Czy istnieje materiał, który pozwoli o wiele szybciej wykonać fundamenty, bez utraty ich parametrów technicznych? Ależ oczywiście! A jest nim nowoczesny beton samozagęszczalny.
Został opracowany w odpowiedzi na zwiększające się zapotrzebowanie w branży budowlanej na tego typu rozwiązanie. Materiał ten może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów, a jednym z nich jest użycie go do wykonania ław fundamentowych.
Beton samozagęszczalny swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że wymaga o wiele mniejszych nakładów czasowych i finansowych niż klasyczne rozwiązania. Dodatkowo wykorzystując go, nie trzeba obawiać się o to, czy mieszanka została odpowiednio rozprowadzona, wobec tego wykonawcy mają pewność, że dokładnie wypełni ona cały szalunek, otulając tym samym zbrojenie i uzyskując zgodne z normami parametry techniczne. Dzięki tym wszystkim czynnikom budowa na przykład domu może postępować znacznie szybciej.
Materiał, jakim jest beton samozagęszczalny, można wylewać podczas tworzenia fundamentów na dwa sposoby, z czego ich wybór zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych kwestii wykonawcy budynku.
Pierwszą metodą jest wykonanie ław fundamentowych poprzez wylanie betonu samozagęszczalnego bezpośrednio do gruntu. Nazwa ta nie oznacza jednak, że nie należy przedtem przygotować odpowiednio podłoża.
W pierwszej kolejności należy bowiem wykonać standardowy wykop zgodny z planami fundamentów pod budynek, a następnie wyłożyć go folią budowlaną, która zapobiega uciekaniu wilgoci z mieszanki do gruntu. W tak przygotowanym wykopie pod fundamenty należy następnie ułożyć zbrojenia, tak aby ich odległość wynosiła zgodnie z normami po 5 centymetrów z każdej strony.
Po wykonaniu tych prac można przejść już natomiast do wylewania betonu samozagęszczalnego, pamiętając przy tym, że ma on zasięg swobodnego przepływu do około 7 metrów w obie strony. Oznacza to więc, że wylewając go w jednym miejscu, można wypełnić wykop o długości 14 metrów. Istotne jest także to, aby przed wylaniem betonu do wykopu był on oczyszczony z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz wody.
Ostatnim etapem wykonywania fundamentów w ten sposób jest ubicie górnej warstwy betonu z wykorzystaniem specjalistycznego narzędzia nazywanego sztangą do uzyskania równej powierzchni.
Drugą metodą jest wylewanie betonu samozagęszczalnego w szalunek, podobnie jak w przypadku klasycznego betonu. Ten sposób zalecany jest w przypadku wykonywania ławy fundamentowej w miejscach narażonych na osypywanie się gruntów lub kiedy cechują się one przepuszczalnością uniemożliwiającą wykonanie w prawidłowy sposób wykopów i fundamentów z wykorzystaniem pierwszej metody.
W tym przypadku po wykonaniu odpowiedniego wykopu, na jego dno wylewana jest 10-centymetrowa warstwa betonu, na którym następnie układane są deski wraz ze zbrojeniem, które powinno (tak jak i w pierwszej metodzie) być oddalone od krawędzi szalunku o 5 centymetrów z każdej strony.
Warto jednak tutaj pamiętać, że beton samozagęszczalny wywiera większe ciśnienie na szalunku niż ten tradycyjny, dlatego zaleca się jego wzmocnienie poprzez gęsto rozmieszczone na zewnętrznym obrysie deski rozporowe. Należy także przed wylaniem samego betonu do szalunku sprawdzić, czy nie posiada on żadnych dziur lub prześwitów, przez które materiał mógłby się wydostawać na zewnątrz.
>> Zobacz też: Płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty?
Podsumowując, fundamenty z betonu samozagęszczalnego to prosty i szybki sposób na wykonanie podstawy budynku przy mniejszych nakładach finansowych i czasowych. Dowodem na to jest chociażby fakt, że ławy fundamentowe pod dom jednorodzinny o powierzchni 220 metrów kwadratowych mogą być wykonane z jego użyciem nawet w 2 godziny i wymagają pracy zaledwie jednej osoby, a nie kilku, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej metody.
>> Przeczytaj także: Ile kosztują fundamenty?