Instalacja elektryczna krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Współczesne domy są naszpikowane elektroniką, projektujemy też wiele punktów oświetleniowych – konieczne jest zatem wykonanie instalacji elektrycznej, która zapewni zasilanie o stałych parametrach i nie stworzy ryzyka zwarcia, porażenia prądem czy wręcz pożaru.

Na początek dobry plan

Instalację elektryczną powinna wykonywać osoba posiadająca do tego uprawnienia. Dopasowanie układów oraz gniazd jest bardzo ważne, gdyż nie tylko odpowiada za prawidłowe działanie różnego rodzaju sprzętów, jak między innymi pralki, lodówki czy telewizora, ale też za bezpieczeństwo domowników.

Kluczowe podczas przygotowywania schematu instalacji elektrycznej jest określenie, jak mniej więcej zostanie urządzony dom, gdzie będą znajdować się poszczególne elementy, ale też na jakiej wysokości będą blaty kuchenne. Musimy dobrze zastanowić się, gdzie i ile gniazdek potrzebujemy. Jednym przy łóżku wystarczą dwa gniazdka, a innym cztery. Może potrzebujemy w jakimś miejscu dodatkowych punktów – przykładowo do pracy albo do dodatkowego roboczego oświetlenia.

projekt elektryki domowej
Photo by Bruno /Germany from Pixabay.com

Bez wstępnego planu aranżacji trudno wyznaczyć przebieg instalacji elektrycznej w domu. Gdy już określimy swoje potrzeby, fachowiec sporządzi projekt obejmujący odpowiednią liczbę obwodów oświetleniowych oraz zasilających. Bez niego nie uzyskamy pozwolenia na budowę.

Pamiętaj też o wyprowadzeniu przewodów na zewnątrz. Z pewnością takie gniazdka bardzo się przydadzą.

>> Zobacz też: Jakie oświetlenie wybrać do mieszkania na poddaszu?

Nie popełnij tego błędu

Często spotykanym błędem jest brak naniesienia na rysunkach technicznych bądź brak sfotografowania przebiegu przewodów elektrycznych w każdym pomieszczeniu. Warto już od początku mieć to na uwadze.

Taka informacja przydaje się, gdy chcemy przykładowo powiesić coś na ścianie, zmienić położenie telewizora czy półki. Wówczas będziemy wiedzieć, czy przypadkiem nie przebijemy się do kabli i ich nie uszkodzimy. Można też użyć detektora prądu, który wskaże nam miejsca przechodzenia instalacji elektrycznej, jednak mając to udokumentowane, można znacznie zaoszczędzić czas.

Przewody oraz gniazda

Kiedyś stosowano przewody aluminiowe, dziś zostały one wyparte przez przewody z żyłą miedzianą, które lepiej przewodzą prąd i nie są tak kruche. Ponadto najbezpieczniejsza jest podtynkowa instalacja elektryczna, gdzie kable są po prostu ukryte w ścianie – w bezpiecznej odległości od okien i drzwi. Tym samym nie stanowią one zagrożenia dla domowników, a w szczególności dla dzieci i zwierząt. Minusem jest jedynie to, że w przypadku awarii trzeba będzie skuwać tynk.

Jeśli zaś chodzi o gniazda, to zgodnie z prawem można montować wyłącznie te wyposażone w styk ochronny połączony z przewodem ochronnym. W Polsce jest nim wystający z gniazda bolec.

Pozostaje też kwestia łączników. Te mogą być hebelkowe, przyciskowe, klawiszowe, ale też schodowe, krzyżowe, dotykowe. Są również modele podświetlane oraz uruchamianie kluczykiem czy pilotem.

elektryk przy gniazdku
Photo by Michal Jarmoluk from Pixabay.com

Ile powinno być obwodów elektrycznych?

Obwód elektryczny stanowi zamknięty obieg i umożliwia zasilanie nawet 10 urządzeń jednocześnie bądź 20 źródeł oświetlenia. Przyjmuje się, że najlepiej sprawdzi się posiadanie dwóch obwodów na każdą kondygnację domu (jeśli byłby jeden, wówczas w razie zwarcia nie mamy prądu na całym piętrze). Ponadto jeden obwód powinien obejmować oświetlenie, a drugi urządzenia elektryczne. Do tego też współpracujące ze sobą urządzenia (na przykład monitor, komputer i drukarka) w miarę możliwości powinny pracować we własnym obwodzie.

rozdzielnia elektryczna
Photo by Bruno /Germany from Pixabay.com

Protokół odbioru

Każda instalacja elektryczna musi przejść przez kontrolę uprawnionego do tego fachowca. Podczas odbioru instalacji elektrycznej może się okazać, że będzie trzeba wykonać jakieś poprawki bądź zostanie ona dopuszczona do użytku bez żadnych zmian.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*