Jak urządzić garaż?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Garaż to często nieodłączny element domu. Zazwyczaj kojarzy się on jedynie z miejscem, w którym trzymamy samochód, a czasem także akcesoria samochodowe. Co jednak powiesz na nieco bardziej kreatywne i funkcjonalne zaaranżowanie garażu? Podpowiadamy, jak możesz urządzić swój garaż, aby spełniał on więcej niż jedną rolę.

Brakuje Ci miejsca w domu, a Twój garaż stoi zagracony i niewykorzystany? Najwyższa pora to zmienić! Podpowiadamy, jak możesz urządzić swój garaż, aby stał się miejscem zarówno funkcjonalnym, jak i estetycznym. 

Aranżacja garażu – od czego zacząć?

Aranżacje garażu warto zacząć od drobnego remontu, aby mieć pewność, że maksymalnie wykorzystasz tę przestrzeń. W końcu zaniedbany i zagracony garaż nie będzie raczej miejscem funkcjonalnym. Pomyśl więc nad odświeżeniem ścian oraz podłogi. W garażu najlepiej będą wyglądać ściany w neutralnych kolorach, na przykład szarości, na których niewidoczne będą zabrudzenia. Wybierz także wytrzymałą farbę, na przykład tą odporną na ścieranie i wilgoć oraz przeciwdziałającą powstawaniu pleśni. 

Jeśli zaś chodzi o podłogę, to koniecznie zadbaj o to, aby była ona odporna na zarysowania oraz pęknięcia, a także łatwa do umycia i antypoślizgowa. Świetnie sprawdzą się na przykład posadzki z dodatkiem żywicy, wylewki betonowe oraz płytki gresowe. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na płytki, to wybierz te mniejsze. Duże płytki mogą bowiem popękać pod ciężarem samochodu.

Garaż jako miejsce do przechowywania

Główną funkcją garażu jest oczywiście przechowywanie auta, jednak bardzo często lądują w nim także rzeczy, które nie znalazły swojego miejsca wewnątrz domu. Warto więc zadbać o to, aby były one uporządkowane.

Możesz więc zdecydować się na zakup mebli takich jak półki lub regały garażowe oraz kilku plastikowych, lub kartonowych pudeł. Dzięki temu pochowasz wszystkie przedmioty, a Twój garaż będzie wyglądał znacznie schludniej. Pamiętaj jednak, aby dokładnie zmierzyć meble i dopasować ich wielkość do wielkości garażu, nie zapominając przy tym, że musisz mieć co najmniej 50-60 centymetrów całkowicie wolnej przestrzeni, aby swobodnie wysiadać z samochodu i poruszać się wokół niego.

Warsztat w garażu

Świetnym sposobem na urządzenie garażu jest zaaranżowanie go na przydomowy warsztat. Będzie to idealna wręcz przestrzeń do majsterkowania w wolnym czasie. Podstawowym wyposażeniem takiego warsztatu są stoły warsztatowe. Jeśli posiadasz wystarczająco dużo miejsca, możesz zamontować taki stół na stałe, jeśli jednak metraż jest zbyt mały, możesz również zdecydować się na stół składany.

Pamiętaj jednak, aby część warsztatowa była oddalona od samochodu na tyle, by praca w warsztacie nie groziła uszkodzeniem auta. 

W takim przydomowym warsztacie bardzo ważne jest także odpowiednio dobrane oświetlenie. Zadbaj więc o porządne źródło światła oświetlające cały garaż, a także o lampę ledową oświetlającą dokładnie Twoje miejsce pracy.

Oczywiście w warsztacie nie może także zabraknąć narzędzi do pracy, a także miejsca do ich przechowywania. Przestrzenie garażowe nie są zazwyczaj zbyt duże, dlatego też o wiele łatwiej w nich o bałagan i chaos. Aby temu zapobiec, umieść w garażowym warsztacie listwy magnetyczne, płyty perforowane i haki, uchwyty na różne rodzaje narzędzi oraz niewielkie pojemniki na różne rodzaje śrubek bądź gwoździ. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci zadbać o porządek.

Zdj. główne: Damir Kopezhanov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*