Jak wygląda wycena nieruchomości i ile kosztuje?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego, czy kupujesz dom na kredyt, refinansujesz istniejącą hipotekę, czy sprzedajesz komuś nieruchomość za gotówkę, wycena posiadłości jest kluczowym elementem transakcji. Sprawdź, jak wygląda cały proces! Zobacz, w jaki sposób rzeczoznawca określa wartość domu.

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Za wycenę działki budowlanej pod dom jednorodzinny zapłacisz zwykle 500–800 zł. Jeżeli chcesz zamówić wycenę domku jednorodzinnego, musisz liczyć się z kosztami: 600–1200 zł. Jeśli potrzebujesz wyceny budynku wielorodzinnego, przygotuj przynajmniej 1500 zł. Za wycenę mieszkania zapłacisz dużo mniej – 350–500 zł.

Porównanie sprzedaży

Rzeczoznawca szacuje wartość rynkową nieruchomości poprzez porównanie jej z podobnymi posiadłościami sprzedanymi ostatnio w danym regionie. Należy przy tym zaznaczyć, że nie ma dwóch takich samych domów. Specjalista musi porównać podobne właściwości, dokonując niezbędnych korekt. Dzięki temu wycena nieruchomości będzie wiarygodna. 

przeprowadzka rodziny
Photo by senivpetro, from: Freepik.com

Wspomniana metoda stosowana jest zazwyczaj przy domach jednorodzinnych i działkach. Rzeczoznawca bierze tutaj pod uwagę co najmniej trzy-cztery elementy, takie jak metraż, lokalizacja, wiek i stan budynków, data i warunki sprzedaży. Może również uwzględnić cechy fizyczne, w tym wielkość parceli, zagospodarowanie terenu, rodzaj i jakość konstrukcji, powierzchnię mieszkalną, drewniane podłogi, wyposażenie kuchni. Przeanalizuje dodatkowe udogodnienia, takie jak garaż, kominek, basen, klimatyzację, system bezpieczeństwa.

Podejście kosztowe

Warto jeszcze wspomnieć o podejściu kosztowym. Taką metodę stosuje się przede wszystkim przy nowych nieruchomościach. Co ważne, znane są tutaj koszty budowy. Rzeczoznawca szacuje, ile kosztowałaby wymiana konstrukcji w przypadku jej zniszczenia.

Podejście kosztowe polega na oddzielnym wyliczeniu wartości budynku i gruntu, z uwzględnieniem amortyzacji. Szacunki są sumowane, aby obliczyć wartość wyremontowanej i zmodernizowanej nieruchomości. 

Podejście dochodowe

Taka metoda jest najczęściej stosowana w przypadku nieruchomości komercyjnych i wynajmowanych. Rzeczoznawca bierze pod uwagę dochód, który generuje budynek, a także potencjalny dochód, jaki może generować w przyszłości. Następnie odlicza od niego koszty utrzymania nieruchomości. W ten sposób specjalista określa średni roczny lub miesięczny dochód netto z nieruchomości. Ta liczba zostanie pomniejszona przez współczynnik lat, w zależności od tego, jak długo kupujący chce czekać na zwrot swojej inwestycji.

Czy istnieje różnica między wyceną a inspekcją domu?

Zdecydowanie tak. Przeważająca większość transakcji na rynku nieruchomości obejmuje zarówno wycenę, jak i inspekcję, ale są to dwa różne procesy. Wycena koncentruje się na określeniu wartości rynkowej domu. Opiera się na różnych czynnikach, w tym cenach sprzedaży podobnych posiadłości w okolicy. Z kolei inspekcja skupia się na problemach w domu. 

Jakie informacje znajdziesz w raporcie rzeczoznawcy?

Raport będzie zawierał szczegółowe informacje na temat danej nieruchomości. Przeanalizuje ją również pod kątem innych posiadłości w okolicy. Rzeczoznawca przedstawi ocenę na lokalnym rynku nieruchomości. Może także przedstawić swoje wątpliwości dotyczące czynników potencjalnie obniżających wartość domu. Dodatkowo sygnalizuje wszystkie problemy, takie jak pęknięcia w fundamencie lub przenikanie wody przez dach. Wycena powinna zawierać dane kontaktowe rzeczoznawcy, w tym uprawnienia do wykonywania zawodu.

Wartość rynkowa

Wycena to opinia lub szacunek dotyczący wartości danej nieruchomości na określony dzień. Raporty wykorzystywane są przez firmy, agencje rządowe, osoby fizyczne, inwestorów i banki przy podejmowaniu decyzji dotyczących transakcji na rynku nieruchomości. Profesjonalna wycena pozwala określić wartość posiadłości na otwartym i konkurencyjnym rynku.

Kluczowe wnioski

Wycena jest bezstronną profesjonalną oceną wartości domu. Wykwalifikowany rzeczoznawca sporządza raport na podstawie oględzin, cen sprzedaży podobnych nieruchomości w ostatnim czasie, aktualnych trendów rynkowych i aspektów domu (np. udogodnień, planu piętra, powierzchni). Kredytodawcy chcą mieć pewność, że właściciele domów nie zaciągają nadmiernych kredytów na nieruchomość, ponieważ dom służy jako zabezpieczenie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*