Postawienie ścianki działowej jest jedną z tych prac remontowych, które wykonać możemy samodzielnie. Zobacz, jak postawić ściankę działową.
Ścianka działowa może pomóc nam wydzielić przestrzeń we wnętrzu tak, aby była ona bardziej praktyczna w użytkowaniu. Może również pomóc wyznaczyć miejsce o konkretnej funkcji, czy dodać wnętrzu nieco prywatności. Samodzielne postawienie ścianki działowej nie będzie trudne, o ile wiesz jak się do tego zabrać i korzystasz z odpowiednich materiałów.
Dodatkowe przegrody działowe wykonać można z różnych materiałów. Oprócz ścian murowanych, które wymagałyby pomocy fachowca, dostępne są również lekkie konstrukcje z betonu komórkowego – korzystając z takiego materiału będziemy w stanie postawić ściankę działową samodzielnie.
Używając specjalnego betonu komórkowego do budowy ścianek działowych, takiego jak bloczki Ytong, które są poręczne i lekkie, powinniśmy bez większych problemów poradzić sobie z ustawieniem ścianki działowej. Oto jak się do tego zabrać:
Narzędzia, jakie potrzebne będą do postawienia ścianki działowej to:
Rozciągnij sznurek murarski tak, aby powstała linia przebiegu ściany, przytwierdzając oba końce sznurka do przeciwległych ścian nośnych.
Zaprawę przygotować należy zgodnie z instrukcją od danego producenta. Zaprawę wymieszaj wiertarką z mieszadłem – powinna mieć gładką konsystencję, bez grudek.
Papę z rolki dotnij tak, aby odpowiadała planowanej długości ściany i miała szerokość nieco większą niż betonowy bloczek.
Przy pomocy kielni nanieś warstwę zaprawy wzdłuż rozciągniętego sznurka tak, aby jej szerokość odpowiadała szerokości betonowego bloczka. Następnie rozwiń dociętą papę na zaprawę.
Na rozłożoną papę nałóż kolejną warstwę zaprawy i zacznij ustawiać betonowe bloczki. Ustawiając bloczki, rozpocznij od ściany nośnej i kieruj się w stronę końca planowanej ściany.
Używając poziomicy, sprawdź pierwszy bloczek i każdy kolejny – w razie potrzeby wyrównaj go, używając gumowego młotka.
Jeżeli na ostatni bloczek nie ma miejsca w całości, dotnij go, zaznaczając na nim wcześniej ołówkiem odpowiednią miarę. Bloczek dociąć możesz piłą ręczną. Aby wykonać to równo, dobrze jest użyć prowadnicy kątowej, a następnie przeszlifować dociętą powierzchnię pacą.
Po ułożeniu pierwszego poziomu bloczków, przechodzimy do kolejnych warstw. Przy każdym poziomie pamiętaj, aby skontrolować, czy zachowany jest poziom i pion. W co drugą spoinę ściany należy wstawić metalowy łącznik.
Po postawieniu całej ścianki, wypełnij szczeliny zaprawą. Kiedy wszystko dokładnie przeschnie, można rozpocząć tynkowanie.