Co warto wiedzieć o ścianach akustycznych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ściany akustyczne to coraz powszechniej implementowane rozwiązanie pozwalające na poprawę akustyki w pomieszczeniu poprzez ograniczenie ilości dźwięków odbijających się od ścian. W tym artykule zostaną przedstawione informacje dotyczące tego typu ścian. Dowiesz się, jakie są ich zalety, a ponadto jak je wybierać i w jaki sposób instalować.

Ściany akustyczne – podstawowe informacje

Ściany akustyczne to specjalne panele produkowane z materiałów o właściwościach akustycznych. Najczęściej stosuje się wełnę mineralną, gąbkę akustyczną, a także akustyczną piankę. Do tego dolicza się też specjalne płyty z tworzyw sztucznych. Panele tego rodzaju projektowane są w takiej formie, żeby absorbowały dźwięki docierające do nich, zmniejszając przy tym ilość dźwięków odbijających się od ściany. Dzięki temu pomieszczenie staje się bardziej przyjazne dla ucha, a dźwięki są mniej rozproszone.

Ściany akustyczne mają wiele zalet. Przede wszystkim zapobiegają odbijaniu się dźwięków od ścian, dzięki czemu dźwięki w pomieszczeniu stają się bardziej klarowne i wyraźne. Do tego zmniejsza się poziom hałasu, co jest szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń, w których panuje duża aktywność. Warto tutaj wymienić choćby sale koncertowe, salony fryzjerskie, studia nagrań, restauracje czy kawiarnie. Dodatkową zalet ścian akustycznych jest poprawienie akustyki w pomieszczeniach, w których przeważnie występowały problemy z nagłośnieniem, takich jak sale konferencyjne, sale lekcyjne czy biura. Spore znaczenie ma też estetyka. Ściany akustyczne dostępne są różnych kolorach i wzorach, co pozwala na ich dopasowanie do każdego wnętrza. Można kupić je na stronie internetowej: https://optimalpoland.pl/sciany-akustyczne/.

Wybór ścian akustycznych – na co trzeba zwracać uwagę?

Okazuje się, że najistotniejszym czynnikiem przy wyborze ścian akustycznych jest materiał, z którego są wykonane. Najczęściej stosowanymi materiałami są wełna mineralna, gąbka akustyczna i akustyczna pianka. Ważne jest, żeby wybrać materiał o odpowiedniej gęstości, który będzie w stanie dobrze absorbować dźwięki. Równie ważne są wymiary. Niestety część osób zapomina o tej ważne kwestii. Podczas wyboru ścian akustycznych zawsze trzeba zwracać uwagę na ich wymiary, aby były odpowiednio dopasowane do wymiarów pomieszczenia. Obecnie dostępne są ściany akustyczne w różnych kolorach i wzorach. Ich oferta jest szeroka, dzięki czemu każda osoba dobierze rozwiązanie dostosowane do jej potrzeb i preferencji. Dobrej klasy ściany akustyczne posłużą przez długi okres.

Fot.: Nastuh Abootalebi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*