Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej Polki i Polacy podczas poszukiwania nowego domu czy mieszkania coraz częściej zwracają uwagę na zastosowanie nowoczesnych technologii energooszczędnych. Warto wiedzieć, na co konkretnie zwracać uwagę.
Przy wyborze domu warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i lokalizację, ale także na wpływ na środowisko naturalne. Na szczęście energooszczędne budownictwo staje się obecnie standardem i jest coraz szerzej dostępne. Można także ubiegać się o różnego rodzaju dotacje na remont i unowocześnienia, które ograniczą pobór energii. Dbanie o środowisko staje się modne i opłacalne.
Utrzymujący się trend ekologicznego budownictwa oraz optymalizacje pod kątem energooszczędności wynikają nie tylko z troski o środowisko. Liczne dotacje oraz przepisy Unii Europejskiej sprawiają, że stosowanie ekologicznych technologii się opłaca i staje się nowym standardem. Wprowadzając takie rozwiązania do swojego domu na własną rękę, warto pamiętać, że wartość nieruchomości automatycznie rośnie. W porównaniu do innych domów może się to okazać istotnym argumentem przy sprzedaży lub wynajmie. Nie jest wskazane budowanie przesadnie dużych przestrzeni dla dwóch lub trzech osób. Energooszczędność w głównej mierze dotyczy oświetlenia. Najłatwiej ją wprowadzić przez zastąpienie zwykłych żarówek diodowymi. Kupując sprzęt AGD, lepiej wybrać ten najwyższej klasy energetycznej, który pozwoli na oszczędność prądu. To, co można zrobić samodzielnie, to także ograniczenie konsumpcji i świadome podchodzenie do kwestii klimatycznych. Warto zgasić światło w pokoju, w którym nikogo nie ma, można także bez odczuwalnej różnicy obniżyć temperaturę na termostacie o jeden stopień. Lepiej wybierać lokalne produkty i stawiać na jakość, a nie na ilość. Jeżeli to tylko możliwe na początku warto spróbować oddać sprzęt do naprawy, zamiast od razu go wyrzucać i kupować nowy.
Polacy nadal w większości decydują się na energooszczędne sprzęty ze względu na finanse. Pomimo początkowo większej inwestycji pieniądze szybko zwracają się w postaci niższych rachunków. Przy prognozowanych podwyżkach energii o nawet kilkanaście procent w porównaniu do roku ubiegłego, taka zmiana może być bardzo odczuwalna. W przypadku nowych budynków każdy rozsądny inwestor stara się wprowadzić rozwiązania architektoniczno-technologiczne. Zapewniają one komfort cieplny zimą oraz przyjemny chłód latem przy jednoczesnych niskich kosztach eksploatacyjnych. Bezpośrednio przekłada się to na atrakcyjność danej nieruchomości. W energooszczędnym domu zużycie prądu może być o ponad 50% mniejsze w porównaniu do tradycyjnego budynku i takich samych potrzeb domowników. Przy czteroosobowej rodzinie to nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Równie spektakularne są oszczędności na rachunkach. Nie można zapominać także o środowisku naturalnym, które korzysta na mniejszym zużyciu prądu.
Kraje Unii Europejskiej aktywnie starają się przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu i wprowadzają coraz to nowe, bardziej restrykcyjne przepisy regulujące także pracę segmentu budowniczego. Parlament Europejski wydał nową dyrektywę, która będzie obowiązywała od początku 2021 roku. Zgodnie z tym rozporządzeniem nowo powstające nieruchomości mają być obiektami o niemalże zerowym zużyciu energii. Tak restrykcyjne prawo stanowi ogromne wyzwanie dla architektów i wykonawców. Zapotrzebowanie przyszłych lokatorów na energię powinno być oszacowane już na etapie wykonywania projektu. Pozwoli to lepiej przemyśleć systemy ogrzewania i wentylacji, które mają niebagatelny wpływ na wskaźnik EP. Jest to miara ilości energii nieodnawialnej, jaką budynek może pozyskiwać z surowców nieodnawialnych, takich jak paliwa, węgiel, gaz i ropa naftowa. Nowe, ekologiczne budownictwo ma dążyć do tego, żeby wskaźnik EP był jak najniższy.