Jak dobrać kolor zasłon do salonu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aranżacja mieszkania to nie tylko wybór koloru ścian, podłogi czy mebli, ale również dobór odpowiednich tekstyliów oraz dodatków, które dopełniają całość. Istotne jest dopasowanie zasłon, które pełnią zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Jak dobrać kolor zasłon do salonu, aby stworzyć spójne wnętrze?

Jaki kolor zasłon do salonu? – kilka trików

Zasłony to okienna ozdoba, która nadaje wnętrzu domową atmosferę. Dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, wzorach i wykonane z różnorodnych materiałów, co pozwala na dopasowanie ich do stylu, w jakim urządzona jest sypialnia. Najczęściej dobiera się je do koloru ścian, mając na uwadze również drobiazgi dekoracyjne. Co ważne, barwa zasłon może optycznie pomniejszyć albo powiększyć pokój, dlatego nie powinna być wybierana w ciemno. Jak dobrać kolor zasłon do salonu? Poznaj kilka najważniejszych wskazówek.

Optycznie zwiększ lub zmniejsz salon

W pierwszej kolejności warto określić odcień zasłony do salonu. Kolor uzależniony jest przede wszystkim od metrażu pokoju. Wybierając chłodne odcienie, optycznie dodasz nieco przestrzeni pomieszczeniom. Z kolei zasłony w ciepłych odcieniach zmniejszają pomieszczenie. Warto o tym pamiętać, gdy Twoje mieszkanie wydaje się zbyt małe lub przestronne.

Dobierz zasłony w innym tonie niż odcień ścian

Zasłony do sypialni w stonowanych barwach, takich jak odcienie szarości, beżu oraz czerni prezentują się niezwykle szykownie. To doskonały wybór do minimalistycznych wnętrz, w których główną rolę odgrywa forma, a nie kolor. Taka ozdoba okienna podkreśli elegancki charakter. Pamiętaj jednak, aby zasłona nie była w tym samym odcieniu, co ściana, ponieważ sypialnia będzie nudna i pozbawiona stylu. Jeśli chcesz dobrać zasłony w tym samym kolorze, co kolor ścian, postaw na inny odcień, najlepiej ton ciemniejszy, co pozwoli osiągnąć naprawdę świetny efekt.

Postaw na kolor

Bardzo fajnie prezentują się kolorowe zasłony. Oczywiście powinny ze sobą współgrać. Warto skorzystać z różnych pomocy, takich jak koła barw, prezentujące obok siebie pasujące do siebie kolory. Wykorzystaj również paletę RAL, która pokazuje różne odcienie oraz nazwy danej barwy. Pamiętaj także o tym, że każdy kolor ma różne odcienie, a także i symbolikę, nadająca nastrój wnętrzu.

Dobierz zasłony do aranżacji wnętrza

Kolor zasłon ma ogromne znaczenie dla designu całego salonu. Aby wnętrze dobrze się prezentowało, zasłony do salonu powinny być dobrane do pozostałych elementów wyposażenia oraz stylu, w jakim urządzono mieszkanie. Do salonu typu glamour warto kupować niebanalne zasłony ze złotych i srebrnych materiałów, które podkreślą luksusowy charakter. Jeżeli pomieszczenie jest w stylu skandynawskim, to dobrym wyborem będą białe, szare albo beżowe zasłony, które wpuszczą dużo naturalnego światła, a tym samym optycznie powiększą przestrzeń. W salonie o wystroju kolonialnym sprawdzą się ozdoby okienne w kolorze żółtym, pomarańczowym czy zielonym. Dobierz je wtedy do pozostałych dodatków i akcesoriów, które już się znajdują w pomieszczeniu.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*