Nowoczesne okna tarasowe i okna przesuwne. Przegląd nowości rynkowych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesne okna tarasowe i przesuwne przyciągają uwagę kupujących. Te modele są cenione nie tylko ze względu na właściwości termoizolacyjne, ale również na estetyczny wygląd. Dowiedz się, jak można je wykorzystać w domowej przestrzeni i na które systemy warto zwrócić uwagę!

Okna tarasowe

Drzwi tarasowe doskonale nadają się do sprawnego i funkcjonalnego połączenia tarasu, 

balkonu lub werandy z wnętrzem domu. Ze względu na dużą płaszczyznę oszklenia do środka nieruchomości dostaje się znacznie więcej światła. Po otwarciu okna można w krótkim czasie wywietrzyć całe pomieszczenie.

W kontekście wrażeń estetycznych okna tarasowe urozmaicają wygląd zewnętrzny budynku. Dodają mu lekkości, a wnętrzom nowoczesności, znakomicie doświetlają pomieszczenia. Jeśli ktoś chce dobrać okna tarasowe do klasycznego wystroju, wystarczy, że zdecyduje się na odpowiedni materiał wykonania obramowania, na przykład drewno czy aluminium w szarym lub czarnym kolorze.

Okna przesuwne

Odmiana charakteryzuje się tym, że skrzydła okien mogą być w prosty sposób przesuwane, jednak z reguły bez możliwości uchyłu. W tym typie stosuje się tzw. uszczelki szczotkowe, które są umieszczane na styku skrzydeł z ościeżnicą, a także pomiędzy samymi skrzydłami.

Sprawdzają się szczególnie w domach jednorodzinnych. Można je również z powodzeniem montować w mieszkaniach, które mają duże wyjście na taras lub balkon. Do wnętrza będzie wpadać bardzo duża ilość światła, sprzyjając komfortowemu użytkowaniu przestrzeni.

Systemy HS i PSK – jak działają?

Producenci okien tarasowych i przesuwnych umożliwiają klientom dobranie różnych mechanizmów otwierająco-zamykających, co ułatwia korzystanie z dużych ram. Dzięki temu bez problemu mogą je bezpiecznie użytkować nawet dzieci. Do najczęściej stosowanych systemów zalicza się HS/HST i PSK. Co warto wiedzieć na ich temat?

System HS/HST

Akronim wywodzi się z języka niemieckiego – Hebe-Schiebe. W naszym kraju producenci używają dodatkowej literki T, która odnosi się do słowa Tür, czyli drzwi. System HS działa w ten sposób, że ruchome skrzydło przesuwa się po szynie, a drugie chowa się w świetle mobilnej części. 

Okna z systemem HS mają zazwyczaj niski próg. Sprawia to, że na pierwszy rzut oka nie widać różnicy pomiędzy płaszczyzną podłogi a ramą. Okna wykonane w ten sposób mogą być dobrą propozycją dla osób, które chcą uzyskać niemal jednolitą powierzchnię na linii okna–podłoga.

System PSK

System PSK jest prawdopodobnie znany większości klientów. Opiera się na standardowym rozwiązaniu konstrukcyjnym, które polega na tym, że okna można tradycyjnie uchylić i otworzyć za sprawą lekkiego pociągnięcia skrzydła i jego przesunięcia w bok. 

System PSK obejmuje zastosowanie mechanizmu ze sprężyną, co minimalizuje konieczność użycia dużej siły fizycznej do otwarcia/zamknięcia okna. Warto zauważyć, że w momencie, gdy skrzydła są zamknięte, to powierzchnia wszystkich części znajduje się w jednej płaszczyźnie. 

Czy warto zdecydować się na okna tarasowe i przesuwne?

Zdecydowanie tak. Jeżeli jest taka możliwość, to warto wybrać właśnie te odmiany. Za ich sprawą do środka pomieszczeń dostanie się wiele światła. Oprócz tego zapewnią dostęp do świeżego powietrza, ułatwią poruszanie się po tarasie, balkonie czy ogrodzie, dyskretnie chowając się na poziomie ściany i podniosą walory estetyczne wnętrza nowoczesnym wyglądem.

Zdj. główne: R Mo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*