierzmy pomieszczenie, sprawdźmy, czy listwy wszędzie się zmieszczą i zadbajmy o ich precyzyjne docięcie.

Przykręcanie

Przykręcanie jest najbardziej tradycyjną formą montażu listew przypodłogowych stosowaną szczególnie w przypadku listew drewnianych lub wykonanych z tworzywa, czyli tzw. systemowych wytwarzanych przez producentów paneli laminowanych. Listwę przykręca się do ściany za pomocą wkrętów, które należy umieszczać mniej więcej co 50 centymetrów. W przypadku nierównych ścian można rozmieścić je gęściej, w mniejszych odległościach. 

Jeżeli zdecydujemy się na taką metodę montażu, musimy zaopatrzyć się w wiertarkę i piłę do przycinania listew. Przyda się również detektor przewodów. W ścianach mogą się znajdować przewody, więc przy wierceniu powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Listwy, które można montować poprzez przykręcenie, często posiadają specjalny system klipsów montażowych, dzięki którym proces montażu staje się znacznie łatwiejszy.

Montaż za pomocą kleju

Trwałe przyklejenie za pomocą profesjonalnego kleju montażowego lub kleju uniwersalnego można uznać za najczęściej wybieraną metodę montowania listew przypodłogowych. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego kleju – powinien być przeznaczony do stosowania z określonym typem listwy i na określonym podłożu. Warto zainwestować w droższe produkty, gdyż tańsze kleje często wiążą się z większym nakładem pracy. Ze względu na gorszą konsystencję zazwyczaj trudniej się je aplikuje, a przez słabszą siłę wiązania wymagają od nas dłuższego dociskania listwy. Najlepszym rozwiązaniem dla laików są produkty jednoskładnikowe, które nie wymagają mieszania i są gotowe do użycia od razu po otwarciu. Dobrym wyborem są także kleje elastyczne, ponieważ mocno przyklejają listwy nawet do nierównego podłoża.

Metodę klejenia dopasowujemy do jakości ścian. Jeśli są równe, klej aplikujemy punktowo za pomocą wyciskacza do kartuszy. W przypadku nierównych ścian klej nakładamy zygzakiem. Dzięki takiej metodzie środek lepiej się zwiąże z podłożem i poszczególne elementy nie będą się odklejać.

Przyklejanie za pomocą taśmy

Montaż listew przypodłogowych za pomocą taśmy uznaje się za najbezpieczniejszy. W przypadku tej metody nie musimy się martwić o ewentualne zabrudzenia, a samo klejenie odbywa się szybko. Jednym z lepszych i polecanych przez specjalistów rozwiązań jest zastosowanie samoprzylepnej i niewymagającej wstępnego odparowywania taśmy UZIN U-Tack, którą aplikuje się bardzo łatwo, bez brudzenia miejsca pracy. Taśmę zastosujemy w przypadku praktycznie każdego rodzaju listew przypodłogowych i na każdym podłożu budowlanym. Konieczne jest jedynie usuwanie tapet, aby taśma była przytwierdzona bezpośrednio do ściany.

Zdj. główne: karishea/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*