Artykuł sponsorowany
Zniszczona podłoga negatywnie rzutuje na wygląd całego pomieszczenia. Niestety pęknięcia i głębokie zarysowania w podłodze są mocno widoczne, a nie w każdym miejscu można je zakryć dywanem. Pełna renowacja posadzki lub jej całkowita wymiana wiąże się z dużymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Istnieją jednak sposoby na to, by takie zniszczenia na podłodze szybko i tanio naprawić na własną rękę. Sprawdź, jak to zrobić!
Posadzka betonowa wydaje się najsolidniejszą możliwą opcją, jeśli chodzi o pokrycie podłogi, jednak nie zawsze tak jest. Nawet beton ma swoje limity i w wyniku na przykład przeciążenia, posadzka może popękać. Jeśli pęknięcia wynikają właśnie ze zbyt dużego obciążenia materiału, zazwyczaj nieuniknione jest wykonanie nowej betonowej wylewki o odpowiedniej nośności lub zmniejszenie obciążeń. W przypadku pęknięć skurczowych można jednak wypełnić je wykorzystując żywice do naprawy rys i pęknięć. Za pomocą takich żywic z łatwością naprawisz pęknięcia i głębsze rysy w posadzkach z betonu.
W pierwszym kroku powstałe pęknięcie należy poszerzyć mechanicznie oraz wykonać przy nim po kilka nacięć poprzecznych o długości ok. 5 cm i szerokości 0,5 cm z każdej strony pęknięcia. Dwa skrajne nacięcia powinny być oddalone o mniej więcej o 2–3 cm od końca pęknięcia, a dwa kolejne powinny znajdować po obu stronach spękania w odległości 2–3 cm od jego początku. Pozostałe nacięcia poprzeczne należy wykonywać co ok. 20 cm. Po nacinaniu wszystkie bruzdy należy dokładnie odkurzyć, aby usunąć powstały pył przed naprawą.
Następnie żywicę do napraw trzeba przygotować zgodnie z opisem na opakowaniu i wlać ją w pęknięcie oraz nacięcia, a w bruzdach poprzecznych umieścić stalowe łączniki. Należy zrobić to dość szybko, ponieważ żywica zaczyna utwardzać się już w momencie wymieszania komponentów. W trzecim kroku mokrą jeszcze żywicę trzeba obficie posypać suchym, prażonym piaskiem kwarcowym. Po całkowitym związaniu tworzywa nadmiar piasku należy zamieść i pęknięcie jest naprawione. Tę technikę nazywa się szyciem.
Płytkie, kilkumilimetrowe ubytki uzupełniać trzeba za pomocą materiałów o bardzo wysokich parametrach przyczepności do podłoża. Idealnie do tego celu sprawdzają się żywice epoksydowe. Przy zastosowaniu odpowiedniego gruntu mogą być one wykorzystywane nawet na podłożach o podwyższonej wilgotności.
Naprawa zarysowań i punktowych uszkodzeń przy użyciu żywicy epoksydowej to bułka z masłem. Na początek suche i oczyszczone podłoże należy zagruntować żywicą, a następnie wymieszany grunt nanieść na uszkodzone miejsce pędzlem. Podłoże musi być nasycone gruntem, ale bez tworzenia kałuż. Gotową, nałożoną zaprawę trzeba pozostawić do całkowitego związania żywicy przed rozpoczęciem kolejnych prac lub ponowną eksploatacją powierzchni. Zbyt wczesne przywrócenie przestrzeni do użytku po naprawie może znacząco obniżyć jej trwałość.
W przypadku większych uszkodzeń, o głębokości powyżej 1 cm najbardziej polecane jest stosowanie materiałów mineralnych typu PCC. Wykazują one bardzo wysoką kompatybilność z podkładem cementowym i zapewniają doskonałą współpracę zaprawy naprawczej z uszkodzonym podłożem.
Fot.: Daniela Paola Alchapar/unsplash.com