Jakie drewno przyda się przy budowie domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Drewniane domy mają niezwykły urok i niepowtarzalny klimat, co sprawia, że są one marzeniem wielu osób. Rzeczywiście pachnące żywicą wnętrze i charakterystyczne ciepło, jakie daje wystrojowi drewno to wspaniała wizja. Nie każdy rodzaj drewna nadaje się jednak na to, by postawić z niego trwały, komfortowy i bezpieczny do zamieszkania budynek. Podpowiadamy, z jakich gatunków drewna można wybudować dom oraz jakie drewno może się przydać przy jego budowie. 

Drewno na budowę domu  

W domach z drewna, z uwagi na wybór specyficznego surowca, panuje wyjątkowy mikroklimat. Można powiedzieć, że drewniane budynki żyją, ponieważ deski cały czas “pracują” i “oddychają”. Dzięki temu naturalnie następuje w nich proces samoregulacji wilgotności, co zapewnia z kolei najbardziej optymalną cyrkulację powietrza i samoczynne wytwarzanie korzystnych dla zdrowia olejków eterycznych. Właśnie z tego powodu drewno jest doskonałym materiałem budowlanym, jednak nie każdy jego gatunek sprawdzi się pod względem trwałości. Żywica pochodząca z drzew iglastych ułatwia oddychanie, dobroczynnie wpływa na drogi oddechowe i działa przeciwbakteryjnie, a dodatkowo drewno drzew iglastych jest wysoce trwałe, twarde i wykazuje właściwości wodoodporne. Dzięki temu świerk, a zwłaszcza drewno C24, doskonale sprawdzi się na drewno konstrukcyjne. 

Drewniany taras  

Jeśli chodzi o budowę tarasu z drewna, dostępnych jest mnóstwo gatunków drzew rodzimych, które doskonale sprawdzą się w tej funkcji. Deska tarasowa ze świerku lub modrzewia syberyjskiego idealnie spełnią swoje zadanie i zapewnią sporą wytrzymałość. Bardziej trwałą, ale niestety również bardziej kosztowną, jest wykorzystanie na taras drewna z drzew egzotycznych. Bangkirai, massaranduba, cumaru czy tek to drewna o bardzo dużej twardości, przez co konstrukcja z nich zbudowana będzie solidniejsza od tarasów na przykład sosnowych. Poza wyższą twardością, drewna egzotyczne zawierają także o wiele więcej żywic, olejów oraz garbników, przez co są one dużo bardziej odporne na wilgoć, temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Żywica oraz oleje w drewnie działają jak naturalne impregnaty, dlatego tarasom z drzew egzotycznych wystarczy tylko cienka warstwa lakieru zabezpieczającego, aby zapewnić im wieloletnią trwałość. 

Drewniane akcenty w domu 

By cieszyć się klimatem i korzyściami, jakie daje drewno w domu, nie trzeba od razu budować z niego całej konstrukcji. Drewniane słupy czy belki drewna pod sufitem jako wzmocnienie i podpora dla elementów konstrukcyjnych to wspaniały sposób na to, by w organiczny sposób wprowadzić drewno do wnętrza. W salonie idealnie sprawdzi się zamontowanie bardzo modnych w ostatnim czasie lameli ściennych. Doskonale wyglądają ona na tle ciemnej ściany lub wzorzystej tapety. Przepierzenie z lameli drewnianych prezentuje się fantastycznie zamiast ścianki działowej między jadalnią lub kuchnią a salonem. Deski można też ułożyć na ścianie, by stworzyć z nich ciekawą kompozycję dekoracyjną. 

Fot.: Facundo Sosa/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*