Poprawa wentylacji przy pomocy nawiewników

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Swobodny przepływ powietrza w budynkach, w których spędzamy więcej czasu, ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia, ale także zdrowia, a czasem nawet życia. W źle wentylowanych pomieszczeniach gromadzą się różnorakie zanieczyszczenia, a potrzebny nam do życia tlen jest stopniowo zastępowany dwutlenkiem węgla. Często sami doprowadzamy do sytuacji, gdy wentylacja nie działa sprawnie, np. zatykając kratki wentylacyjne „bo ciągnie” czy montując całkowicie szczelne okna podczas remontu starego budynku. Na szczęście problem niesprawnej wentylacji można stosunkowo łatwo rozwiązać, montując nawiewniki w oknach lub ścianach.

Po czym poznać, że wentylacja nie działa prawidłowo?

Odpowiednio wczesne wykrycie problemów z wentylacją pozwala je rozwiązać stosunkowo małymi nakładami finansowymi i bez trwałych konsekwencji. Jeśli przepływ powietrza do pomieszczeń jest niewystarczający lub nie ma go wcale, świadczą o tym następujące zjawiska:

  • Nieprzyjemne zapachy – często pierwszy objaw problemów z wymianą powietrza. Jeśli dotyczą one jedynie konkretnego pomieszczenia, da się w nim wyczuć woń stęchlizny. Natomiast przy złej wentylacji w całym budynku lub konkretnym piętrze/mieszkaniu zapachy z jednego pokoju (np. z kuchni) będą się rozchodzić po całym wnętrzu, zamiast ulatywać na zewnątrz.
  • Zaparowane okna – jednym z pierwszych objawów nieefektywnej wentylacji jest gromadzenie się wilgoci, które jest najbardziej widoczne na szybach okien, lustrach czy płytkach – krople wody z powietrza osiadają na takich powierzchniach i utrzymują się na nich przez długi czas.
  • Wsteczny ciąg kominowy – gdy napływ powietrza w budynku jest niewystarczający, może dojść do odwrócenia ciągu wentylacyjnego – powietrze zacznie być zasysane przez komin wentylacyjny. To właśnie wtedy „wieje” z kratek wentylacji. Wiele osób w takim wypadku dodatkowo pogarsza sytuację przez zakrywanie kratek wentylacyjnych, doprowadzając do całkowitego zatrzymania ruchu powietrza w danym pomieszczeniu i wszystkich innych korzystających z tego samego komina wentylacyjnego.
  • Wykwity pleśni – utrzymujący się przez dłuższy czas wysoki poziom wilgotności powietrza tworzy warunki idealne do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach/sufitach. Takie wykwity to zdecydowanie najbardziej widoczny objaw złej wentylacji.
  • Syndrom Chorego Budynku – lub w skrócie SBS (od Sick Building Syndrome) to zespół dolegliwości związanych ze złą jakością powietrza w budynku, które z czasem mogą rozwinąć się w przewlekłe choroby układu oddechowego (np. astmę) lub nawet skończyć się śmiercią. Pierwszymi objawami SBS są obniżone samopoczucie, suchy kaszel, zawroty i bóle głowy oraz ciągłe zmęczenie – we wczesnym stadium syndromu ustępują one po krótkim czasie od momentu opuszczenia chorego budynku.

Jak sprawdzić, czy w pokoju działa wentylacja?

Działanie wentylacji można w łatwy sposób sprawdzić samemu – wystarczy do tego kartka papieru i zapalniczka lub zapalona świeczka.

Diagnostykę zaczyna się od uchylenia okna w pomieszczeniu, które chcemy sprawdzić – pozwoli to wywołać ruch powietrza. Kolejnym krokiem jest przyłożenie kartki papieru do najbliższej kratki wentylacyjnej (jeśli jest w tym samym pokoju, trzeba pamiętać o zamknięciu drzwi). Możliwe są tutaj dwa wyniki:

  • Kartka „przykleja się” do kratki – w tym wypadku kanały wywiewne działają prawidłowo;
  • Kartka odpada – wentylacja nie działa tak, jak powinna.

W drugim przypadku wspomniana już zapalniczka/świeca pozwoli ocenić naturę problemu. Tutaj mogą mieć miejsce trzy sytuacje:

  • Płomień odchyla się ku kratce – w systemie wentylacyjnym jest ciąg, ale skuteczność wymiany powietrza jest obniżona;
  • Płomień stoi prosto – w kanale wentylacyjnym w ogóle nie ma ciągu;
  • Płomień odchyla się od kratki – powietrze cofa się z kanału wentylacyjnego (ciąg wsteczny).
testowanie ciągu wentylacji anemometrem
Kalibracja alkomatu cena - czy jest tak dużo?

Przy jakich typach wentylacji można korzystać z nawiewników?

Nawiewniki okienne i ścienne to mechaniczne urządzenia nawiewne przeznaczone do budynków, w których jest wentylacja grawitacyjna, wentylacja mechaniczna wywiewna lub hybrydowa (czyli połączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną wywiewną – na kominach wentylacyjnych zakładane są specjalne nakładki, które napędzają ciąg, gdy naturalny ruch powietrza w kanałach wentylacyjnych jest zbyt słaby).

Nie stosuje się ich natomiast, jeśli budynek wyposażono w wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną (zwłaszcza tych z odzyskiem ciepła) – w tych systemach ich funkcję pełnią specjalne wentylatory montowane na wylotach/wlotach kanałów wentylacyjnych.

Jak nawiewniki ścienne/okienne mogą poprawić wentylację?

Nawiewnik ścienny lub okienny to urządzenie, które zapewnia regulowany dopływ świeżego powietrza do wnętrza pomieszczenia. Są one przeznaczone do montażu w ścianie zewnętrznej/ramie okien – ich wewnętrzny element (regulator) powinien znaleźć się przynajmniej 2 m nad podłogą, aby zimne powietrze napływające z zewnątrz mogło się nagrzać, opadając ku posadzce. Instalacja wystarczająco efektywnych nawiewników pozwoli nie tylko na wymianę powietrza, ale także na ustabilizowanie ciągu wentylacji grawitacyjnej. Oczywiście nie nastąpi to od razu, ale różnicę w działaniu wentylacji grawitacyjnej da się poczuć już po instalacji jednego nawiewnika. Oba rodzaje tych urządzeń nawiewnych ma w swojej ofercie firma Brevis – polski producent nawiewników okiennych i ściennych.

Wybór między ściennymi a okiennymi to w zasadzie kwestia osobistych preferencji – dużo ważniejszą kwestią jest sposób sterowania. Biorąc pod uwagę klimat panujący w Polsce, w większości lokalizacji najlepiej sprawdzą się automatyczne nawiewniki ciśnieniowe – ich praca jest całkowicie niezależna od warunków atmosferycznych i wysokości. Nawiewniki higrosterowane sprawdzą się zaś w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.

Ile nawiewników będzie potrzebnych?

Według ogólnych zaleceń nawiewnik okienny powinien się znaleźć w każdym pokoju z oknem. W pomieszczeniach o powierzchni przekraczającej 20 m2 powinny znaleźć się przynajmniej dwa takie urządzenia lub jeden nawiewnik ścienny o dużej efektywności.

Podsumowanie

Często zdarza się, że montując szczelne okna i tworząc całkowicie szczelne ściany wskutek docieplania budynku, zapominamy o kwestiach wentylacji. Wentylacja grawitacyjna w swej pierwotnej wersji korzystała właśnie z nieszczelności w stolarce okiennej/drzwiowej i ścianach jako punktów napływu powietrza zewnętrznego. Obecnie funkcję kontrolowanego nawiewu powietrza pełnią nawiewniki okienne i ścienne. Natomiast funkcję usuwania powietrza zużytego pełni sprawny system grawitacyjnych kanałów wywiewnych lub bardziej efektywny system kanałów z wentylatorem wywiewnym.

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*