Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Twoje rachunki za ogrzewania cały czas wzrastają? Myśl o sezonie grzewczym sprawia wywołuje u Ciebie gęsią skórkę? Okres jesienno-zimowy wcale nie musi kojarzyć się z wyłącznie ogromnymi rachunkami za ogrzewanie. Wystarczy odpowiednio przygotować do zimnych miesięcy mieszkanie lub dom.
Jeżeli zastanawiasz się, jak oszczędzać ciepło i co zrobić, aby rachunki były niższe, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Modernizacja termoizolacji budynku wcale nie musi wiązać się z wydawaniem fortuny na ekipę remontową z odpowiednim wyposażeniem.
Sprzęt ten możesz wynająć za naprawdę małe pieniądze, a fachowcy już zrobią swoje. Przedstawimy Ci najskuteczniejsze sposoby na oszczędność energii cieplnej oraz podpowiemy, gdzie szukać do tego odpowiednich narzędzi!
Niewłaściwa termoizolacja to jeden z głównych czynników utraty ciepła. Ogrzewanie jest wówczas bardzo nieefektywne i powoduje wyłącznie zwiększenie kosztów utrzymania takiego domu.
Warto podkreślić, że dziś możesz bardzo dokładnie sprawdzić, gdzie w Twoim domu ucieka najwięcej ciepła. Urządzeniem, które umożliwia taką szczegółową analizę, jest kamera termowizyjna.
Jak sama nazwa wskazuje, kamera nagrywa w termowizji, czyli rozróżnia poszczególne temperatury obiektów. Dzięki temu straty ciepła danego budynku widoczne są dosłownie jak na dłoni. Warto dodać, że ciepło najczęściej ucieka przez nieszczelne drzwi wejściowe oraz okna, to te miejsca zazwyczaj generują wyższe koszty ogrzewania.
Zakup kamery termowizyjnej wiąże się z dużym wydatkiem. Na szczęście takie urządzenie możesz swobodnie wypożyczyć za małe pieniądze. Dzięki temu zlokalizowanie nieszczelności cieplnych w Twoim domu będzie szybkie, skuteczne i tanie, a zwiększona efektywność ogrzewania widoczna na wysokości rachunków.
Głównym sposobem na utraty ciepła jest dokładne ocieplenie budynku z zewnątrz. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się styropian fasadowy w postaci sztywnych płyt.
Kolejnym bardzo praktycznym i opłacalnym materiałem ociepleniowym są płyty z wełny mineralnej. Tak zabezpieczone ściany zewnętrzne bardzo skutecznie chronią budynek przed utratą ciepła.
Do ocieplenia budynku z zewnątrz potrzeba wielu specjalistycznych narzędzi. A co, jeśli chcesz wykonać taki zakres prac wraz ze swoimi przyjaciółmi i rodziną, oszczędzając na ekipie remontowej?
Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie wszystkich niezbędnych narzędzi i przedmiotów, takich jak np. rusztowanie, agregaty malarskie, młotowiertarki lub mieszadła do zapraw. Docieplenie budynku z zewnątrz sprawdzi się zarówno w przypadku ogrzewania elektrycznego, jak i tego opartego o kocioł grzewczy.
Drzwi i okna stanowią kluczowy element całego procesu ogrzewania domu, ponieważ to właśnie przez nie ucieka największa ilość ciepła. Przy nieszczelnych drzwiach oraz oknach utrzymanie stałej temperatury w domu jest niewykonalne.
Pierwsze i najczęściej wykonywane uszczelnienie to aplikacja samoprzylepnych taśm uszczelniających. Warto jednak zaznaczyć, że takie prowizoryczne uszczelnienie to gaszenie pożaru za pomocą szklanki wody. Jeżeli przez okna i drzwi ucieka znaczna część ciepła, to samoprzylepna taśma jest jedynie kroplą w morzu potrzeb.
Dlatego też najlepiej uszczelnić okna oraz drzwi w sposób skuteczny, za pomocą pianki, taśm i silikonu. Do wykonania takiej pracy potrzebne będzie zastosowanie piły szablastej i młotowiertarki. Na szczęście można je wypożyczyć, tak samo jak odkurzacz przemysłowy, dzięki któremu kurz i pył po takim ociepleniu okien zniknie w mgnieniu oka.
Ogrzewasz swój domu lub mieszkanie, ale temperatura nadal nie jest wystarczająco wysoka? Jak oszczędzać, skoro sprawdziłeś już nawet podzielniki ciepła? Problemem może okazać się zakamieniona instalacja grzewcza. Dlaczego?
Otóż system centralnego ogrzewania potrafi zakamienić się dokładnie w taki sam sposób, jak pralka automatyczna. Kamień z wody wypłukuje się w trakcie jej obiegu po całej instalacji. Wówczas niektóre fragmenty instalacji mogą być mieć po prostu bardzo mały prześwit, przez co ogrzewanie jest nieefektywne.
Rozwiązaniem takiego problemu są specjalistyczne pompy do odkamieniania, pompy do płukania instalacji oraz pompy do prób ciśnieniowych. Taką usługę wykonują specjaliści, ale sprzęt można też wypożyczyć. Dzięki temu koszt całego przedsięwzięcia jest niższy niż wynajęcie ekipy z pełnym osprzętowaniem.
Wentylacja zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, która konieczna jest do właściwego ogrzewania budynku. Sprawna wentylacja to jeden ze sposobów na skuteczne oszczędzanie energii cieplnej. Z tego też powodu dokładne sprawdzenie wentylacji i poziomów przepływu powietrza jest kluczowe podczas badania strat ciepła w budynku.
Najprostszym sposobem na skuteczne przebadanie wentylacji pod kątem prawidłowego działania jest test kartki. Jeżeli przyłożysz kartkę do kratki wentylacyjnej i kratka się przyklei, to znak, że wentylacja działa prawidłowo.
Jeżeli wentylacja w Twoim domu oblała ten test, to potrzebne będzie dokładne jej sprawdzenie za pomocą różnych specjalistycznego narzędzia, takiego jak anemometr. Aby dostać się do szybów wentylacyjnych, niezbędna będzie także wiertnica diamentowa.
Jeżeli chcesz wynająć narzędzia i urządzenia do modernizacji swojego domu lub mieszkania, najlepszym do tego miejsce jest kiloutou.pl!
Fot.: materiał prasowy Klienta.