Jak ułożyć kostkę brukową?

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ułożenie kostki brukowej nie jest trudnym zadaniem z uwzględnieniem, choć minimalnego doświadczenia w danym kierunku. Trzeba wykazać się też cierpliwością i precyzją. Czynność tę można wykonać samemu, a więcej konkretnych rzeczy dowiesz się w tym poradniku. Przedstawiamy układanie kostki brukowej krok po kroku! Przeczytaj!

Kostka brukowa przy domu

Jest to świetne rozwiązanie dla zaaranżowania przydomowej przestrzeni. Ogród, na którym ułożona jest kostka, wygląda ładnie, schludnie, a zarazem staje się bardziej użytkowy. Wielu ludzi decyduje się na wyłożenie podjazdów kostką brukową, inni wykonują z tego materiału chodniki i nie tylko.

Warto wiedzieć, że istnieje dwa popularne rodzaje kostki. Pierwszy to klasyczna kostka brukowa, którą znaleźć można w wielu kształtach, czy kolorach — grubość kostki, także jest możliwa do wyboru. Bruk jest materiałem trwałym, dosyć odpornym na uszkodzenia mechaniczne, czy oddziaływanie warunków atmosferycznych. Tarasy wykonywane z klasycznej kostki brukowej należą do najpopularniejszych.

Drugi rodzaj to kostka z granitu. Materiał ten jest naturalną skałą wulkaniczną, co przekłada się na ogromną trwałość. Jedną z istotnych cech, odróżniającą granit od bruku jest jego znacznie niższa nasiąkliwość. Granit znaleźć można w różnych kolorach. Materiał ten jest bardzo ciężki i nieco trudniejszy do układania od klasycznej kostki brukowej. Jest to także droższa alternatywa.

Kostka z granitu

Układanie kostki brukowej — wybrać firmę, czy ułożyć samodzielnie

Jeżeli zechcemy przy swoim domu ułożyć kostkę brukową, należy zastanowić się, czy zadaniu podołamy sami, czy też dobrze będzie poszukać wyspecjalizowanej firmy, trudniącej się daną czynnością. Kiedy ogranicza nas czas, możliwości i przede wszystkim umiejętności, zdecydowanie wybór specjalistów będzie lepszym rozwiązaniem.

Kiedy zaś sami podejmiemy się ułożenia kostki, warto znać podstawy tej czynności. Dlatego też w dalszej części poradnika przedstawiamy krok po kroku, jak ułożyć kostkę brukową.

Kilka kroków układania kostki brukowej

Wpierw należy wiedzieć o tym, co będzie niezbędne do rozpoczęcia prac. Oczywiście pierwszym elementem jest sam materiał budulcowy, czyli kostka, podsypki itp. Kupując kostkę, warto dobrze sprawdzić, czy ta np. nie jest uszkodzona, czy odbarwiona. Pozwoli to na sprawniejsze przeprowadzenie prac, bez niepotrzebnych strat materiału.

Jeżeli chodzi o materiały pod budowę, niezbędne będzie kruszywo, najlepiej łamane drogowe, bądź betonowe. Wybrać też można gruboziarnistą pospółkę. Danych materiałów powinno się mieć około 300 kilogramów na każdy metr kwadratowy nawierzchni z kostki.

Potrzebna też będzie podsypka, np. z cementu i piasku. Grubość podsypki, powinna wynosić około 5 centymetrów. Ponadto cement i piasek przydadzą się do osadzenia krawężników.

Jeżeli przydomowy teren jest podmokły, niezbędnym elementem będzie geowłóknina. Materiał ten posiada możliwości filtracyjne, drenażowe, jak i separacyjne. Innymi słowy, wzmocni podmokły grunt, przez co zapobiegnie zapadaniu się i obsypywaniu się go.

Opcjonalnie można rozważyć wprowadzenie elementów do odprowadzania wody, szczególnie wtedy, kiedy nawierzchnia wymaga zastosowania odwodnienia powierzchniowego.

Układanie kostki brukowej, a narzędzia

Do układania kostki brukowej niezbędne są odpowiednie narzędzia. Wymienić zatem można takie jak:

  • szpadel,
  • grabie,
  • taczka,
  • ręczny ubijak, bądź zagęszczarka,
  • poziomica,
  • gumowy młotek,
  • miarka,
  • sznurek,
  • paliki, bądź pręty.

Oczywiście kiedy kostka ma zostać ułożona na sporym terenie, bardzo pomocne może być wynajęcie np. spycharko ładowarki, która w szybki sposób przygotuje teren pod ułożenie kostki brukowej.

Układanie kostki brukowej

Jak układać kostkę brukową krok po kroku?

Skoro materiały, jak i narzędzia zostały przygotowane, nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do pracy. Etapy układania kostki przedstawiamy w poszczególnych krokach wraz z objaśnieniami. Do dzieła!

Krok 1 – Projekt i wytyczenie nawierzchni pod kostkę brukową

Poleca się przygotować prosty projekt z zamysłem tego, co chcielibyśmy osiągnąć jeżeli chodzi o ułożenie kostki. Pozwoli to na sprawniejsze przeprowadzenie prac. Dobrze, aby projekt uwzględniał ewentualne przejścia rur, kabli w ziemi, w miejscach, gdzie będzie miała zostać ułożona kostka brukowa. Dzięki temu przypadkowo nie uszkodzimy żadnych ważnych elementów np. rury kanalizacyjne. Projekt powinien także zawierać informacje na temat wymiarów nawierzchni, czy długości krawędzi.

Wyznaczanie powierzchni to kolejny etap prac. Posłużyć się można palikami drewnianymi, bądź stalowymi prętami. Te wbija się w ziemię i przymocowuje do nich sznurek, bądź żyłkę. Pręty i rozciągnięty pomiędzy nimi sznurek mają odzwierciedlać potencjalny przebieg kostki brukowej, ewentualne zakręty, czy inne miejsca. Wspomoże to układanie, jak i wybranie ziemi pod kostkę.

Krok 2 – Korytowanie

Czynność ta jest niczym innym, jak wybraniem ziemi pod kostkę brukową. Niewielkie powierzchnie wybieramy ręcznie — nie powinno to stanowić problemu. Problem natomiast może się pojawić w przypadku terenu, który jest bardzo zakorzeniony, bądź takiego, w którym ziemia jest twarda, wypełniona w dużej mierze kamieniami itp.

Warstwa gruntu usunięta podczas korytowania, powinna wynosić około 10-20 centymetrów. Kiedy jednak zechcemy układać kostkę brukową w formie podjazdu, głębokość wybierania ziemi najlepiej podwoić. W razie wystąpienia podmokłego terenu poleca się nawet korytować w okolice 50 centymetrów. Dno wykopu po wybranej ziemi, należy wyrównać, z uwzględnieniem wszelkich zmian kształtu nawierzchni.

Krok 3 – Krawężniki

Dzięki nim ścieżka nabierze kształtów. Ponadto są niezbędne w układaniu kostki brukowej, aby tę chronić przed nieutwardzoną powierzchnią i ewentualnymi zabrudzeniami z tamtej części. Krawężniki mają jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę. Otóż nie pozwalają na „rozchodzenie się” kostki na boki.

Aby ułożenie krawężników było stabilne, należy je przeprowadzić na fundamencie wykonanym z półsuchego betonu, na głębokości około 10 centymetrów. Po ułożeniu krawężników należy użyć poziomicy w celu sprawdzenia, czy są równe. Kiedy zajdzie potrzeba poprawy, gumowym młotkiem dobijamy krawężniki w celu odpowiedniego osadzenia.

Kostka przed ułożeniem

Krok 4 – wykonanie podbudowy

Jest to bardzo ważny krok, który należy wykonać z dbałością o każdy szczegół. Podbudowę wykonuje się z kruszywa. Najlepiej do tego celu użyć kruszyw naturalnych, jak te wspomniane we wcześniejszej części poradnika. Podbudowę wykonuje się dopiero wtedy, kiedy krawężniki zostaną osadzone, a beton zwiąże.

Najpierw boki krawężników obsypujemy warstwą gruntu rodzimego, a kolejno od środka warstwą podbudowy. Grubość podbudowy jest zależna od gruntu, na którym będzie przeprowadzone układanie kostki brukowej, jak i od przeznaczenia nawierzchni. Kiedy teren jest podmokły, należy pamiętać o położeniu geowłókniny!

Standardowa grubość podbudowy pod kostkę wynosi około 10-15 centymetrów, w przypadku, kiedy wykop jest wykonany na około 25 centymetrów. Analogicznie wraz z głębszym wykopem, należy nanieść grubszą warstwę podbudowy.

Położone kruszywo rozciągamy przy pomocy grabi i ubijamy za pomocą ręcznego ubijaka, bądź za pomocą zagęszczarki. Urządzenia, jakim jest zagęszczarka, można z powodzeniem np. wypożyczyć. Prace będą wtedy znacznie szybsze i nie wymagające wkładania dużego wysiłku!

Krok 5 – wykonanie warstwy podsypki

Podsypkę wykonuje się z grysu, odsiewki kamiennej, czy piasku o frakcji do 2 milimetrów. Wykonać ją można też z mieszanki cementowo piaskowej o proporcjach 1:4. Ostatnia opcja jest szczególnie polecana, gdyż cement wiąże ziarna piasku, co przekłada się na zabezpieczenie przed wypłukiwaniem ich przez wodę. Ponadto cement i piasek zapewne pozostaną z osadzania krawężników.

Grubość podsypki, zazwyczaj powinna wynosić około 5 centymetrów. Co istotne, podsypka cementowo piaskowa powinna być równana, lecz nie ubijana, gdyż może doprowadzić to do jej rozkruszania!

Ułożona kostka brukowa

Krok 6 – Układanie kostki brukowej

Proces układania zawsze przeprowadzamy w kierunku „od siebie”. Innymi słowy, stoimy na już położonej kostce i zapełniamy nieułożoną powierzchnię świeżym materiałem. Jeżeli chodzi o inne zasady, związane z układaniem kostki brukowej, wymienić można te, które dotyczą układania cegieł. Oznacza to, że jeden rząd kostki, powinien być przesunięty mniej więcej o połowę względem rzędu drugiego.

Kostkę należy układać ściśle jedna obok drugiej. Powinna być też ona dobrze osadzona w podsypce. W celu dokładnego ułożenia poszczególnych elementów warto użyć gumowego młotka i delikatnie dobijać kostkę w razie potrzeby. Co jakiś czas, ułożoną powierzchnię należy sprawdzić poziomicą.

Kiedy układanie kostki brukowej jest zakończone, pozostaje jeszcze zagęszczenie nawierzchni i wypełnienie szczelin pomiędzy elementami za pomocą piasku kwarcowego. Układanie kostki jest całkowicie zakończone! W celu zachowania świeżego wyglądu nawierzchni przez długi czas poleca się wykonać czynność, jaką jest impregnacja kostki brukowej.

Podsumowanie

Jak widać, tylko kilka kroków dzieli od samodzielnego ułożenia kostki brukowej. Czynność ta nie jest trudna, lecz wymaga trochę poświęceń. Zdecydowanie jednak efekt końcowy może zadziwić. Jeżeli chcesz samemu ułożyć kostkę brukową, zastosuj porady zamieszczone w poradniku!

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*