Czy warto budować domek letniskowy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wypoczynek w prywatnym domku nad morzem, w lesie czy nad jeziorem jest niezwykle relaksujący i wiele osób marzy o tym, by posiadać takie miejsce. Domki letniskowe są wyznacznikiem statusu i luksusu, ale coraz więcej osób decyduje się na to, by pozwolić sobie na taki nabytek. Czy opłaca się budować domek letniskowy, czy lepiej jest jednak spędzać urlopy w hotelu lub resorcie turystycznym? Sprawdź!  

Koszty budowy domku letniskowego  

Kwestie finansowe to najbardziej kluczowy aspekt, jeśli chcesz budować domek letniskowy całoroczny. Cena takiej budowy zależy od lokalizacji, wielkości domku i przede wszystkim tego, czy posiadasz już swoją działkę, czy musisz zakupić nie tylko domek, lecz także ziemię. Domki całoroczne kosztują więcej, niż konstrukcje letniskowe, ponieważ muszą być dodatkowo uszczelniane i ocieplane. Domek całoroczny to wydatek powyżej stu tysięcy złotych. Domki letniskowe można kupić już poniżej 50 tysięcy, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na nie. Jeśli kupujesz działkę daleko od swojego miejsca zamieszkania, co jest najczęstszą praktyką, warto doliczyć do kosztów także budowę miejsca na samochód. Wiata garażowa drewniana to jednocześnie dość tanie i estetyczne rozwiązanie. Takie wiaty prezentują się bardzo dobrze zarówno z boku domku, jak i za nim, z tyłu działki. Ten dodatek to kolejne kilkanaście tysięcy, które trzeba doliczyć do kosztów.   

Na czym oszczędzasz inwestując w domek letniskowy?   

Nie można zaprzeczyć, że budowa domku letniskowego lub całorocznego to spory wydatek. Taka decyzja ma jednak wiele plusów i z czasem taka inwestycja zwraca się, nawet z nadwyżką. Jeśli domek letniskowy ma stanąć w atrakcyjnej turystycznie okolicy, na przykład w pobliżu wody lub w otoczeniu lasu, spore sumy możesz zaoszczędzić na wakacjach dla całej rodziny. We własnym domku możesz spędzić kilka miesięcy bez żadnych opłat, podczas gdy taki pobyt w hotelu lub wynajętym domu kosztowałby tysiące złotych. Domek w czasie, gdy stoi wolny, możesz podnajmować inny turystom, co przyniesie Ci trochę zysku. Wtedy musisz jednak liczyć się z tym, że miejsce będzie musiała regularnie odwiedzać ekipa sprzątająca, co będzie wiązało się z kosztami. Możesz też pomóc w oszczędzaniu na wakacjach swoim bliskim i przyjaciołom. Dzięki udostępnianiu takiego domku, będziesz bardzo popularną osobą w rodzinie, a bilet do takiego domku może być świetnym prezentem dla wielu osób.   

Jak zaaranżować przestrzeń wokół domku letniskowego?   

Poza wiatą garażową w okolicy domku letniskowego warto postawić kilka przydatnych elementów. Po pierwsze, do schowania narzędzi gospodarczych i sprzętów ogrodowych, pomocny będzie mały domek narzędziowy. Taka drewniana chatka będzie wyglądała bardzo estetycznie w ogrodzie, a przy tym pomieści całkiem sporo sprzętu.  

Innym elementem, który warto mieć w ogródku przy domku letniskowym, są kosze do segregacji śmieci. Recykling obowiązuje również na wakacjach, jednak domki letniskowe są dość niewielkie i tę przestrzeń można wykorzystać w lepszy sposób, niż stawiając tam cztery kosze na śmieci. Duże kubły z tyłu ogrodu nie zepsują efektu wizualnego, a bardzo ułatwią nie tylko segregację, lecz także wynoszenie odpadów.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Melike Benli

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*