Czy można przeprowadzić zmiany w projekcie gotowym domu jednorodzinnego?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ze względu na łatwą dostępność i wiele modeli inwestorzy decydują się na zakup gotowego projektu domu jednorodzinnego. Jednak czy można wprowadzić zmiany w takim szablonie? Przedstawiamy najważniejsze wiadomości na ten temat!

Projekt nieruchomości a wydanie pozwolenia na budowę

Korzystanie z gotowych projektów nieruchomości jest najczęściej dyktowane finansami. Za opracowany już szablon nie trzeba płacić tyle, ile w przypadku tworzenia całego zarysu od podstaw. Niestety nie zawsze kupiony plan spełnia oczekiwania inwestora i chce on wprowadzić pewne zmiany. Czy może to zrobić? Czy po wprowadzeniu poprawek otrzyma pozwolenie na budowę?

Tak. Inwestor nie musi się martwić o otrzymanie pozwolenia na budowę. Konieczne jest jednak zatwierdzenie całego projektu przez urzędników ze starostwa powiatowego. Niekiedy, żeby wszystko przebiegło poprawnie, niezbędna jest akceptacja zmian w planie autora projektu. Czasem poprawki są na tyle znaczące, że konieczne jest przygotowanie nowego projektu, od podstaw.

Koszt wprowadzenia zmian w projekcie

Wprowadzanie poprawek w projekcie nieruchomości wiąże się z dodatkowym nakładem finansowym. Dokładna cena zależy przede wszystkim od rodzaju zmian, jakie zostaną wdrożone. Kluczowy jest też cennik pracowni, która jest autorem projektu domu. 

Należy wspomnieć, że każdy gotowy plan – niezależnie od tego, czy ktoś chce w nim wprowadzać zmiany, czy nie – i tak musi być dostosowany do warunków panujących na działce, MCP lub warunków zabudowy. W związku z tym przeprowadza się pewne modyfikacje, polegające na m.in. zmianie orientacji budynku względem stron świata czy dostosowaniu posadowienia nieruchomości do warunków geotechnicznych działki. Cena adaptacji wynosi zazwyczaj od 1500 zł do nawet 4000 zł.

Jakie poprawki kosztują najwięcej?

Inne poprawki będą generować dodatkowe koszty. Jedną z najpopularniejszych modyfikacji jest zmiana kąta nachylenia połaci lub zmiana konstrukcji dachu w projekcie. Za to płaci się nawet do 2,5 tys. zł. Podobna kwota jest naliczana za przeniesienie kominka do innego pomieszczenia. Cena wynosi w takim przypadku ok. 2 tys. zł. 

Kosztowna jest też zmiana stropu w projekcie, bo wiąże się to często ze zmianą materiału i wymaga obliczenia na nowo parametrów dotyczących wytrzymałości konstrukcji. Do drogich zmian trzeba też zaliczyć zmianę kąta nachylenia dachu. Inwestor będzie musiał za to zapłacić mniej więcej 3 tys. zł.

Najtańsze zmiany w gotowym projekcie domu obejmują m.in. zmianę układu ścian działowych, lokalizacji lub rozmiaru okien i drzwi, a także likwidację lub dobudowę tarasów i balkonów. Za te modyfikacje należy uiścić opłatę na poziomie rzędu 300 zł lub 100 zł. 

Czy trzeba płacić za wszystkie zmiany w gotowym projekcie domu?

Dobrą wiadomością dla osób, które chcą przeprowadzić zmiany w gotowym projekcie domu, jest to, że nie za wszystkie trzeba płacić. Bez dodatkowych opłat można dokonać kosmetycznych modernizacji, takich jak kolorystyka elewacji, stosowanie innych materiałów okładzinowych czy zlikwidowanie lub zbudowanie ścianki działowej. Trzeba jedynie pamiętać przy tym o zapisywaniu zmian w dzienniku budowy.

Zdj. główne: Pedro Miranda/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*