Odległość od telewizora – najczęściej zadawane pytania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Telewizor jest źródłem rozrywki, wiedzy oraz aktualnych wiadomości z kraju i świata. Nic zatem dziwnego, że jest to urządzenie od dawna cieszące się ogromną popularnością i goszczące w praktycznie każdym domu. Co więcej, większość z nas spędza przed telewizorem minimum kilka godzin dziennie. Różnorodne filmy, seriale czy programy towarzyszą nam podczas relaksu, spędzania czasu z rodziną lub nawet posiłków.

Czy oglądanie telewizji jest szkodliwe?

Niestety żyjemy w świecie, w którym najprzyjemniejsze rzeczy bywają dla nas szkodliwe. Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że kineskop jest źródłem różnokolorowych, dynamicznie zmieniających się świateł, mogą pojawić się wątpliwości o jego wpływie na nasz wzrok. Nic zatem dziwnego, że rodzą się pytania, odnośnie wpływu telewizji na nasze zdrowie. W dzisiejszym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.

Piękny, duży telewizor, tuner TV pozwalający odbierać najciekawsze programy i pilot w ręku to dla wielu recepta na przyjemny wieczór. Czy spędzając czas w ten sposób, powinniśmy czuć się winni, bo nie szanujemy naszego zdrowia? Jest to oczywiście kwestia, nad którą warto się zastanowić. Chociaż faktycznie, w niektórych przypadkach telewizja może negatywnie oddziaływać na nasz wzrok, pamiętajmy, że jest z nią jak z większością rzeczy – jeśli będziemy korzystać odpowiedzialnie, nic złego się nie stanie. Niestety, jeśli będziemy spędzać zbyt dużo czasu w niewielkiej odległości od odbiornika, nasze oczy mogą odczuć jego negatywne działanie.

W jaki sposób telewizor może wpłynąć na nasze zdrowie?

Oglądanie go zmusza nas do długotrwałego wpatrywania się w jeden punkt. Chociaż sam fakt bezpośrednio nie wpływa negatywnie na zdrowie oczu, to sprawia, że wzrok się męczy, w efekcie może stać się podatniejszy na uszkodzenia. Jeśli chcemy uniknąć przykrych konsekwencji, wystarczy, że będziemy robić sobie przerwy. Piętnaście minut co dwie godziny oglądania, z pewnością pozwoli naszym oczom odpocząć.

Czy nowoczesne telewizory również szkodzą?

Technologia nieustannie się zmienia. Ciągle opracowywane są nowoczesne rozwiązania, które pozwalają użytkownikom czerpać jeszcze większą satysfakcję z produktów. Nad bezpieczeństwem czuwają nie tylko sami producenci, ale również organy władzy, które wprowadzają różnorodne przepisy i wymagania. Nowoczesne telewizory muszą spełniać rygorystyczne normy, dzięki którym ich negatywny wpływ na zdrowie człowieka jest dużo mniejszy.

Gdzie ustawić telewizor?

Pamiętajmy o tym, że odległość od telewizora jest bardzo ważną kwestią. Chcąc zminimalizować negatywny wpływ urządzenia na nasz wzrok, powinniśmy pamiętać o właściwym ustawieniu sprzętu. Ogólna zasada mówi o tym, by na każdy cal przekątnej ekranu, przypadało około 4 cm dystansu. W ten sposób będziemy w stanie bezproblemowo objąć wzrokiem cały obraz. Istotne jest również, by urządzenie było ustawione na odpowiedniej wysokości. Chcąc umieścić telewizor w odpowiednim miejscu, najlepiej jeśli skorzystamy ze specjalnej półki pod TV.

Za blisko lub zbyt nisko ustawiony telewizor będzie miał negatywny wpływ nie tylko na nasz wzrok. Może bowiem zmuszać nas do przyjmowania nieprawidłowej postawy, które będzie prowadzić do bólu pleców lub nawet problemów z kręgosłupem. Jeśli jednak zadbamy o to, by odbiornik znalazł się we właściwym miejscu, chwile relaksu przy filmie czy serialu nie powinny mieć negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*