Fotowoltaika – fakty i mity

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika od lat cieszy się sporą popularnością. Jest to bardzo ekologiczne, a także ekonomiczne rozwiązanie dla Twojego domu. Mimo to wciąż krąży wiele mitów wokół paneli fotowoltaicznych. Poznaj więc wszystkie najważniejsze fakty na temat fotowoltaiki oraz dowiedz się, dlaczego warto się na nią zdecydować.

Obalamy mity na temat paneli fotowoltaicznych

Mit: w Polsce mamy za słabe nasłonecznienie

Częstym argumentem przeciwko montowaniu fotowoltaiki jest zbyt słabe nasłonecznienie w naszym kraju. Jest to oczywiście mit, ponieważ poziom nasłonecznienia w Polsce jest zdecydowanie wystarczający, aby panele działały w pełni sprawnie. Warto jako przykład podać Niemy, które według badań mają nieco niższe nasłonecznienie niż Polska, a mimo to, są obecnie w czołówce Państw, które korzystają z energii uzyskanej przy użyciu fotowoltaiki.

Mit: Panele fotowoltaiczne są drogie

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że fotowoltaika wiąże się ze sporymi wydatkami, a koszta zwracają się dopiero po kilkunastu lat, jeśli w ogóle. W rzeczywistości jest jednak całkowicie inaczej. Mimo że montaż fotowoltaiki wiąże się z inwestycją, to możesz mieć pewność, że zwróci się ona już po kilku latach. Oznacza to, że możesz znacząco zaoszczędzić na energii. Ponadto, decydując się na fotowoltaikę, możesz także liczyć na liczne dotacje.

Mit: fotowoltaika się niszczy i traci wydajność

Kolejnym z często rozpowszechnianych mitów na temat fotowoltaiki jest jej niska trwałość i wydajność. Warto pamiętać, że fotowoltaika jest jednym z pewniejszych źródeł energii, a żeby działała w pełni sprawnie przez długie, długie lata, wystarczy dokładnie umyć panele raz do roku oraz zbierać z nich śnieg w trakcie zimy. Ponadto, gwarancja na fotowoltaikę wynosi nawet 30 lat, dlatego możesz mieć pewność, że nie straci ona szybko swojej wydajności.

Mit: fotowoltaika jest niezdrowa

W niektórych źródłach przekazu pojawia się także mit, że fotowoltaika ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ panele fotowoltaiczne są bezemisyjne, co oznacza, że nie produkują żadnych zanieczyszczeń, nie wytwarzają uciążliwego hałasu, a także nie wydzielają szkodliwego promieniowania. Oznacza to, że fotowoltaika najbezpieczniejszym sposobem pozyskiwania energii.

Jeśli jesteś zainteresowany zamontowaniem paneli fotowoltaicznych w swoim domu, to koniecznie sprawdź ofertę https://columbusenergy.pl/dla-domu/fotowoltaika/.

Zdjęcie główne: pexels.com/Los Muertos Crew

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*